kultura

W Szwecji dzieci w podstawówce będą się uczyć odróżniać 'fake news' od prawdy

Już w pierwszej klasie szwedzkie dzieci będą zdobywać umiejętność selekcjonowania źródeł, które są godne zaufania, co pomoże im poruszać się w społeczeństwie informacyjnym. Czy w polskich szkołach również powinno się tego nauczać?

Szwedzki minister edukacji – Gustaw Fridolin zapowiada, że zmiany w programie edukacji wejdą w życie w lipcu 2018 roku. Oprócz odróżniania prawdziwych informacji podawanych w mediach od fałszywych newsów, dzieci będą się także uczyć programowania. Te praktyczne umiejętności będą rozwijane już od pierwszej klasy szkoły podstawowej i mają pomóc dzieciom w odpowiednim przygotowaniu do wejścia na nowoczesny rynek pracy.

Zdaniem Fridolina umiejętność selekcjonowania źródeł, które są godne zaufania to istotna kwestia, ułatwiająca poruszanie się w społeczeństwie informacyjnym zalewanym nadmiarem wiadomości.

szwecja

Minister podkreśla także, że niebezpieczna staje się swego rodzaju naiwność ludzi, wierzących, że dostęp do wiedzy daje nam zaledwie kilka kliknięć.

- Potrzebujemy podstawowych umiejętności, takich jak czytanie ze zrozumieniem, pisanie i matematyka, żeby nie dało się nas łatwo oszukać.  Musimy zwiększyć swój krytycyzm wobec źródeł - podkreślał Fridolin w rozmowie z serwisem 'The Local'.

Źródło: Businessinsider

  • bsh