rynektechnologiamarka

Tworzenie mebli z aluminium ma wiele wspólnego z alchemią ! KONKURS !

Dookoła jest tyle aluminiowych odpadów, że z powodzeniam można z nich tworzyć nowe rzeczy, w naszym przypadku piękne, minimalistyczne meble z wyrazistym szlifem - mówi ekipa VANK.

F5: Wasz zespół przez lata doskonale sobie radził, zajmując się produkcją szwajcarskich foteli SITAG. Dlaczego postanowiliście nagle stworzyć własną markę?

Zespół VANK: Nie była to – wbrew pozorom – spontaniczna decyzja czy zachcianka. Przez lata obserwowaliśmy rodzimy rynek i zastanawialiśmy się, czego na nim brakuje. Bo brakuje, pomimo że jesteśmy jako kraj szóstym producentem mebli na świecie.

Uznaliśmy, że skoro Polska słynie głównie z mebli tapicerowanych, to chcemy zaprezentować coś zupełnie innego i wypełnić lukę, którą dostrzegliśmy.

W konsekwencji postawiliśmy na minimalizm oraz na aluminium, materiał, który ujął nas swoimi właściwościami. Stwierdziliśmy też, że techniczny, architektoniczny design z pewnością wyróżni nas na polskim rynku, na którym brakuje wyrazistych marek. Ostateczna decyzja rzeczywiście zapadła jednak pod wpływem impulsu, i to nie byle jakiego. Zaprojektowany przez nas fotel WOODI otrzymał w 2012 roku prestiżową nagrodę Red Dot Design Award, która jest branżowym odpowiednikiem Oscarów.

vank

Do niedawna istniał ścisły podział na meble domowe, biurowe i do przestrzeni publicznych. VANK przełamuje ten stereotyp. Polski rynek jest na to gotowy?

Musi być (śmiech). To przecież wynika z naszego stylu życia. Coraz więcej ludzi pracuje nie w biurze, tylko w domu. Częściej pracujemy też w miejscach publicznych, bo wielu z nas potrzebuje dziś do tego jedynie urządzenia mobilnego i internetu.

Myślimy o meblach bardziej jako o obiektach w przestrzeni, które można łatwo przestawić i dopasować do różnych potrzeb.

Także do współczesnych mieszkań, które są raczej małe, bo ich ceny od lat szybują w górę. Dlatego właśnie uznaliśmy, że pojawia się rosnąca potrzeba dostosowania oferty do trendu home office, ale tak, by przestrzeń domowa w spójny estetycznie sposób przenikała się z tą zawodową, pobudzając do kreatywnej pracy.

Biurko VANK_move, które można wygrać w naszym konkursie (szczegóły poniżej), posiada elektryczną regulację wysokości – można więc przy nim pracować zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Biurko VANK_move, które można wygrać w naszym konkursie (szczegóły poniżej), posiada elektryczną regulację wysokości – można więc przy nim pracować zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej.

Nie podpisujecie swoich produktów nazwiskami znanych designerów, podkreślacie natomiast, że za wszystkie projekty odpowiada wewnętrzny zespół VANK. Jakie są zalety takiego stylu pracy? 

Zauważyliśmy, że najlepsze produkty powstają, gdy pochylamy się nad nimi wspólnie. Wynika to z różnorodności naszych umiejętności i doświadczeń oraz z indywidualnych zamiłowań. Dzięki łączeniu różnych kompetencji meble VANK są zarówno estetyczne, jak i przemyślane pod kątem funkcjonalności i potrzeb rynku.

Nad każdym prototypem pracujemy do czasu, aż zadowoli wszystkich, na szczęście łączy nas zamiłowanie do podobnej estetyki i wysokogatunkowych materiałów, więc nie trwa to zbyt długo.

Bliski jest nam model biznesowy Steve’a Jobsa, który zwykł mówić, że w biznesie wielkich rzeczy nie dokonują jednostki, ale grupy ludzi.

Zespół VANK Zespół VANK

Wiem, że ważną rolę w zespole VANK pełnią architekci i konstruktorzy. Jak to się przekłada na styl produktów i ich funkcje?

Myślenie bryłą i funkcją sprawia, że meble VANK są proste i techniczne. Są również trwałe, bo oparte na komponencie aluminiowym, jednym z najbardziej wdzięcznych materiałów konstrukcyjnych na świecie.

Wyróżnia nas również pewna odwaga w inicjowaniu nowych trendów, a nie poruszanie się wyłącznie po utartych ścieżkach.

Najlepsi architekci od zawsze chcieli ulepszać świat i pozostawić po sobie coś nowego. To jest też nasza droga.

Meble VANK mają bardzo charakterystyczną i spójną stylistykę, która jednak nie do końca wpisuje się w najnowsze trendy (np. w modę na zaokrąglenia). Czy to nie jest ryzykowne posunięcie dla tak młodej marki?

Wszystko zależy od tego, czy w ryzyku dostrzega się szansę, czy zagrożenie. My jesteśmy bojowo nastawieni i – co najważniejsze – przekonani, że to, co robimy, jest dobre. Wierzymy też, że nasze meble mogą się spodobać nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Spełniamy najwyższe wymogi jakościowe, w oryginalny sposób łączymy klasykę z futuryzmem, słowem – jesteśmy jacyś.

Nie mamy ochoty powielać tego, co już jest na rynku.

Chcemy za to pokazać, że w Polsce powstają nie tylko meble produkowane masowo na kilogramy, ale również odważne i przemyślane obiekty dla miłośników szlachetniej prostoty i minimalizmu. A więc nie przeszkadza nam również to, że VANK nie jest dla każdego.

Aluminium można przetwarzać praktycznie bez końca, bo nie traci ono podczas tego procesu swoich właściwości. Aluminium można przetwarzać praktycznie bez końca, bo nie traci ono podczas tego procesu swoich właściwości.
aluminium

Polska branża meblarska jest bardzo przywiązana do drewna, tymczasem VANK postawił na aluminium. Dlaczego?

Tworzenie z aluminium ma wiele wspólnego z alchemią, magicznym procesem przetwarzania czegoś bezwartościowego w coś, co jest piękne i może uwieść użytkownika.

Ważny jest również czynnik ekologiczny. W Polsce od kilkudziesięciu lat nie powstaje aluminium w formie pierwotnej, i nie musi.

Jest tak wiele odpadów tego metalu, że z nich można tworzyć nowe rzeczy, w naszym przypadku – meble z wyrazistym szlifem. Co ciekawe, aluminium można przetwarzać praktycznie bez końca, bo nie traci ono podczas tego procesu swoich właściwości. Jeśli zaś chodzi o drewno, to jest ono również obecne w naszych meblach, choć nigdy nie dominuje. Idealnym przykładem jest wspomniany wcześniej fotel WOODI – drewniana sklejka siedziska reprezentuje w nim to, co klasyczne, a aluminiowa podstawa to, co futurystyczne.

W fotelu WOODI drewniana sklejka siedziska reprezentuje w nim to, co klasyczne, a aluminiowa podstawa to, co futurystyczne. W fotelu WOODI drewniana sklejka siedziska reprezentuje w nim to, co klasyczne, a aluminiowa podstawa to, co futurystyczne.
  • vankas

! UWAGA KONKURS !

 

Pokaż nam swoje miejsce pracy i wygraj wyposażone w elektryczną regulację wysokości biurko VANK_move warte ponad 4000 zł.

 

Do końca marca na łamach F5 będziemy wam prezentować najlepiej zaprojektowane przestrzenie, w których można płynnie łączyć pracę z czasem wolnym. Będziemy także podpowiadać, co zrobić, by zrelaksować się po pracy. W ten sposób chcemy was zainspirować do uczestnictwa w konkursie 'Nowoczesna Praca', który organizujemy wspólnie z marką VANK.

By wziąć udział w konkursie, wystarczy wrzucić na Instagrama zdjęcie swojego miejsca pracy z hasztagami #F5, #VANK i #NowoczesnaPraca oraz tagiem @vank_furniture. Na zdjęciu należy też otagować trzech znajomych, którzy mogą wziąć udział w konkursie.

Na początku kwietnia wspólnie z przedstawicielami VANK wybierzemy właściciela najbardziej kreatywnego miejsca pracy, który wygra biurko VANK_move warte ponad 4000 zł. Regulamin konkursu dostępny tutaj.

  • best
  • best2