rynekkultura

5 najlepszych projektów studia Doshi Levien, gości specjalnych arena DESIGN 2017

Wybraliśmy najlepsze projekty studia Doshi Levien, którego założyciele jutro o 12:00 poprowadzą wykład inaugurujący arena DESIGN 2017.

arena DESIGN to jedyne w Polsce wydarzenie, które jest przestrzenią stworzoną z myślą o potrzebie współpracy projektantów z przedsiębiorcami. Do tej pory wykłady, panele i dyskusje w ramach wydarzenia koncentrowały się na materiałach, procesie projektowym czy ergonomii w designie.

Motywem przewodnim dziewiątej edycji wydarzenia będą jednak zmysły. Trudno bowiem nie dostrzec silnego związku pomiędzy projektowaniem, a wrażeniami, które docierają do odbiorcy i wpływają na jego wybory.

Dbając o wysoki poziom targów, organizatorzy co roku zapraszają do Poznania designerów, których projekty cieszą się dużym uznaniem na całym świecie. Swoją wiedzą o projektowaniu z uczestnikami areny DESIGN dzielili się już m.in. Inga Sempé, Edward Barber, Brodie Neill czy Karim Rashid. W tym toku wykład inaugurujący poprowadzi Nipa Doshi i Jonathan Levien. Nipa dorastała w Indiach i studiowała projektowanie w National Institute of Design. Jonathan natomiast specjalizował się w meblarstwie, a później zajął się wzornictwem przemysłowym. Projektanci poznali się w Royal College of Art i od ponad 10 lat pracują razem w swoim londyńskim studio.

Projekty studia Doshi Levien charakteryzuje czystość formy oraz zamiłowanie do obłości i miękkości.

W projektach łączą się też dwa światy projektantów. Nipa przemyca w nich swoje pochodzenie i szczególną wrażliwość na sztuki wizualne. Podejście do projektowania Jonathana wyrasta z połączenia precyzji i głębokiego zrozumienia materiałów. Studio współpracuje m.in. z marką Moroso, Kvadrat, B & B Italia, Cappellini, Camper, Swarovski czy Galerie KREO.

Ogromnie cieszymy się, że w tym roku wykład inaugurujący poprowadzi Nipa Doshi i Jonathan Levien. W ich projektach przejawiają się bowiem elementy różnych kultur, technologii, historii wzornictwa przemysłowego i rzemiosła. Ich prace wpisują się też idealnie w motyw przewodni imprezy, czyli zmysły – wyjaśnia dyrektor projektu arena DESIGN, Małgorzata Czubak. Poniżej możecie zobaczyć nasze subiektywne zestawienie najlepszych projektów studia.

1. Fotel Paper Planes dla Moroso

Paper Planes, Moroso, proj.: Doshi Levien Paper Planes, Moroso, proj.: Doshi Levien
Paper Planes, Moroso, proj.: Doshi Levien Paper Planes, Moroso, proj.: Doshi Levien

Paper Planes to przytulny, wygodny fotel, który ma lekką wizualnie formę i modułową konstrukcję (dwa egzemplarze można złożyć w sofę). Jest dostępny w dwóch wersjach: standardowej oraz z wyższym oparciem, które zapewnia całkowite odprężenie. Wraz z fotelem powstał projekt tkaniny zawierającej kryształy Swarovskiego. 

Motyw tkaniny tworzą przecinające się linie, przypominające papier milimetrowy. 

W każdej z linii znajdują się kryształki subtelnie zintegrowane z wzorem w taki sposób, by były niemal niewidoczne (pojawiają się dopiero wtedy, gdy odbija się od nich światło).

2. Leżanka Principessa dla Moroso

Principessa, Moroso, proj.: Doshi Levien Principessa, Moroso, proj.: Doshi Levien
Principessa, Moroso, proj.: Doshi Levien Principessa, Moroso, proj.: Doshi Levien

Kolejny projekt Doshi Levien dla słynnej włoskiej marki Moroso to Principessa zainspirowana baśnią Andersena 'Księżniczka na ziarnku grochu'.

Niezwykle wygodna leżanka jest złożona z wielu warstw cienkich materaców o różnej kolorystyce. Na zewnętrznym materacu projektanci nadrukowali niezbędnik współczesnej księżniczki, która przygotowuje się do wyjścia na miasto, tj. m.in. suszarkę, okulary słoneczne, naszyjnik i buty na obcasie.

3. Lustro Squarable Lune dla Galerie Kreo

Squarable Lune, Galerie Kreo, proj.: Doshi Levien Squarable Lune, Galerie Kreo, proj.: Doshi Levien

Lustro zaprojektowane dla francuskiej Galerie Kreo jest wcieleniem nowej geometrii w designie. O co chodzi?

Trójkąty, kwadraty, prostokąty czy okręgi nie tylko leżą u podstaw wielu nowych projektów której pojawiły się w ostatnich latach, ale też przenikają się w nich, tworząc interesujące, niestandardowe formy.

W tym przypadku okrąg przenika się z półksiężycem oraz prostokątem, a formę między nimi dodatkowo podkreśla różna kolorystyka poszczególnych elementów.

4. Kule lodowe Ice Moon dla Haagen Dazs

Ice Moon, Haagen Dazs, proj.: Doshi Levien Ice Moon, Haagen Dazs, proj.: Doshi Levien

Nipa Doshi i Jonathan Levien są znani przede wszystkim z projektów mebli i tekstyliów, ale kilka lat temu stworzyli też specjalne świąteczne kule lodowe dla marki Haagen Dazs.

Forma kuli została zainspirowana słynnym filmem Podróż na księżyc z 1902 roku oraz bollywoodzką piosenką o jadalnym księżycu zrobionym z lodów.

Białą wersję loda od wewnątrz tworzy pistacjowy wafel, warstwa lodów z orzechów makademia, beza oraz powłoka z lodów malinowych. Pomarańczowa wersja to natomiast chrupiący wafel czekoladowy, warstwy lodów orzechowych z dodatkiem solonego karmelu oraz powłoka z lodów waniliowych. Nipa Doshi i Jonathan Levien darzą projekt szczególną sympatią ze względu na jego efemeryczną formę. Nie ma się co dziwić, w końcu trudno sobie wyobrazić proces prototypowania przyjemniejszy od jedzenia lodów. 

5. Kolekcja dywanów Rabari dla marki Nani Marquina

Rabari, Nani Marquina, proj.: Doshi Levien

Pierwszy naprawdę duży sukces duetu w branży.

Wszystkie dywany z kolekcji są tkane ręcznie przez członków nomadycznej społeczności Rabari żyjącej w Indiach.

Wzory, które można na nich zobaczyć to przełożenie indyjskiego folku na język współczesnego designu. Bardzo ważna jest też haptyczna struktura dywanów, pełna wypukłych i niezwykle miękkich elementów.

  • arenka