marka

ŁYKO, czyli pościel w duchu slow dla fanów długich poranków [KONKURS]

Oto dobre polskie wzornictwo: Helena i Maria postanowiły stworzyć markę pościeli na lata. Szlachetna, lniana – jej charakter docenią tradycjonaliści, fani minimalizmu i długich poranków w łóżku. 

Kampania #Getting cosy with ŁYKO przykuła naszą uwagę – piękne kolory, szlachetnie wyglądające materiały i ludzie otulenie kołdrami niczym bezpiecznymi kokonami.

Zdjęcia zrobione są analogowym aparatem, występują w nich przyjaciele założycielek marki i one same. Bez makijażu, bez Photoshopa. Wpadają rano na kawę i zawijają swoich znajomych w pościel.

Maria i Helena, siostry o odmiennej ścieżce życiowej, postanowiły połączyć siły i spleść te ścieżki biznesowo. Jedna wybrała ASP, druga SGH i, jak się okazuje, doskonale uzupełniają się teraz w pracy. Postanowiły stworzyć markę pościeli dla dorosłych i dla dzieci, która będzie się wyróżniała przede wszystkim jakością, pięknymi kolorami i minimalistycznym podejściem do projektów. Wybrały przeżywający ostatnio swój renesans len – niegdyś popularny w naszej kulturze.

O pomyśle na lnianą markę pościelową, o niezwykłych właściwościach lnu, jego trwałości i o zwykłych porankach rozmawiamy z założycielkami ŁYKO. Mamy też dla was konkurs, a w nim do wygrania piękna pościel ŁYKO! Szczegóły na dole. 

F5: Kim jesteście i czym jest ŁYKO?

Helena: Jesteśmy siostrami mieszkającymi w Warszawie. Od dłuższego czasu myślałyśmy o tym, żeby działać wspólnie. Maria jest po Wzornictwie Przemysłowym na ASP, ja ukończyłam SGH. Od niedawna jestem mamą, a jak wiadomo urlop macierzyński sprzyja myśleniu o własnym biznesie. Tak powstało ŁYKO. Minimalizm, jakość, len i ciężka praca – nasza i naszej nieocenionej krawcowej, Pani Hali. Jesteśmy marką pościelową, ale nie chcemy się do pościeli ograniczać.

Łyko
Łyko
Łyko
lyko

Skąd pomysł na markę pościelową? 

Maria: Moją pasją są tkaniny i od zawsze chciałam z nimi pracować. Ciekawi mnie to, jak budują wnętrza. Interesują mnie kolory, nadruki. Helena miała podejście bardziej pragmatyczne – nie mogła znaleźć pościeli dla siebie. Mamy wrażenie, że na polskim rynku brakuje dobrej jakości pościeli o nienachalnym designie. A przecież w łóżku spędzamy bardzo dużo naszego czasu. Od tego, czy jesteśmy wyspani, zależy często nasz dzień. Mało osób zwraca uwagę na to, że wystarczy zmienić pościel, żeby sen był zdrowszy. 

Dlaczego len? Ostatnio obserwujemy powrót lnu.

Maria: Nasz len jest sprowadzany przez polskiego producenta z Litwy, z najstarszej tamtejszej fabryki, ponieważ jest bezkonkurencyjny jakościowo.

Helena: Na początku myślałyśmy o paru tkaninach naturalnych, żeby zróżnicować ofertę. Potem zaczęłyśmy czytać, poznawać właściwości materiałów i doszłyśmy do wniosku, że najlepszą tkaniną na pościel jest właśnie len. Nic dziwnego, że wraca do łask! Tym bardziej, że len używany do produkcji naszej pościeli jest zmiękczony, więc nie ustępuje w miękkości np. bawełnie.

Ze wszystkich naturalnych tkanin jest najbardziej przewiewny, higroskopijny (chłonie wilgoć, pozostając suchym), antyalergiczny i antybakteryjny. Idealny dla dzieci i dla osób o wrażliwej skórze. Len jest odporny na rozciąganie i tarcie, co sprawia, że jest niezwykle trwały. 

Zwłaszcza w porównaniu do bawełny, która szybko się mechaci. To jest ogromny plus – dziś zalewa nas fala produktów, a większość z nich po chwili nadaje się tylko do wyrzucenia. Lniana pościel po każdym praniu, suszeniu i prasowaniu staje się jeszcze bardziej miękka i przyjemna w dotyku. Dodatkowo len jest ekologiczny. Można o nim pisać jeszcze długo. Jest po prostu genialny dla naszej skóry i sprawia, że budzimy się wyspani!

Łyko
Łyko

Do kogo chcecie trafiać?

Helena: Mamy dwie linie produktów: pościel dla dorosłych i dla dzieci. ŁYKO Kids skierowana jest do rodziców, którzy chcą zapewnić swoim dzieciom zdrowy sen i kontakt wyłącznie z materiałami dobrymi dla ich skóry. Nasza lniana pościel jest miękka, a jej właściwości nieocenione! Warto dodać, że jest uniwersalna – latem chłodzi, zimą utrzymuje optymalną dla snu temperaturę ciała. Przez to, że stawiamy na prosty design, pięknie komponuje się z każdym wnętrzem.

Pościel dla dorosłych to produkt dla tych, którzy starannie dobierają dodatki do wnętrz, lubią minimalizm, dobre wzornictwo, ekologiczne rozwiązania.

Jest to również idealna pościel dla alergików i osób o wrażliwej skórze. Warto też o niej pomyśleć w kategorii prezentu: ślubnego, urodzinowego czy rocznicowego.

Jak się promujecie i gdzie was można zobaczyć?

Maria: Naszą promocję rozpoczęłyśmy kampanią w mediach społecznościowych: #Getting cosy with ŁYKO. Zdjęcia robione są aparatem analogowym Rolleiflex przez naszą przyjaciółkę Olgę Roszkowską. Przychodzimy rano na kawę do znajomych i zawijamy ich w naszą pościel. Bez makijażu, bez Photoshopa. My z Heleną też zostałyśmy sfotografowane. Chodziło nam o to, żeby pokazać zwykłych ludzi i zwykłe poranki, kiedy chcemy zostać w pościeli jeszcze chwilę, zanim zaczniemy załatwiać nasze codzienne sprawy.

Do tej pory mogliście nas spotkać na różnych targach designu. Niebawem ogłosimy miejsca stacjonarne w Warszawie, gdzie będziecie mogli dotknąć naszego lnu. Stay tuned!

Pościeli ŁYKO szukajcie na stronie www.lykowarsaw.pl

Uwaga, mamy dla Was KONKURS!

Do wygrania miękka, lniana pościel w wybranym kolorze z kolekcji ŁYKO. Wystarczy napisać w komentarzu pod postem (tutaj na stronie, nie na Facebooku), dlaczego ŁYKO powinno was owinąć kokonem i zadbać o wasz lub waszych bliskich sen. Najfajniejszą odpowiedź wybiorą dziewczyny z ŁYKA... a pościel trafi w wasze ręce. Zwycięzcę wybierzemy w piątek o godz. 15:00!

Łyko
lyko
ŁYKO kids ŁYKO kids
ŁYKO kids ŁYKO kids
  • best
  • best2