technologia

Oto najszybsze buty świata, które mają pomóc przebiec maraton w mniej niż 2 godziny

Dokładniej w 1 godzinę 59 minut i 59 sekund.

Buty Nike Zoom Vaporfly Elite są nie tylko najszybsze ale i najlżejsze. Wykorzystano w nich najnowocześniejsze materiały oraz nadano im najbardziej aerodynamiczny kształt. Pianka wykorzystana w podeszwie zapewnia maksymalną amortyzację i mimo swojej grubości waży bardzo niewiele — tylko 185 g. Dzięki lekkiej konstrukcji możliwe było umieszczenie w podeszwie 21 mm obcasa, który świetnie odbija stopę od podłoża. Pod pianką umieszczono również cienką warstwę włókna węglowego, wygiętego jak łyżka, które zmniejsza utratę energii.

Wszystko po to, aby troje sportowców: Eliud Kipchoge z Kenii, Lelisa Desisa z Etiopii i Zersenay Tadese z Erytrei, przebiegło dystans 42 km w czasie krótszym niż dwie godziny.

Pobicie dotychczasowego rekordu (2:02:57) wiąże się z poprawieniem czasu o 3 procent. W praktyce oznacza to pokonanie dystansu w czasie 1:59:59.

Z racji użycia nowych materiałów, rozwiązań oraz innowacji, model nie zostanie wprowadzony do szerokiej sprzedaży. Na szczęście jego tańsze, seryjne wersje - Nike Zoom Vaporfly 4%, Nike Zoom Fly i Nike Air Zoom Pegasus 3 - będą dostępne w sprzedaży już 8 czerwca.

Lelisa Desisa, Zersenay Tadese i Eliud Kipchoge
nike2
nike3