rynekkultura

5 wykładów na arena DESIGN 2017, na których trzeba być

arena DESIGN 2017 to nie tylko wystawy, na których można zobaczyć najlepsze projekty z Polski i ze świata. Program imprezy obfituje w wiele interesujących wykładów, których nie można pominąć.

arena DESIGN to jedyne w Polsce wydarzenie, które jest przestrzenią stworzoną przede wszystkim z myślą o potrzebie współpracy projektantów z przedsiębiorcami. Dlatego organizatorzy imprezy przykładają bardzo dużą uwagę do prowadzonych przez znanych ekspertów wykładów, warsztatów i paneli dyskusyjnych, które odbywają się w strefie Forum w dniach 14-17 marca. Do tej pory ich tematyka koncentrowała się m.in, na materiałach, procesie projektowym czy ergonomii w designie. Motywem przewodnim dziewiątej edycji wydarzenia będą jednak zmysły ('SENSES'). Pełny program edukacyjnej części arena DESIGN 2017 możecie znaleźć tutaj. My postanowiliśmy jednak ułatwić wam zadanie i wybraliśmy 5 wykładów, na których po prostu trzeba być.

1. 'At home in the world' - Doshi & Levien Studio (14 marca, 12:00-13:00, Forum)

Jonathan Levien i Nipa Doshi, założyciele Doshi Levien; fot. George Powell. Jonathan Levien i Nipa Doshi, założyciele Doshi Levien; fot. George Powell.

W tym toku wykład inaugurujący poprowadzą Nipa Doshi i Jonathan Levien, goście specjalni arena DESIGN 2017. Nipa dorastała w Indiach i studiowała projektowanie w National Institute of Design. Jonathan natomiast specjalizował się w meblarstwie, a później zajął się wzornictwem przemysłowym. Projektanci poznali się w Royal College of Art i od ponad 10 lat pracują razem w swoim londyńskim studio.

Ich projekty łączą w sobie elementy kilku światów. Nipa przemyca w nich swoje pochodzenie i szczególną wrażliwość na sztuki wizualne.

Podejście do projektowania Jonathana wyrasta na połączeniu precyzji, zmysłowości i głębokiego zrozumienia materiałów. Studio współpracuje m.in. z tak znanymi markami jak Moroso, Kvadrat, B & B Italia, Cappellini, Camper, Swarovski czy Galerie KREO.

Ogromnie cieszymy się, że w tym roku wykład inaugurujący poprowadzi Nipa Doshi i Jonathan Levien. W ich projektach przejawiają się bowiem elementy różnych kultur, technologii, historii wzornictwa przemysłowego i rzemiosła. Ich prace wpisują się też idealnie w motyw przewodni areny DESIGN 2017 czyli zmysły – komentuje Małgorzata Czubak, dyrektor projektu arena DESIGN.

2. 'Jak wypromować swoje projekty w sieci?' - Michał Bachowski, F5 (13 marca, 13:15-14:00, Forum)

Michał Bachowski, Z-ca redaktora naczelnego F5 Michał Bachowski, Z-ca redaktora naczelnego F5

Do niedawna uważano, że zamierzone i samodzielne stworzenie treści, które jak zaraza rozprzestrzeniają się w sieci, jest zadaniem niemożliwym. Okazało się jednak, że virale są jak najbardziej odtwarzalne, z czego chętnie korzystają zarówno gwiazdy internetu, jak i współcześni marketerzy.

Uczestnicy wykładu dowiedzą się jak wykorzystać składowe virali do promowania własnych projektów.

W temat wprowadzi ich Michał Bachowski, który swoją drogę zawodową zaczynał w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, gdzie pracował przy projektach doradczych dla takich firm jak Leroy Merlin, PROFIm czy Zelmer. W 2012 roku dołączył do ekipy F5, gdzie współtworzy innowacyjną platformę content marketingową F5 Online i z powodzeniem zamienia pasję w zawód, pisząc o trendach rynku i kultury.

3. 'See Touch Feel - Surfaces of Schattdecor' - Claudia Kuechen, Schattdecor (14 marca, 14:00-14:45, Forum)

Claudia Küchen, Dyrektor działów designu i marketingu Schattdecor AG Claudia Küchen, Dyrektor działów designu i marketingu Schattdecor AG

Claudia Küchen swoją karierę zawodową rozpoczęła jako projektantka tekstyliów znanej maki Heimtextilien. Następnie pracowała jako manager produktu w firmie odzieżowej, gdzie zebrała doświadczenia z zakresu obserwacji trendów wzorniczych, tworzenia koncepcji i doboru kolorystyki.

Od 17 lat jest związana z grupą Schattdecor, gdzie kieruje międzynarodową grupą projektantów, zajmujących się kreacją i propagowaniem nowych trendów wzorniczych w branży papierów dekoracyjnych i folii finish. 

Odpowiada za design w całej grupie, sprawując funkcję dyrektor działu designu i marketingu oraz prokurenta firmy. Podczas arena DESIGN 2017 Claudia Küchen poprowadzi prezentację 'See Touch Feel - Surfaces of Schattdecor', nawiązując do przewodniego tematu przewodniego festiwalu oraz do produktów firmy.

4. 'Inspiracja, jak rodzą się pomysły' - Constantin Wortmann, NEXT (15 marca, 12:00-13:00, Forum)

Constantin Wortmann Constantin Wortmann

Niemiecki projektant studiował wzornictwo przemysłowe w Hamburgu i Monachium. W drugim roku pracował najpierw jako stażysta, a następnie jako niezależny projektant w zespole mistrza oświetlenia Ingo Maurera. W 1998 roku, jeszcze jako student, współtworzył studio projektowe 'Büro für Formularz wraz z Benjaminem Hopf'. Jest autorem projektów dla marek: Ycami, VIBIA, Modoluce, Kundalini i Authentics. W 2004 BFF zaczął współpracować z firmą OSRAM. Od 2006 r. projektant pracuje dla marki Georg Jensen i Dark.

Constantin Wortmann nie przyjedzie na arenę z samym wykładem. Na wystawie VIVA light będzie można zobaczyć jego najnowsze realizacje wyprodukowane przez markę NEXT.

Kolekcja lamp BLUBB wykonanych z dmuchanego szkła pokazywana będzie po raz pierwszy (lampy powstały w polskiej hucie szkła przy ścisłej współpracy z projektantem).

5. 'Nowe propozycje trendów kolorystycznych w projektowaniu' - Francesca Valan, Lechler, School of Form (16 marca, 12:00-12:45, Forum) 

Francesca Valan, Lechler, School of Form Francesca Valan, Lechler, School of Form

Praca Francesci Valan koncentruje się na budowaniu tożsamości produktu poprzez projektowanie jego koloru, materiału oraz wykończenia (CMF Design). Projektantka współpracuje z międzynarodowymi firmami, projektując kolorystykę dla różnorodnych przedmiotów takich jak komputery, meble biurowe, sprzęt gospodarstwa domowego, czy też sprzęt sportowy.

Francesca Valan wykłada Projektowanie koloru w European Design Institute oraz na Polytechnic School of Milan, jednocześnie współpracując z wieloma uniwersytetami, biurami architektonicznymi i projektowymi. Dla marki Lechler prowadzi projekt Color Design.

To obszerne narzędzie dające techniczne wskazówki oraz inspiracje w doborze odpowiedniego koloru i wykończenia powierzchni lakierniczej, stworzone z myślą o producentach i projektantach pracujących w sektorach takich jak: przemysł, motoryzacja, żeglarstwo oraz dekoracje.

  • arena