rynekkultura

Zmysłowe projektowanie na arena DESIGN 2017

Już 14 marca w Poznaniu startuje arena DESIGN 2017. Gościem specjalnym tegorocznej edycji festiwalu będą założyciele studia Doshi Levien, których magazyn Elle Decor uznał za najlepszych projektantów 2015 roku.

arena DESIGN to jedyne w Polsce wydarzenie, które jest przestrzenią stworzoną z myślą o potrzebie współpracy projektantów z przedsiębiorcami. Do tej pory wykłady, panele i dyskusje w ramach wydarzenia koncentrowały się na materiałach, procesie projektowym czy ergonomii w designie. Motywem przewodnim dziewiątej edycji wydarzenia będą jednak zmysły ('SENSES'). Trudno bowiem nie dostrzec silnego związku pomiędzy projektowaniem, a wrażeniami, które docierają do odbiorcy i wpływają na jego wybory.

Jonathan Levien i Nipa Doshi, założyciele Doshi Levien; fot. George Powell. Jonathan Levien i Nipa Doshi, założyciele Doshi Levien; fot. George Powell.

Dbając o wysoki poziom targów organizatorzy co roku zapraszają do Poznania designerów, których projekty cieszą się dużym uznaniem na całym świecie. Swoją wiedzą o projektowaniu z uczestnikami areny DESIGN dzielili się już m.in. Inga Sempé, Edward Barber, Brodie Neill czy Karim Rashid. W tym toku wykład inaugurujący poprowadzi Nipa Doshi i Jonathan Levien. Nipa dorastała w Indiach i studiowała projektowanie w National Institute of Design. Jonathan natomiast specjalizował się w meblarstwie, a później zajął się wzornictwem przemysłowym. Projektanci poznali się w Royal College of Art i od ponad 10 lat pracują razem w swoim londyńskim studio.

Ich projekty łączą w sobie elementy kilku światów. Nipa przemyca w nich swoje pochodzenie i szczególną wrażliwość na sztuki wizualne. Podejście do projektowania Jonathana wyrasta na połączeniu precyzji, zmysłowości i głębokiego zrozumienia materiałów.

Studio współpracuje m.in. z marką Moroso, Kvadrat, B & B Italia, Cappellini, Camper, Swarovski czy Galerie KREO.

– Nasi goście w strefie FORUM omawiają z uczestnikami areny DESIGN trendy, problemy i możliwości, jakie pojawiają się w świecie wzornictwa przemysłowego – wyjaśnia dyrektor projektu arena DESIGN, Małgorzata Czubak. – Ogromnie cieszymy się, że w tym roku wykład inaugurujący poprowadzi Nipa Doshi i Jonathan Levien. W ich projektach przejawiają się bowiem elementy różnych kultur, technologii, historii wzornictwa przemysłowego i rzemiosła. Ich prace wpisują się też idealnie w motyw przewodni imprezy, czyli zmysły – dodaje. 

Paper Planes dla Moroso, proj.: Doshi Levien Paper Planes dla Moroso, proj.: Doshi Levien

Podczas areny DESIGN rozstrzygnięty zostanie także konkurs TOP DESIGN award. To jeden z filarów wydarzenia, a jego celem jest promocja i upowszechnianie nowych rozwiązań wzorniczych najlepszych polskich producentów i designerów. Nagrodzone projekty będzie można zobaczyć podczas specjalnej wystawy, która zlokalizowana będzie obok strefy FORUM. Do tej pory w gronie laureatów konkursu znalazły się m.in. takie marki, jak: Comforty, Fakro, Franke Polska, PROFIm, Hansgrohe, Marmite, Marmorin, Meble VOX, Noti, Paged, Schattdecor, Sitag cz Zelmer.

  • arenka