rynek

5 najlepszych miejsc do co-workingu w Krakowie !KONKURS!

Prześwietlamy najlepsze miejsca w Krakowie, w których w spokoju popracujesz wśród innych freelancerów.

Na coworkingowej mapie stolicy Małopolski znajduje się już kilkadziesiąt punktów, które ulokowane są w różnych dzielnicach miasta. Wśród nich znajdziemy zarówno biura w centrum miasta, nowoczesne przestrzenie w parkach technologicznych, jak również przestronne hale fabryk, przerobione zgodnie z post-industrialnymi trendami. Ich zaletą jest nie tylko możliwość korzystania z pakietu usług (np. księgowych), ale też możliwość nawiązywania wartościowych, inspirujących kontaktów. 

W przestrzeniach coworkingowych ważne jest też samo środowisko pracy, czyli wnętrza dostosowane do potrzeb freelancerów i pracowników startupów.

Freelancerzy chcą bowiem czuć się swobodniej niż w standardowych biurach, a jednocześnie muszą mieć dostęp do odpowiedniej infrastruktury (m.in. sal spotkań, strefy relaksu czy mebli umożliwiające pracę z doskoku, takich jak biurko VANK_move, które można wygrać w naszym konkursie). Które z nich są najlepsze? Wszystko zależy od tego, czego szukamy. Dla jednych jest to cisza i spokój, a dla innych możliwość swobodnej wymiany kontaktów, poznawania ludzi i poszerzania horyzontów. Oto 5 naszych propozycji:

1. hub:raum, ul.Przemysłowa 12

hub

Kto wie, czy to nie najlepsze miejsce dla otwartych umysłów w Krakowie? Na pewno zaskakuje ceną, bo przy odrobinie wysiłku można zbić cenę za miesięczny wynajem do 150 złotych. Nic jednak za darmo – w hub:raumie trzeba dokładać się do rozwoju co-workingowej społeczności. Mogą to być wykłady, porady biznesowe czy warsztaty dla jej członków.

W cenie mieści się również dostęp do przestrzeni hub:raumu w Tel-Awiwie i w Berlinie.

To miejsce tworzy międzynarodowa społeczność, w którą inwestują coraz większe zagraniczne fundusze (z Googlem na czele), a wszystko na poddaszu jednej z dawnych fabryk przemysłowego Zabłocia. Do rozważenia przed wszystkim dla tych, którzy są związani z technologią, choć działają tu również blogerzy i dziennikarze.

2. Wytwórnia, ul Ślusarska 9 

wyt
warsz

Pozostajemy na Zabłociu. To zakątek miasta, który freelancerzy, szczególnie ci związani z technologią, upodobali sobie szczególnie mocno. Niemal naprzeciwko hub:raumu znajduje się Wytwórnia, gdzie obok informatyków, architektów i projektantów pracują również… stolarze.

Obok przestrzeni biurowej znajduje się pokaźny warsztat, z którego można do woli korzystać (pomocny szczególnie dla projektantów).

Przyciąga dość przystępna cena – 350 złotych miesięcznie za pełne członkostwo. Wystrój surowy, do pracy tutaj zachęca luźna atmosfera i organizowane często warsztaty.

3. Krakowski Park Technologiczny, ul. Podole 60

KPT
kpt

Przenosimy się na Ruczaj. Ta część Krakowa przyciąga wielki biznes – swoje biura ma tu Motorolla, Shell i Ericsson. Na Ruczaju znajduje się również największy inkubator technologiczny w mieście, czyli Krakowski Park Technologiczny. Należący do miasta budynek mieści przestrzeń biurową, z której korzystają freelancerzy z branży IT, gier czy smart city.

Zalety? Między innymi wypożyczalnia sprzętu, gdzie znajdziemy drukarki 3d, tablety i drony.

Poza tym również specjalne laboratorium dla zainteresowanych branżą cloud computing. Cena? Od 225 złotych za miesiąc. 

4. Cluster Cowork, ul. Marii Curie Skłodowskiej 5/3

cluster

Cluster zbiera wyjątkowo dobre oceny (wystarczy przejrzeć te wystawione na Facebooku).

To miejsce, w którym działały lub działają naprawdę interesujące przedsięwzięcia, m.in. Szlachetna Paczka, antysmogowy startup Airly i blog Konrada Kruczkowskiego Halo Ziemia. Towarzystwo więc nie zawiedzie.

Najtaniej nie jest - za biurko trzeba zapłacić od 450 do 600 złotych. Renoma coworkingu i lokalizacja w ścisłym centrum mogą się jednak opłacić. Popularność miejsca zachęciła właścicieli do otwarcia nowych biur - już niedługo wystartują od nowa w centrum Krakowa, przy Dwernickiego i Grodzkiej.

5. Ambasada Krakowian, ul Stolarska 6

amba

Na koniec oryginalna pozycja dla wszystkich, którzy działają w trzecim sektorze.

Ambasada Krakowian nie jest klasycznym co-workingiem, a przestrzenią, w której razem pracują osoby prowadzące fundacje, stowarzyszenia czy inicjatywy lokalne.

Jej twórcy twierdzą, że ma być 'laboratorium innowacji społecznych'. Na stałe znajdziemy tam między innymi twórców krakowskich wykładów TEDx i stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów. Wielka zaleta – jest bardzo przytulnie. Cena: około 250 złotych za miesiąc.

Tekst: Marcel Wandas

  • vank

Różnice między przestrzeniami mieszkalnymi, biurowymi i publicznymi zacierają się. Dlatego polska marka meblowa VANK od początku stawia na uniwersalny, minimalistyczny design, który dobrze sprawdza się w każdej z tych przestrzeni. 

Doskonałym przykładem tej strategii jest wyposażone w elektryczną regulację wysokości Biurko VANK_move, przy którym można pracować zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Ta druga cieszy się w ostatnich latach rosnącym zainteresowaniem, ponieważ współcześni pracownicy coraz częściej muszą działać w grupie, a wspólna praca nad projektem często odbywa się właśnie w pozycji stojącej. Rośnie też liczba freelancerów, którzy pojawiają się w biurach lub w centrach coworkingowych tylko od czasu do czasu i potrzebują miejsca do pracy 'z doskoku'. Zmiana pozycji raz na kilka godzin jest zresztą zalecana właściwie każdemu pracownikowi biurowemu, gdyż pozwala uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych. W przypadku VANK_move ta funkcja ma jeszcze jedną zaletę – biurko ma naprawdę duży blat, dlatego można je wykorzystywać jako stół do wspólnego biesiadowania.

VANK_move

! UWAGA KONKURS !

 

Pokaż nam swoje miejsce pracy i wygraj wyposażone w elektryczną regulację wysokości biurko VANK_move warte ponad 4000 zł.

 

Do końca marca na łamach F5 będziemy wam prezentować najlepiej zaprojektowane przestrzenie, w których można płynnie łączyć pracę z czasem wolnym. Będziemy także podpowiadać, co zrobić, by zrelaksować się po pracy. W ten sposób chcemy was zainspirować do uczestnictwa w konkursie 'Nowoczesna Praca', który organizujemy wspólnie z marką VANK.

By wziąć udział w konkursie, wystarczy wrzucić na Instagrama zdjęcie swojego miejsca pracy z hasztagami #F5, #VANK i #NowoczesnaPraca oraz tagiem @vank_furniture. Na zdjęciu należy też otagować trzech znajomych, którzy mogą wziąć udział w konkursie.

Na początku kwietnia wspólnie z przedstawicielami VANK wybierzemy właściciela najbardziej kreatywnego miejsca pracy, który wygra biurko VANK_move warte ponad 4000 zł. Regulamin konkursu dostępny tutaj.

  • best of polska
  • kupse2