rynek

IKEA udostępnia za darmo projekt miejskiego ogrodu warzywnego

Dzięki inicjatywie IKEA mieszkańcy niewielkich osiedli mogą złożyć miejski ogród i wspólnie uprawiać w nim lokalne warzywa.

W 2015 roku IKEA otworzyła w opuszczonej kopenhaskiej przetwórni ryb centrum Space10. To otwarte laboratorium innowacji, w którym testowane będą produkty przyszłości i nowe sposoby zaspokajania potrzeb konsumentów. - Chcieliśmy stworzyć warunki, które będą sprzyjać kreatywnej pracy i pozwolą na szybkie testowanie nowych koncepcji - komentuje Carla Cammilla Hjort, która powołała do życia Space10 za zlecenie IKEA.

IKEA

Szwedzka firma organizuje tam warsztaty z ekspertami w dziedzinach designu, sztuki i technologii. Najnowszym projektem Space 10 jest The Growroom – duży, kilkupiętrowy, sferyczny ogród. Architekci Sine Lindholm i Mads-Ulrik Husum stworzyli go myślą o mieszkańcach miast, który nie mają ogrodów.

Dzięki temu wynalazkowi mieszkańcy niewielkiego osiedla mogą wspólnie hodować np. warzywa – lokalnie i w sposób nienaruszający równowagi ekologicznej.

– Lokalna żywność stanowi poważną alternatywę dla globalnego modelu transportu żywienia. Zmniejsza tzw. żywnościokilometry (odległość, którą pokonuje jedzenie, aby trafić na stół) oraz uczy dzieci, skąd bierze się jedzenie – piszą przedstawiciele Space 10 w komunikacie prasowym.

The Growroom The Growroom

W ubiegłym tygodniu Space 10 opublikowało w sieci darmową instrukcję budowy The Growroom. W przeciwieństwie do reszty projektów IKEA, tym razem o budulec trzeba się zatroszczyć samodzielnie.

Aby stworzyć The Growroom potrzebny jest młotek, 17 kawałków sklejki, 500 śrub i obrabiarka do drewna lub maszyna do cięcia laserowego.

Na udostępnienie darmowej instrukcji szwedzka firma zdecydowała się w odpowiedzi na liczne zapytania dotyczące tego, jak można wybudować sferyczny ogród. Laboratorium Space 10 postanowiło wrzucić do internetu instrukcję, gdyż rozsyłanie jej po świecie wraz z materiałami niezbędnymi do budowy sferycznego ogrodu stałoby w kontrze do idei całego projektu. Growroomy powstaną już wkrótce m.in. w Helsinkach, Taipei, Rio de Janeiro czy San Francisco. Oczywiście budujący samodzielnie będą musieli zatroszczyć się także o rośliny.

Instrukcja
sklejka
skladanie
ustawka
growroom
Growroom
katalog