rynek

5 najważniejszych trendów ze Stockholm Design Week 2017 KONKURS

Byliśmy na Tygodniu Designu w Sztokholmie i wiemy, jakie trendy będą dominować we wnętrzach w najbliższych miesiącach.

Stockholm Design Week, który zakończył się w zeszły weekend, to z pewnością najważniejsza impreza wnętrzarska w całej Skandynawii.

Centralnym punktem wydarzenia są targi meblowe, które co roku odwiedza ponad 40 tys. gości chcących zobaczyć, co na najbliższe miesiące szykują najwięksi gracze z branży.

W tym roku nie zabrakło tam też polskiego akcentu. Marka VANK, której biurko można wygrać w naszym konkursie, wybrała na swój międzynarodowy debiut właśnie stolicę Szwecji, świetnie wpisując się w aktualne trendy – ale o tym za chwilę. Na targach nie wystawiały się wyłącznie firmy meblowe, ale także młodzi designerzy, którzy prezentowali swoje projekty w eksperymentalnej przestrzeni Greenhouse. Warto było zwrócić na nie szczególną uwagę, bo zastosowane w nich rozwiązania często są zapowiedzią trendów, które wejdą do mainstreamu dopiero za kilka lat. Poniżej możecie zobaczyć, jakie tendencje były najbardziej widoczne podczas tegorocznej edycji Stockholm Design Week, zarówno na stanowiskach znanych marek, jak i młodych projektantów.

1. Cisza

VANK_mello

W dobie hałaśliwych biur typu open space i zgiełku galerii handlowych cisza stała się produktem luksusowym. To zresztą także problem współczesnych mieszkań oraz kawiarni i restauracji, bo akustyka przez lata nie była brana pod uwagę podczas projektowania wnętrz.

Tymczasem współcześni konsumenci bardzo potrzebują stref wyciszenia, co jest reakcją na nadmiar informacji i bodźców, które atakują nas ze wszystkich stron.

Na szczęście powstaje coraz więcej rozwiązań projektowych, które redukują hałas zarówno w pracy, w domu, jak i w przestrzeniach publicznych. Doskonale było to widać podczas Stockholm Design Week 2017. Spośród setek prezentowanych tam rozwiązań tego typu, naszą uwagę przyciągnęło szczególnie stanowisko specjalizującej się w tej dziedzinie firmy Zilenzio. Prócz standardowych produktów wyciszających przestrzeń, pokazała ona nawet pokryte miękką tkaniną szafki akustyczne, które stanowią sporą nowość. W trend wpasował się też polski VANK ze swoją budką akustyczną VANK_mello oraz rodziną produktów VANK_wall, które dzięki geometrycznej strukturze mają większą powierzchnię pochłaniającą fale dźwiękowe. W przestrzeni Greenhouse projektanci eksperymentowali natomiast z formą mebli akustycznych (stanowisko 12 Essentials) oraz z roślinami, które również mają właściwości wyciszające, ale o tym więcej przy kolejnym trendzie.

Prócz standardowych produktów wyciszających przestrzeń, marka Zilenzio pokazała nawet pokryte miękką tkaniną szafki akustyczne, które stanowią sporą nowość. Prócz standardowych produktów wyciszających przestrzeń, marka Zilenzio pokazała nawet pokryte miękką tkaniną szafki akustyczne, które stanowią sporą nowość.
Dzięki geometrycznej fakturze mobilna ścianka VANK_wall ma wyjątkowo dobre właściwości wyciszające. Dzięki geometrycznej fakturze mobilna ścianka VANK_wall ma wyjątkowo dobre właściwości wyciszające.
W przestrzeni Greenhouse designerzy eksperymentowali natomiast z formą mebli akustycznych. Na zdjęciu fotel GIA, który zaprojektował Aleksi Remsu. W przestrzeni Greenhouse designerzy eksperymentowali natomiast z formą mebli akustycznych. Na zdjęciu fotel GIA, który zaprojektował Aleksi Remsu.

2. Miejski las

dzingla

Według Pantone kolorem tego roku ma być soczysta zieleń – potwierdziło się to w Sztokholmie.

Nie chodzi tylko o kolorystykę mebli czy ścian, ale o żywą zieleń, która wprost zalewa wnętrza, zmieniając je w 'miejski las', którego tak potrzebujemy w zanieczyszczonych metropoliach.

Było to widać zarówno na stanowiskach dużych marek (Ferm Living, Muuto), jak i u młodych projektantów, którzy pokazali, że roślinność we wnętrzach służy nie tylko do dekoracji, ale także oczyszcza powietrze i wycisza pomieszczenia. W przestrzeni młodych najbardziej podobało nam się stanowisko Give in for green przygotowane przez studentów Uniwersytetu w Gävle, którzy zaprezentowali m.in. domowe ogrody wertykalne, system półek akustycznych porośniętych mchem oraz doniczki przypominające o podlewaniu roślin (mają półokrągłe dno, więc gdy brakuje wody odchylają się na bok). Świetna była też koncepcja przeznaczonej do przestrzeni publicznych sofy Foliage (proj.: Suvi Hyvönen), której tylną część porastała roślinność. Przyszłość pokazał natomiast projekt Dunaliella autorstwa Sebastiana Wicksella – domowy oczyszczacz powietrza, który wykorzystuje algi do filtrowania z niego CO2 w procesie fotosyntezy.

Ogród wertykalny prezentowany na stanowisku Give in for green. Ogród wertykalny prezentowany na stanowisku Give in for green.
Dodatkową funkcją porośniętej mchem półki jest wyciszanie przestrzeni. Dodatkową funkcją porośniętej mchem półki jest wyciszanie przestrzeni.
Doniczki przypominające o podlewaniu roślin mają półokrągłe dno, więc gdy brakuje wody, odchylają się na bok. Doniczki przypominające o podlewaniu roślin mają półokrągłe dno, więc gdy brakuje wody, odchylają się na bok.

3. Metal na wierzchu

alus

Metal kojarzył się dotychczas raczej z meblami outdoorowymi, które z natury rzeczy muszą być bardziej wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne.

Metalowe konstrukcje lub elementy zostały zastosowane i uwydatnione w wielu projektach prezentowanych na Stockholm Design Week 2017  – nawet w sofach, fotelach, krzesłach i akcesoriach wnętrzarskich, pokazywanych w domowym lub w biurowym kontekście.

Dzięki temu meble stają się nie tylko bardziej wytrzymałe, ale także sprawiają wrażenie bardziej trwałych i są wizualnie lżejsze (metalowe elementy mogą być znacznie cieńsze). Doskonale widać to na przykładzie pokazywanej w Sztokholmie sofy firmy Skagerak czy systemu siedzisk Palissade zaprojektowanego przez braci Bouroullec dla duńskiej marki HAY. Metal w postaci aluminium był też bardzo widoczny na stanowisku naszej rodzimej marki VANK. Polska firma wytwarza bowiem z tego lekkiego, trwałego i odpornego na warunki atmosferyczne materiału elementy konstrukcyjne swoich mebli oraz ważne detale estetyczne. Istotną zaletą aluminium jest też możliwość jego pełnego recyklingu – produkty wykonane z tego materiału powstają m.in. z przetopionych puszek, folii i innych odpadów.

Metalowa sofa marki Skagerak Metalowa sofa marki Skagerak
Kolekcja Palissade marki HAY, proj.: bracia Bouroullec Kolekcja Palissade marki HAY, proj.: bracia Bouroullec
Metalowe krzesło Jeanette; proj.: Tom Fereday Metalowe krzesło Jeanette; proj.: Tom Fereday
VANK wytwarza z aluminium zarówno elementy konstrukcyjne swoich mebli, jak i ważne detale estetyczne. VANK wytwarza z aluminium zarówno elementy konstrukcyjne swoich mebli, jak i ważne detale estetyczne.

4. Powrót geometrycznych form

szlif

Geometryczne kształty wróciły na dobre, ale w trochę innej odsłonie.

Trójkąty, kwadraty, prostokąty czy koła nie tylko leżą u podstaw wielu nowych projektów prezentowanych w Sztokholmie, ale też przenikają się w nich, tworząc interesujące, niestandardowe formy.

Ten trend był widoczny chociażby na stanowisku duńskiej marki Woud – elementy wyposażenia wnętrz Woud, takie jak lustra czy oświetlenie, stanowią wręcz wcielenie nowej geometrii. Podobne tendencje można było zaobserwować w strefie młodych projektantów, szczególnie na stanowisku Toma Fereday'a. Geometria przebija też z projektów VANK, czego najlepszymi przykładami są modułowa sofa VANK_belong czy fotel VANK_timanti, którego boki przywodzą na myśl fasetki diamentu.

Mirror Box, Would, proj. Laura Bilde Mirror Box, Would, proj. Laura Bilde
Metalowe lustro DYAD w kształcie 'złamanego' koła, proj.: Keisuke Kawase Metalowe lustro DYAD w kształcie 'złamanego' koła, proj.: Keisuke Kawase
VANK_belong VANK_belong

5. Dalsze zbliżenie przestrzeni domowej i przestrzeni pracy

VANK_move VANK_move

Różnice między przestrzeniami pracy i relaksu zacierają się. Coraz częściej pracujemy bowiem w domach, w kawiarniach czy w przestrzeniach coworkingowych, a w biurach pozwalamy sobie na dłuższe chwile relaksu w specjalnie przeznaczonych do tego strefach.

Ten trend sprawia, że znika twardy podział na meble biurowe, domowe i publiczne. Było to widać także w Sztokholmie, gdzie prezentowano dużo uniwersalnych produktów, które dobrze sprawdzają się we wszystkich przestrzeniach.

Przykładem tej strategii jest wyposażone w elektryczną regulację wysokości Biurko VANK_move, przy którym można pracować zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Ta druga cieszy się w ostatnich latach rosnącym zainteresowaniem, ponieważ współcześni pracownicy coraz częściej muszą działać w grupie, a wspólna praca nad projektem często odbywa się właśnie w pozycji stojącej. Rośnie też liczba freelancerów, którzy pojawiają się w biurach lub w centrach coworkingowych tylko od czasu do czasu i potrzebują miejsca do pracy 'z doskoku'. Zmiana pozycji raz na kilka godzin jest zresztą zalecana właściwie każdemu pracownikowi biurowemu, gdyż pozwala uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych. W przypadku VANK_move ta funkcja ma jeszcze jedną zaletę – biurko ma naprawdę duży blat, dlatego można je wykorzystywać jako stół do wspólnego biesiadowania.

 

! UWAGA KONKURS !

 

Pokaż nam swoje miejsce pracy i wygraj wyposażone w elektryczną regulację wysokości biurko VANK_move warte ponad 4000 zł.

 

Do końca marca na łamach F5 będziemy wam prezentować najlepiej zaprojektowane przestrzenie, w których można płynnie łączyć pracę z czasem wolnym. Będziemy także podpowiadać, co zrobić, by zrelaksować się po pracy. W ten sposób chcemy was zainspirować do uczestnictwa w konkursie 'Nowoczesna Praca', który organizujemy wspólnie z marką VANK.

By wziąć udział w konkursie, wystarczy wrzucić na Instagrama zdjęcie swojego miejsca pracy z hasztagami #F5, #VANK i #NowoczesnaPraca oraz tagiem @vank_furniture. Na zdjęciu należy też otagować trzech znajomych, którzy mogą wziąć udział w konkursie.

Na początku kwietnia wspólnie z przedstawicielami VANK wybierzemy właściciela najbardziej kreatywnego miejsca pracy, który wygra biurko VANK_move warte ponad 4000 zł. Regulamin konkursu dostępny tutaj.

  • vanson