marka

5 propozycji koszulek feministycznych

Feministyczna koszulka jako must have sezonu? Ostatnio zawrotną karierę robią t-shirty Diora 'We should be feminists'. Ale mamy dla was też kilka innych pomysłów, w tym z Polski.

Feministyczna koszulka to dziś modowy statement.

Nic dziwnego – okoliczności sprawiają, że trudno nie zabrać głosu, i to niezależnie od szerokości geograficznej.

T-shirt Dior z napisem 'We should all be feminist' (zaczerpnięty z książki Chimamandy Ngozi Adichie pod tym samym tytułem, która wydana została w 2014 roku i została okrzyknięta nową biblią feminizmu) pierwszy raz pojawił się na wybiegu we wrześniu ubiegłego roku, w trakcie debiutanckiego pokazu Marii Grazii Chiuri dla francuskiego domu mody. Cała branża nie mówiła wtedy o niczym innym. T-shirt nawiązywał nie tylko do sytuacji ruchów feministycznych i kobiet na całym świecie, ale także do faktu, iż po raz pierwszy w 70-letniej historii Diora to właśnie kobieta objęła stanowisko dyrektor kreatywnej.

1. Dior

Sam t-shirt stał się cichym symbolem w walce o prawa kobiet na całym świecie. Choć kosztuje prawie 700 dolarów, lista jego posiadaczek wciąż się wydłuża.

Ostatnio podczas Marszu Kobiet w Los Angeles i Nowym Jorku miały go na sobie Rihanna i Natalie Portman.

Na okładce Harpers Bazaar wystąpiła w nim Jennifer Lawrence, nosi go Chiara Ferragni i… A$AP Rocky.

Koszulka Diora na paryskim tygodniu mody Koszulka Diora na paryskim tygodniu mody

2. MOMU

Feministyczne koszulki prosto z Polski.

Mo, absolwentka ilustracji modowej, na z pozoru zwykłych białych t-shirtach tworzy mini dzieła sztuki za pomocą autorskich haftów.

Proste graficznie, niekiedy bardzo dosłowne hafty sprawiają, że każda silna, świadoma kobieta chce wejść w posiadanie tych koszulek bo oprócz tego, że są wyjątkowo ładne, komunikują ważne dla nas wszystkich treści. Jak mówi Mo, pomysły na hafty pojawiają się na bieżąco, inspirują ją rozmowy z przyjaciółkami i chęć tworzenia projektów robionych przez dziewczyny dla dziewczyn. 

MOMU MOMU
MOMU MOMU

3. The Future is female

To już klasyk. Zdjęcie w tym t-shircie, które Liza Cowan zrobiła swojej ówczesnej dziewczynie, Alix Dobkin, i w 1975 roku opublikowała w kwartalniku 'DYKE' znają chyba wszyscy.

Koszulka zaprojektowana w latach 70. przez grupę radykalnych feministek amerykańskich feministek dla pierwszej kobiecej księgarni w NYowym Jorku zyskała swoje drugie życie w 2015 roku.

Wszystko dzięki Rachel Berks, która sprzedaje feministyczne gadżety w swoim sklepie Otherwild. Berks zmieniła nieco dizajn sloganu i stworzyła reedycję kultowej koszulki. Możecie kupić różne wersje kolorystyczne, bluzy, a nawet mini wersje dla waszych córek. To hasło z pewnością nie traci na aktualności wraz z upływem lat. Pewnie nie każdy właściciel t-shirtu zna jego historię, ale samo hasło jest po prostu świetne. 

The Future is Female The Future is Female

4. Local Heroes

Po mocniejsze koszulki w stylu Pussy Power możemy zajrzeć do Local Heroes! 

Dziewczyny swoją markę budują wokół kobiecej siły i niezależności. 

Areta Szpura i Karolina Słota znane są ze wspierania kobiet, także dzięki swoim kolekcjom. Tym razem dyskusję wywołał sygnowany ich marką kalendarz Local Heroes Miss World 2017 z dziewczynami, które nie wpisują się w tradycyjny kanon piękna, ale prezentują się jako silne i akceptujące siebie.

Local Heroes Local Heroes
Local Heroes Local Heroes

5. Feminist Apparel

Całą masę koszulek, bluz i gadżetów feministycznych znajdziecie w ofercie sklepu Feminist Apparel.

Nam wyjątkowo wpadł w oko ten z wizerunkiem kobiet różnego pochodzenia, o różnorakich kształtach i rozmiarach – idealny na marsze i protesty.

Bo jest dokładnie tak jak na tej koszulce. Wszystkie kobiety, mimo tego, że są różne, walczą w jednej sprawie – o równe traktowanie i takie same prawa dla każdej z nas.    

Feminist Apparel Feminist Apparel
Feminist Apparel Feminist Apparel
  • best of polska
  • kupprenumerata