rynek

Facewatch #39 - 10 młodych architektów ze Śląska, których warto obserwować

W branży mówi się nawet o śląskiej szkole architektury - pragmatycznej, wchodzącej w dialog z dziedzictwem modernizmu, gdzie króluje minimalizm i praktyczne rozwiązania. Dzisiaj na scenę wkracza jednak zupełnie nowe pokolenie.

Śląscy architekci są znani i cenieni także poza regionem. W środowisku architektonicznym mówi się nawet o śląskiej szkole architektury –pragmatycznej, wchodzącej w dialog z dziedzictwem modernizmu, gdzie króluje prostota i minimalizm. Kolebką takiego myślenia zawsze była Politechnika Śląska. To właśnie dzięki niej Śląsk jest znany z Tomasza Koniora, Roberta Koniecznego, Przemo Łukasika czy Jana Kubeca. Dzisiaj na scenę wkracza już zupełnie nowe pokolenie, nie zmienia się jednak wysoka pozycja śląskich architektów.

Rynek zmusił ich jednak do wykazywania się większą wszechstronnością od swoich poprzedników, projektują więc nie tylko biurowce i domy, ale także wnętrza i gadżety.

Eksperymentują z formą, interesują się ekologią, ale też angażują się w społeczne czy partycypacyjne projekty. Warto się im przyjrzeć, bo to oni będą wyznaczali kierunki rozwoju dyscypliny w najbliższych latach.

1. NAS_DRA

Michał Jurgielewicz i Paulina Grabowska - założyciele studia NAS-DRA Michał Jurgielewicz i Paulina Grabowska - założyciele studia NAS-DRA
Toxic Garden, proj.: NAS-DRA Toxic Garden, proj.: NAS-DRA

Ekologia i nowe technologie to najważniejsze motywy przewijające się w projektach NAS-DRA .

To chyba najbardziej eksperymentalne śląskie biuro.

Rzeczy, którymi zajmują się na co dzień to na przykład dziwne konstrukcje oczyszczające powietrze czy instalacje roślinne.

2. Grzegorz Layer

Grzegorz Layer
Zrewitalizowany 'Plac na Glanc' przy ul. Kredytowej 9, proj.: Grzegorz Layer Zrewitalizowany 'Plac na Glanc' przy ul. Kredytowej 9, proj.: Grzegorz Layer
Poszetka Workshop & Showroom; proj.: Grzegorz Layer Poszetka Workshop & Showroom; proj.: Grzegorz Layer

Grzegorz Layer rozumie, że projektowanie partycypacyjne to przyszłość.

Layer jest współtwórcą projektu Plac na Glanc, który polega na rewitalizacji zaniedbanych katowickich podwórek.

Nie jest to na szczęście kolejny efekciarski projekt a działanie społeczne prowadzone wspólnie z mieszkańcami, którego celem jest rzeczywiste rozwiązywanie problemów, a nie estetyzacja przestrzeni.

3. Supergut studio

Dorota Żurek, Katarzyna Furgalińska, Łukasz Fragstein - SUPERGUT STUDIO Dorota Żurek, Katarzyna Furgalińska, Łukasz Fragstein - SUPERGUT STUDIO
Zachód Słońca, proj.: SUPERGUT STUDIO Zachód Słońca, proj.: SUPERGUT STUDIO

Studio projektowe założone przez trójkę młodych, aczkolwiek już utytułowanych projektantów- Katarzynę Furgalińską, Dorotę Żurek i Łukasza Fragsteina.

Są chyba najbardziej interdyscyplinarni z grona prezentowanych architektów.

Zajmują się projektowaniem architektury, produktów, identyfikacji wizualnych, jak i instalacji artystycznych. Można powiedzieć, że częściej działają na marginesie architektury, niż w jej głównym nurcie.

4. Slas architekci

Aleksander Bednarski, Mariusz Komraus - Slas architekci Aleksander Bednarski, Mariusz Komraus - Slas architekci
Projekt wielofunkcyjnej przestrzeni publiczne w Chorzowie; proj.: Slas architekci Projekt wielofunkcyjnej przestrzeni publiczne w Chorzowie; proj.: Slas architekci

Najciekawsze są ich jeszcze niezrealizowane projekty przestrzeni publicznych.

Zaangażowali się w katowicki budżet obywatelski, gdzie wspólnie z mieszkańcami zaprojektowali  nowoczesny, wielofunkcyjny skwer, który obecnie jest w budowie.

Ciekawie prezentuje się również ich propozycja placu w Chorzowie, mocno inspirowana koncepcją skweru sportów miejskich. Miejsce nastawione na różne grupy społeczne, wiekowe czy o różnych zainteresowaniach.

5. Tomasz Berezowski

Tomasz Berezowski Tomasz Berezowski
Dom w Gogolinie; proj.: Tomasz Berezowski Dom w Gogolinie; proj.: Tomasz Berezowski

To ciekawy przykład architekta, który twórczo kontynuuje tradycje śląskiej szkoły architektury.

Mocno inspiruje się modernizmem, a jego projekty cechuje prostota.

Zawsze bardziej zależy mu na rozwiązywaniu problemów projektowych, niż na efektach wizualnych. Ciekawie wypada również jego działalność na polu plakatu. Ewidentny wpływ szwajcarskiej szkoły projektowej przekłada się tu na świetne realizacje.

6. BAAR

Adam Radzimski, założyciel BAAR Adam Radzimski, założyciel BAAR
Projekt rewitalizacji wieży i chłodni w Zabrzu; proj.: BAAR Projekt rewitalizacji wieży i chłodni w Zabrzu; proj.: BAAR
Projekt rewitalizacji wieży i chłodni w Zabrzu; proj.: BAAR Projekt rewitalizacji wieży i chłodni w Zabrzu; proj.: BAAR

BAAR to biuro, które w tym roku zdobyło dwie nagrody w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego organizowanym przez katowicki oddział SARP-u. To pokazuje, że młodzi dobijają się do mainstreamu i coraz częściej są doceniani.

Ciekawie wygląda koncepcja rewitalizacji wieży i chłodni na terenie byłych zakładów mięsnych 'Maćko' w Zabrzu.

Można powiedzieć, że to spadkobiercy myślenia swoich starszych kolegów ze śląskiej szkoły architektury.

7. TTAT

Magdalena Tokarska i Piotr Tokarski - TTAT Magdalena Tokarska i Piotr Tokarski - TTAT
Projekt przebudowy budynku biurowego w kompleksie Porcelana Śląska Park; proj.: TTAT Projekt przebudowy budynku biurowego w kompleksie Porcelana Śląska Park; proj.: TTAT
Dom podmiejski w Tychach; proj.: TTAT Dom podmiejski w Tychach; proj.: TTAT

Oni również zdobyli w tym roku parę nagród i wyróżnień w konkursie organizowanym przez katowicki SARP. Ich projekty rewitalizujące obiekty przemysłowe na terenie Porcelany Śląskiej pokazują jak prostymi środkami można przywrócić zapomnianą przestrzeń. Taka jest też ich cała twórczość – prosta i funkcjonalna.

Ciekawie prezentuje się projekt Archikids, który współtworzą –  to coroczna warsztatowa impreza architektoniczna dla dzieciaków w dzielnicy Nikiszowiec.

To dowód na to, że dzisiaj ważne jest zaangażowanie projektantów w małe społeczne projekty, edukujące i zmieniające lokalną przestrzeń.

8. MUS architects

Anna Porębska i Adam Zwierzyński, założyciele Mus Architects Anna Porębska i Adam Zwierzyński, założyciele Mus Architects
Muzeum Mody w Tokio; proj.: Mus architects Muzeum Mody w Tokio; proj.: Mus architects
Projekt Pomorskiego Muzeum Motoryzacji; proj.: Mus architects Projekt Pomorskiego Muzeum Motoryzacji; proj.: Mus architects

Wspólnie z pracownią TATT tworzą imprezę Archikids. Projekt muzeum mody w Tokio przyniósł im międzynarodowy rozgłos i wiele nagród. Wygrali również konkurs na Pomorskie Muzeum Motoryzacji.

Znani z mieszkania na katowickim Nikiszowcu, które pokazało jak można wykorzystać historyczną tkankę do stworzenia nowoczesnej przestrzeni mieszkalnej.

Ciekawie wyszły im również wnętrza kawiarni i spółdzielni socjalnej Drzwi Zwane Koniem. Ich projekty cechuje konceptualny charakter, zabawa formą i osadzenie w kontekście.

9. Bro.kat

Bogna Polańska i Roma Skuza - założycielki pracowni bro.Kat Bogna Polańska i Roma Skuza - założycielki pracowni bro.Kat
Pijalnia Czekolady E. WEDEL; proj.: bro.Kat Pijalnia Czekolady E. WEDEL; proj.: bro.Kat

Pracownia architektoniczna, która tworzy również słynną na cały kraj biżuterię z węgla.

Z projektów w większej skali bardzo ciekawe są ich tymczasowe instalacje, aranżacje przestrzeni czy wystaw.

Są to udane działania na styku architektury i sztuki. Pracownia współpracowała w tym zakresie z Ars Cameralis, Tauron Nowa Muzyka czy Industriadą. Tworzy również bardzo ciekawe wnętrza, zarówno prywatne jak i publiczne.

10. Musk Collective Design

Katarzyna Sąsiadek, Józek Madej, Weronika Kiersztejn - musk Katarzyna Sąsiadek, Józek Madej, Weronika Kiersztejn - musk
Dum w Rudzie Śląskiej, proj.: musk Dum w Rudzie Śląskiej, proj.: musk

Bardzo interdyscyplinarne biuro projektujące architekturę, grafikę czy produkt. Zdobywcy nagrody Młody Twórca w konkursie Architektura Roku. Mocno angażują się w lokalne inicjatywy kulturalne. Współpracują też z urzędami i instytucjami publicznymi.

W zeszłym roku zasłynęli ze stworzenia jednego z najciekawszych śląskich gadżetów, czyli bombonierek Zjedz Sobie Śląsk i Katowice.

Dobry przykład biura, które pokazuje że dzisiaj nie wystarczy już tylko projektować architekturę. Trzeba działać na wielu polach i mierzyć się z różnymi zagadnieniami.

 

Zestawienie przygotował Michał Kubieniec.

  • best of polska
  • kupse2