technologia

Powstało genetyczne narzędzie do produkcji wina, po którym nie ma kaca

Naukowcom z Uniwersytetu w Illinois udało się wyprodukować drożdże, które mogą w dużym stopniu poprawić jakość wina. Miłym skutkiem ubocznym użycia 'genomowego noża' zmieniającego procesy fermentacji ma być wyeliminowanie z niego produktów, które powodują kaca.

Badacze z College of Agricultural, Consumer, and Environmental Services (ACES) w Stanach Zjednoczonych opracowali metodę modyfikacji drożdży używanych do produkcji fermentowanych artykułów spożywczych, takich jak piwo, wino czy chleb. Dotychczas ciężko było używać do tego celu technik inżynierii genetycznej, ze względu na poliploidalność tych szczepów. – Poliploidalność oznacza, że organizm zawiera wiele kopii tego samego genu – tłumaczy profesor genomiki mikroorganizmów, Yong-Su Jin. – Gdy uda nam się zmodyfikować jedną kopię, efekt tej zmiany jest znoszony przez obecność innych, niezmienionych kopii.

Z tym problemem naukowcy poradzili sobie, opracowując narzędzie nazywane 'genomowym nożem'. Nóż pozwala precyzyjnie niszczyć kopie niechcianego genu i będzie działał bez przerwy do momentu, gdy wszystkie kopie zostaną zniszczone.

wino

Zespół profesora Jin nazywa opracowaną przez siebie technikę odkryciem przełomowym.

Intensywnie pracują nad możliwymi modyfikacjami komórek Saccharomyces cerevisiae, jednego z najbardziej popularnych gatunków drożdży, używanych między innymi do produkcji wina, warzenia piwa i pieczenia chleba. Nas szczególnie zainteresowało jedno z praktycznych zastosowań tych modyfikacji. Istnieje możliwość wszczepienia w komórki drożdży genu, który zmieni proces fermentacji (przekształci gorzki kwas jabłkowy, naturalnie występujący w świeżo wyciśniętych winogronach, w zdecydowanie łagodniejszy kwas mlekowy). Dzięki temu udoskonaleniu drożdże wyprodukują wino nie tylko łagodniejsze w smaku, ale jednocześnie pozbawione toksycznych produktów ubocznych procesu fermentacji, które powodują kaca.

Źródło: biotecnologiasi.tumblr.com

  • best of polska
  • kupprenumarata