rynektechnologia

Polska firma zamienia aluminiowe odpady w meble, przy których będziecie chcieli pracować

Marka VANK powstała niecałe dwa lata temu, a już zgarnęła najważniejsze nagrody w międzynarodowych konkursach projektowych. Wszystko dzięki zrozumieniu potrzeb współczesnych użytkowników, którzy coraz częściej płynnie łączą pracę z czasem wolnym.

Marka VANK funkcjonuje na rynku od niespełna dwóch lat, ale jej meble zostały już dostrzeżone przez dziennikarzy oraz jurorów najważniejszych konkursów branżowych, zarówno tych krajowych, jak i międzynarodowych.

Zapowiedzią przyszłych sukcesów i impulsem do stworzenia marki była prestiżowa nagroda Red Dot Design Award dla fotela WOODI przyznana, gdy zespół VANK zajmował się jeszcze produkcją foteli marki SITAG.

W 2016 roku nowa polska marka, działając już pod własnym szyldem, otrzymała dwie nagrody iF Design Award – za biurko VANK_move oraz za system parawanów akustycznych VANK_wall. Potwierdzeniem dobrego przyjęcia na rodzimym rynku było natomiast wyróżnienie dla wspomnianego wyżej biurka w plebiscycie must have organizowanym w ramach Łódź Design Festival.

Fotel VANK WOODI - zdobywca Red Dot Design Award 2012 Fotel VANK WOODI - zdobywca Red Dot Design Award 2012

Sukcesy młodej marki są wynikiem bardzo przemyślanej strategii projektowej i komunikacyjnej. Spójny design produktów VANK pokazuje przywiązanie do prostych, geometrycznych form, detalu oraz klasycznych wartości, takich jak harmonia i symetria. Widać, że zespół projektowy firmy podchodzi z rezerwą do sezonowych trendów stylistycznych, dzięki czemu meble są bardziej ponadczasowe. 

Jednocześnie projektanci VANK zwracają uwagę na zmieniające się potrzeby współczesnych użytkowników, którzy coraz częściej płynnie łączą pracę z czasem wolnym.

Według badań Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych obecnie aż 39 proc. ludzi z wyższym wykształceniem regularnie wykonuje swoje obowiązki zawodowe poza miejscem pracy. To sprawia, że różnice między przestrzeniami mieszkalnymi, biurowymi i publicznymi zacierają się. Dlatego VANK od początku stawia na uniwersalny, minimalistyczny design, który dobrze sprawdza się w każdej z tych przestrzeni. Nie jest to jednak zimny, laboratoryjny minimalizm. W projektach marki duże znaczenie mają sklejka oraz miękkie elementy tapicerowane wykonane z przyjemnych w dotyku tkanin, które sprawiają, że meble stają się bardziej przytulne i 'udomowione'.

W projektach VANK duże znaczenie mają miękkie elementy tapicerowane wykonane z przyjemnych w dotyku tkanin, które sprawiają, że meble stają się bardziej przytulne. W projektach VANK duże znaczenie mają miękkie elementy tapicerowane wykonane z przyjemnych w dotyku tkanin, które sprawiają, że meble stają się bardziej przytulne.

Ważne są też szerokie możliwości personalizacji oferowanych produktów. Biurko VANK_move posiada elektryczną regulację wysokości – można więc przy nim pracować zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Ta druga cieszy się w ostatnich latach rosnącym zainteresowaniem, ponieważ współcześni pracownicy coraz częściej muszą działać w grupie, a wspólna praca nad projektem często odbywa się właśnie w pozycji stojącej.

Rośnie też liczba freelancerów, którzy pojawiają się w biurach lub w centrach coworkingowych tylko od czasu do czasu i potrzebują miejsca do pracy 'z doskoku'.

Zmiana pozycji raz na kilka godzin jest zresztą zalecana właściwie każdemu pracownikowi biurowemu, gdyż pozwala uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych. W przypadku VANK_move ta funkcja ma jeszcze jedną zaletę – biurko ma naprawdę duży blat, dlatego można je wykorzystywać jako stół do wspólnego biesiadowania.

Biurko VANK_move posiada elektryczną regulację wysokości – można więc przy nim pracować zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Biurko VANK_move posiada elektryczną regulację wysokości – można więc przy nim pracować zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej.

Kolejną propozycją marki, która ułatwia dostosowywanie otoczenia do indywidualnych potrzeb, jest mobilny system parawanów akustycznych VANK_wall. Dzięki nim w dużych pomieszczaniach można szybko zaaranżować dla siebie prywatną przestrzeń do relaksu lub do pracy w skupieniu, czy też wydzielić miejsce na spotkanie.

Dużą swobodę daje też lekka modułowa sofa VANK_belong, która może być krótka, długa, zgiąć się w narożnik lub pełnić rolę fotela.

Modułowa sofa VANK_belong sprawdza się zarówno we wnętrzach domowych, jak i w publicznych, np. w poczekalniach. Modułowa sofa VANK_belong sprawdza się zarówno we wnętrzach domowych, jak i w publicznych, np. w poczekalniach.

Uniwersalny design nie jest jednak jedyną charakterystyczną cechą marki. Wyróżnia ją też przywiązanie do aluminium, z którego firma wytwarza elementy konstrukcyjne mebli VANK oraz ważne detale estetyczne. Zalety tego lekkiego, trwałego, odpornego na korozję i łatwego w obróbce materiału docenili jedni z najważniejszych designerów naszych czasów. Jony Ive, główny projektant Apple, użył go przy produkcji bardzo lekkich i jednocześnie niezwykle wytrzymałych obudów MacBooków. Philippe Starck skorzystał natomiast z jego plastyczności, tworząc przedmioty codziennego użytku o wymyślnych kształtach, takie jak chociażby słynna wyciskarka do cytryn.

Ważną zaletą aluminium jest też możliwość pełnego recyklingu. Piękne produkty wykonane z tego materiału powstają m.in. z przetopionych puszek, folii i innych odpadów, co ma ogromne znaczenie w kontekście zrównoważonego rozwoju. 

W przypadku VANK komponent aluminium to także kwestia oryginalności.

Stosunkowo niewielu producentów mebli korzysta z dobrodziejstw aluminium, a to ze względu na duże nakłady inwestycyjne związane z potrzebnym oprzyrządowaniem i zatrudnieniem wykwalifikowanych specjalistów do jego obróbki.

Tymczasem VANK dysponuje odlewnią aluminium, w której powstają charakterystyczne elementy biurek, foteli, krzeseł oraz mobilnych ścianek. Cała produkcja odbywa się więc w Polsce, a firma zachowuje pełną kontrolę nad jakością swoich mebli oraz niezależność projektową, ponieważ nie musi korzystać z gotowych podzespołów. Dzięki temu oferta firmy jest nie tylko bardziej oryginalna, ale również spójna.

  • vank

! UWAGA KONKURS !

 

Pokaż nam swoje miejsce pracy i wygraj wyposażone w elektryczną regulację wysokości biurko VANK_move warte ponad 4000 zł.

 

Do końca marca na łamach F5 będziemy wam prezentować najlepiej zaprojektowane przestrzenie, w których można płynnie łączyć pracę z czasem wolnym. Będziemy także podpowiadać, co zrobić, by zrelaksować się po pracy. W ten sposób chcemy was zainspirować do uczestnictwa w konkursie 'Nowoczesna Praca', który organizujemy wspólnie z marką VANK.

By wziąć udział w konkursie, wystarczy wrzucić na Instagrama zdjęcie swojego miejsca pracy z hasztagami #F5, #VANK i #NowoczesnaPraca oraz tagiem @vank_furniture. Na zdjęciu należy też otagować trzech znajomych, którzy mogą wziąć udział w konkursie.

Na początku kwietnia wspólnie z przedstawicielami VANK wybierzemy właściciela najbardziej kreatywnego miejsca pracy, który wygra biurko VANK_move warte ponad 4000 zł. Regulamin konkursu dostępny tutaj.

  • best of polska
  • kupse2