kultura

'Better Razem' na London Fashion Week. Polskie akcenty i polityczne pokazy

Londyński Tydzień Mody okazał się wielkim manifestem politycznym. Powiewały flagi, na twarzach pojawiły się maski, a na koszulkach napisy 'Wzrastają napięcia' i 'Better Razem'. Polski akcent był protestem przeciwko atakom na imigrantów w Wielkiej Brytanii. 
 
To, jak się ubieramy często ma kontekst polityczny i społeczny, a współczesna moda coraz częściej zabiera głos w sprawach społecznych nie tylko na ulicach, ale również wystawiając się na ocenę i wzbudzając zainteresowanie mediów podczas Tygodni Mody. W poniedziałek zakończył się Londyński Tydzień Mody męskiej, który obfitował w polityczne i społeczne przekazy.  Zmiany klimatyczne, post-brexit i pre-Trump, ataki na uchodźców i poczucie zagubienia w naszej globalnej wiosce. Zaczynamy od polskiego akcentu. 

Agi & Sam

Agape Mdumulla i Sam Cotton, projektanci stojący za marką Agi&Sam postanowili przeciwstawić się rasizmowi i ksenofobii, która w post-brexitowskiej Wielkiej Brytanii szerzy się na ulicach miast, dodatkowo podsycana przez populistycznych polityków. W kolekcji na jesień/zimę 2017 pojawiły się polskie akcenty – zapewne jako wyraz solidarności z Polakami, którzy padli ofiarą ataków.

Na czapkach bejsbolówkach, koszulkach i bluzach pojawiły się napisy 'Better razem', 'Wzrastają napięcia', 'Przetwarzanie'. 

Agi & Sam FW 2017 Agi & Sam FW 2017
Agi & Sam FW 2017 Agi & Sam FW 2017

Christopher Shannon

Młody projektant ma ostatnio dobrą passę i zbiera same pochwały. Tym razem również zabrał głos w kwestiach politycznych. Shannon mówił w wywiadach, że tym, co uwielbia w branży modowej jest praca z ludźmi z całego świata i podkreślał dumę z faktu, że zarówno Liverpool (z którego pochodzi) jak i Londyn (w którym mieszka i pracuje) głosowały za pozostaniem w Europie – analogicznie do Nowego Jorku i Kalifornii, które poparły Demokratów.

Postanowił, że jego kolekcja będzie pozbawiona dramatyzmu, ale nie przekazu. Ten brzmi 'nie wszyscy głosowali za Brexitem'.

Przerobione logo CK na CS (Constant Stress) czy LOSS International zamiast Boss to dość wymowne symbole. Niektórzy idący w pokazie modele mieli na twarzach porozdzierane i trudne do rozpoznania resztki flag narodowych.

 Christopher Shannon FW 2017 Christopher Shannon FW 2017
Christopher Shannon FW 2017 Christopher Shannon FW 2017
Christopher Shannon FW 2017 Christopher Shannon FW 2017

Matthew Miller

Czarne uniformy, kamizelki wyglądające jak część stroju spadochroniarza, do tego pomalowane czerwoną farbą twarze i kończący pokaz pochód z flagami.

Pokaz Matthew Millera wywoływał poczucie zagrożenia, zagubienia i smutku.

Chodzi o to, jak cała generacja staje się produktem polityki strachu w świecie post-prawdy. Tworzy zbiór ludzi, którzy boją się działać – mówił w 'Vogue' projektant. 

 Matthew Miller FW 2017 Matthew Miller FW 2017
 Matthew Miller FW 2017 Matthew Miller FW 2017

Daniel W. Fletcher

Kolekcja projektanta na wiosnę i lato 2017 pełna była odniesień do Brexitu. Tym razem Daniel W. Fletcher postawił na pozytywny przekaz, odchodząc od spraw związanych z referendum.

Nowe pokolenie działaczy politycznych także potrzebuje najlepszych ubrań: luksusowych, odważnych, z pięknych tkanin i materiałów.

Fletcher wyprodukował plakaty wyborcze z poszczególnymi sylwetkami i modelami o rozmaitym pochodzeniu etnicznym. Następnie poprosił o głosy na swoich kandydatów.

Daniel W. Fletcher  FW 2017 Daniel W. Fletcher FW 2017
Daniel W. Fletcher  FW 2017 Daniel W. Fletcher FW 2017
Daniel W. Fletcher FW 2017 Daniel W. Fletcher FW 2017

Charles Jeffrey LOVERBOY

Przegląd historii mody rodem z Wielkiej Brytanii, teatralny, pełen odniesień na pograniczu performance'u. Po wybiegu, miedzy modelami, przechadzały się rzeźby artysty Gary'ego Carda, którego projektant zaprosił do współpracy.

I znowu mamy odniesienia do Brexitu i lekko wątpliwego amerykańskiego snu w osobie Donalda Trumpa.

Rzeźby można podziwiać w w londyńskim Dover Street Market. 

Charles Jeffrey LOVERBOY FW 2017 Charles Jeffrey LOVERBOY FW 2017
Charles Jeffrey LOVERBOY FW 2017 Charles Jeffrey LOVERBOY FW 2017
  • best of polska
  • kupprenumarata