rynekkultura

Najlepiej sprzedająca się płyta w Polsce w 2016? Takiego lidera sprzedaży nie było w historii polskiej muzyki

Po raz pierwszy w historii polskiej muzyki na czele listy najlepiej sprzedających się albumów roku znalazła się płyta polskiego rapera. 'Życie po śmierci' popularnego O.S.T.R.-a było w 2016 roku kupowane chętniej niż krążki m.in. Adele, Leonarda Cohena czy Metalliki.

'O.S.T.R. – 'Życie po śmierci' najczęściej kupowanym albumem w 2016 roku w Polsce! Takiego wyróżnienia jeszcze nie było. O.S.T.R. przeskoczył m.in. Metallice, Leonarda Cohena czy Adele.' – poinformowała na swoim fanpejdżu wytwórnia Asfalt Records. To wydarzenie precedensowe – nie tylko dla samego wydawcy. Jeszcze nigdy w historii polskiej muzyki płyta polskiego rapera nie była kupowana na taką skalę (krążek sprzedał się w 100 tys. nakładzie).

Sukces łódzkiego rapera, jak zauważa pisarz Jakub Żulczyk, to nie tylko wielkie osiągnięcie dla samego zainteresowanego, ale i oznaka pewnych zmian na muzycznym rynku Polsce.

'Fakt, że tak zdolny, pracowity, bezkompromisowy, niekomercyjny i szczery artysta jest najlepiej sprzedającym się muzykiem roku 2016 w Polsce, czyni mnie naprawdę mega szczęśliwym.' – napisał na Facebooku autor 'Ślepnąc od świateł'.

Tytuł najlepiej sprzedającej się płyty O.S.T.R.-a nie jest przypadkowy – 'Życie po śmierci' to w gruncie rzeczy jego powrót na scenę po walce z ciężką chorobą płuc. Tuż za podium listy OLiS uplasowała się jeszcze jedna hip-hopowa płyta: Kaliber 44 – 'Ułamek tarcia'. Pełne zestawienie możecie znaleźć na oficjalnej stronie listy sprzedaży.

O.S.T.R. – 'Życie po śmierci' O.S.T.R. – 'Życie po śmierci'
  • best of polska
  • kupprenumarata