rynek

Ta umiejętność zwiększy twoją wartość na rynku pracy o 50% – twierdzi Warren Buffett

Według Warrena Buffetta, jednego z najbogatszych ludzi świata, nazywanego przez niektórych 'legendarnym inwestorem', efektywne przemawianie publiczne jest najbardziej wartościową umiejętnością, jaką można posiąść. Oto kilka wskazówek od tych, którzy pokonali kiedyś tremę i stali się wirtuozami w swoich dziedzinach. 

Miliarder Warren Buffett podczas wykładów ze studentami biznesu na Uniwersytecie Columbia powiedział, że jest pewna uniwersalna umiejętność, której każdy może się nauczyć, a podnosi wartość człowieka o całe 50 proc. – ta umiejętność to przemawianie publiczne. Miliarder twierdzi, że dywidendy z tytułu posiadania tej umiejętności będą wypłacane już do końca kariery osoby, która ją posiądzie. I to bez względu na to, z jakim typem kariery będzie mieć do czynienia. Wielu studentów zareagowało na to rezygnacją, twierdząc, że kompletnie nie nadają się do wystąpień, nie mają takiego daru, a trema ich paraliżuje.

Według Buffetta strach jest normalny – osoby, które rodzą się z darem mówcy to rzadkość. Większość musi się tej umiejętności po prostu nauczyć.

Również Buffett jako młody doradca giełdowy odbył kurs publicznego przemawiania u pisarza i coacha Dale’a Carnegie (autor książki “Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”). Po pierwszych zajęciach, ze strachu, że będzie musiał przemawiać przed innymi kursantami, zrezygnował. To zmotywowało go jednak do pracy nad własną nieśmiałością i w rezultacie udało mu się ukończyć kurs. Choć wydarzyło się to wiele lat temu, swój certyfikat biznesmen nadal dumnie prezentuje na ścianie skromnego biura.

warren

Chris Anderson, kurator TED i autor książki 'TED talks', również uważa, że przemawianie publiczne jest w tej chwili umiejętnością kluczową nie tylko dla liderów i adwokatów. Każdy, kto umiejętnie przemawia, dzierży w swoich rękach klucz do wzbudzania ludzkiej empatii, zaufania, ekscytacji, czy chęci do nawiązania współpracy. Ten klucz  pozwala na skuteczne dzielenie się wiedzą, czy spostrzeżeniami, ale również na przekonanie innych do pomocy w realizacji własnych marzeń, zarówno jeśli chodzi o przedsiębiorcę, pracownika czy właściciela małego biznesu. Skoro eksperci są przekonani, że publiczne przemawianie nie jest magiczną supermocą, ale umiejętnością, to znaczy, że każdy może się tego nauczyć. Według Andersona właściciele małych biznesów i pracownicy nie potrzebują do tego wyszukanych kursów czy prywatnych mentorów. Dzięki internetowi każdy ma dostęp do ogromnej bazy nagrań najlepszych mówców historii. Warto poszukać w takich serwisach jak Youtube czy TED.com.

Buffett sugeruje, by zacząć od oglądania nagrań najlepszego mówcy w historii biznesu – Steve’a Jobsa. Każde jego wystąpienia od 1984 roku jest dostępne na YouTube.

Niemal hipnotyzującym przykładem idealnej prezentacji produktu jest przemowa Jobsa sprzed 10 lat, związana z wypuszczeniem na rynek pierwszego iPhone’a. Warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów tego wystąpienia, by zrozumieć, dlaczego Jobs jest uważany za prawdziwego wirtuoza:

– Bardzo proste slajdy, które przykuwają uwagę i dobitnie obrazują przesłanie;

– Jobs przemawia bez użycia telepromptera lub rozległych tekstów umieszczonych na slajdach. Skromne notatki z wypunktowanymi najważniejszymi elementami przemówienia dyskretnie chowa za ekranem komputera, którego używa do prezentacji;

– Wydaje się, że Jobs podczas prezentacji dobrze się bawi – aby zademonstrować, czym jest google.maps dzwoni do pobliskiego Starbucksa;

– Sprytnie, czasami dowcipnie, operuje swoim przekazem – na przykład przez większą część prezentacji pozwala słuchaczom mylnie wierzyć w to, że przedstawia trzy zupełnie różne produkty. Wyobraźcie sobie ich zdziwienie, kiedy okazuje się, że funkcje tych wszystkich 3 produktów zawierają się w nowym iPhonie.

Dzisiejsza publiczność potrzebuje czegoś więcej niż nudnej prezentacji. Potrzebują wizualnie przemawiających slajdów, chcą być nie tylko poinformowani, ale też zainspirowani, oświeceni i rozbawieni jednocześnie – twierdził Jobs. Ale również Jobs wystąpień publicznych musiał się nauczyć. Podobno do perfekcji doszedł dzięki oglądaniu nagrań z wystąpień najbardziej znanych świecie przedsiębiorców i legend biznesu.

  • kupprenumarata