kultura

5 starych budynków w Szczecinie, które zyskały drugie życie dzięki kulturalnym inicjatywom

Szczecin to nie tylko nowy gmach Filharmonii i porty. W wielu niegdyś zaniedbanych obiektach miasta tętni dzisiaj kulturalne (i nie tylko) życie, często za sprawą oddolnych inicjatyw. Piszemy o najciekawszych przykładach zagospodarowania starych budynków w tym mieście.

O Szczecinie zrobiło się głośno, gdy w zeszłym roku budynek Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza otrzymał prestiżowa nagrodę Miesa van der Rohe. Charakterystyczna budowla szybko została wizytówką miasta i chyba najczęściej fotografowanym obiektem. Kilka tygodni temu miasto znów zyskało popularność, tym razem za sprawą Centrum Dialogu Przełomy. Projekt architekta Roberta Koniecznego zdobył główną nagrodę na najlepszą przestrzeń publiczną w Europie. Oba obiekty robią niesamowite wrażenie, ale Szczecin to nie tylko nowe budynki. W ostatnich latach miasto, często dzięki oddolnym działaniom, może się pochwalić kilkoma świetnymi przykładami nadania nowego życia starym, przeważnie zapuszczonym miejscom. Oto wybrane przez nas 5 najlepszych przykładów takich rewitalizacji.

Budynek Trafostacji przed remontem (zdjęcie: Piotr Stettin z Forum Polskich Wieżowców) Budynek Trafostacji przed remontem (zdjęcie: Piotr Stettin z Forum Polskich Wieżowców)
Fot. Łukasz Szełemej Fot. Łukasz Szełemej
Fot. Adam Słomski Fot. Adam Słomski

Trafo mieści się w dawnym budynku elektrowni i transformacji. W latach 2011–2013 obiekt został poddany renowacji i obecnie działa jako jedyne w województwie centrum sztuki współczesnej.

Projekt Trafostacji nawiązuje do architektury najstarszego w mieście kościoła, który znajduje się naprzeciwko głównego wejścia.

Trafo poza wystawami jest miejscem dyskusji oraz warsztatów zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Warto wpaść tam również latem – znajdujący się nieopodal stacji Sąsiedzki Ogród Kultury to idealna miejscówka na ciepłe popołudnie.

2. Kooperatywa Łaźnia

Fot. Damian Michnicz Fot. Damian Michnicz
Źródło zdjęcia: Facebook Łaźnia Źródło zdjęcia: Facebook Łaźnia
Źródło zdjęcia: Facebook Łaźnia Źródło zdjęcia: Facebook Łaźnia

Dawny budynek łaźni parowej to obecnie miejsce, w którym odbywa się wiele inicjatyw. Kooperatywa to sztuka, design i przede wszystkim ludzie.

Na miejscu, poza licznymi wykładami czy dyskusjami, możemy naprawić rower, trafić na pchli targ albo napić się kawy, dla której nie ma cennika – płaci się za nią tyle, ile uzna się za stosowne.

Łaźnia to jednak przede wszystkim otwarta przestrzeń – jeżeli chcesz spokojnie popracować, wynająć salę lub zorganizować najbardziej szalone wydarzenie – wpadaj na Koński Kierat 14/15.

3. Kolumba 4 – Szczeciński Loft Kultury

Zdjęcie: Facebook Kolumba 4 - szczeciński loft kultury Zdjęcie: Facebook Kolumba 4 - szczeciński loft kultury
Zdjęcie: Facebook Kolumba 4 - szczeciński loft kultury Zdjęcie: Facebook Kolumba 4 - szczeciński loft kultury
Zdjęcie: Facebook Kolumba 4 - szczeciński loft kultury Zdjęcie: Facebook Kolumba 4 - szczeciński loft kultury

Trochę Berlina w Szczecinie. Jeżeli lubicie duże, ciemne i industrialne przestrzenie, sprawdźcie koniecznie budynek dawnej cynkowni. Obiekt działa obecnie jako Kolumba 4 i jest największym klubem w mieście. Składa się z kilku poziomów, dzięki czemu może odbywać się tu kilka imprez jednocześnie. Przekrój imprez jest spory, od koncertów rockowych i hip-hopowych, aż po imprezy techno. Może nie zaimprezujecie tutaj do godz. 15 następnego dnia, ale gwarantujemy, że błądząc po ciemnych wnętrzach, przez chwilę poczujecie się prawie jak w Berghain.

4. Off Marina

Zdjęcie: Facebook Off Marina Zdjęcie: Facebook Off Marina
Zdjęcie: Facebook Off Marina Zdjęcie: Facebook Off Marina
Zdjęcie: Facebook Off Marina Zdjęcie: Facebook Off Marina

Dawne mini zoo, fabryka serów oraz zakład meblowy. Historia budynków wchodzących w skład Off mariny jest niezwykle bogata. Obecnie przestrzeń funkcjonuje jako szczecińska przystań kultury, która zrzesza artystów, freelancerów oraz przedsiębiorców. Odbywają się tu wystawy, koncerty oraz pokazy mody. Kojarzycie Design Days oraz Record Store Day? Te wydarzenia również miały miejsce właśnie w Off Marinie.

5. Muzeum Techniki i Komunikacji. Zajezdnia Sztuki w Szczecinie

źródło: Muzeum Techniki źródło: Muzeum Techniki
źródło: Muzeum Techniki źródło: Muzeum Techniki

Zajezdnia Niemierzyn to zabytkowy obiekt, który obecnie pełni funkcję siedziby Muzeum Techniki i Komunikacji. W zbiorach muzeum znajdziemy liczne pojazdy zarówno komunikacji miejskiej, jak i motocykle oraz stare samochody osobowe. Ale Zajezdnia Sztuki to nie tylko motoryzacja; odbywają się tu również wystawy czasowe, niezwiązane z transportem. Aktualnie możemy oglądać np. najlepsze szczecińskie fotografie prasowe 2016 r.

 

Tekst: Ola Patola

  • best of polska
  • kupprenumerata