Naukowcy odkryli, jak pozbyć się cukru ze wszystkich potraw. Proponują zaskakujący zamiennik

To może zrewolucjonizować rynek słodyczy. Naukowcy z małego amerykańskiego start-upu opracowali technologię pozwalającą zastąpić cukier... grzybami.

Okazuje się, że niektóre gatunki grzybów z powodzeniem zastępują glukozę zawartą w potrawach. Pracownicy firmy MycoTechnology stworzyli dzięki nim czekoladę, której tabliczka ma jedynie 8 gramów cukru, czyli o ponad połowę mniej niż klasyczna wersji. Zadziwiające jest również to, że tabliczka tej czekolady zawiera zaledwie 293 kalorie. Tajemnica opracowanej techniki tkwi w maskowaniu goryczy znajdującej się w potrawach. Naukowcy udowodnili, że przy jej niwelowaniu nie trzeba tak bardzo dosładzać produktów – przez to stają się one o wiele zdrowsze i smaczniejsze.

Wykorzystywana przez MycoTechnology grzybnia skutecznie maskuje gorzki smak i może być wykorzystywana chociażby do dosładzania kawy.

Warto jednak pamiętać, że aby potrawa była słodka, grzybnię należy zmieszać z małą ilością cukru.

czekolada

Proces tworzenia niskokalorycznej czekolady nie jest skomplikowany. Naukowcy suszą korzeń grzybni błyskoporka podkorowego i go mielą. Następnie otrzymany pył aplikowany jest na ziarna kakaowca, które muszą się z nim przez jakiś czas 'przegryzać'. Po odpowiednio długim leżakowaniu są one prażone i mielone. Później procedura jest taka, jak w przypadku standardowego produktu – mieszanie z masłem kakaowym, cukrem oraz schłodzenie powstałej masy w formie. Pionierski start-up może sporo namieszać. Od wielu lat firmy pracują nad zdrowszym zamiennikiem cukru, jednak to właśnie ten sposób wydaje się najrozsądniejszy.

W odróżnieniu od sacharyny, aspartamu czy sukralozy, grzybnia jest w pełni naturalna i nie wpływa negatywnie na zdrowie człowieka.

Produkt MycoTechnology został zatwierdzony w Australii oraz na terenie Unii Europejskiej i Japonii. Warto dodać, że są nim zainteresowane największe koncerny spożywcze na świecie, w tym Pepsico – firma produkująca między innymi Pepsi Colę oraz 7up.


Źródła: Quartz, Bussinesinsider
 

  • best of polska
  • kupprenumerata