rynek

Nowoczesne wnętrze starej stodoły, którą zamieniono w dom mieszkalny

Architektom udało się stworzyć wygodną, funkcjonalną przestrzeń, zachowując jednocześnie jej niepowtarzalny charakter.

Gdzieś na granicy hrabstw Suffolk i Essex, na zielonym wzgórzu stoi kompleks budynków, który niegdyś był wiejskim gospodarstwem. Prosta ceglana stodoła, stajnia oraz mały magazyn, tworzą połączony system, osadzony na planie krzyża. Taki układ pozwalał skupić wszystkie związane z prowadzeniem gospodarstwa aktywności pod jednym dachem.

Gospodarstwo popadało w ruinę w wyniku pożaru w latach 60. i było opuszczone aż do chwili, kiedy jego nowy właściciel postanowił zamienić niszczejące budynki w swój dom.

O pomoc poprosił londyńskie studio architektoniczne David Nossiter Architects.

stodoła1
stodoła 3,5
stodoła2
stodoła4

Grupa architektów skupiła się na konserwacji materiałów, które dają farmie wyjątkowego charakteru. Jednocześnie wprowadzono udoskonalenia takie jak przejrzyste przeszklenia, nowoczesna izolacja czy bojler na biomasę z systemami odzyskiwania ciepła.

Oryginalne ceglane ściany oraz charakterystyczny wysoki dach, osadzony na drewnianej więźbie, zostały nie tylko zachowane, ale wręcz wyeksponowane we wnętrzu budynków.

sto8
sto13
sto9
stodoła3

Przestrzeń pozostała otwarta w maksymalnym zakresie. Do koniecznych podziałów użyto krótkich ekranów lub dużych, wolnostojących mebli. Dodatkowo, podkreślają ją duże, przeszklone drzwi oraz okna, które spajają wnętrze budynku z zielonymi terenami dziedzińca oraz okolicznych pól, dając wrażenie nieskończoności.

Gładka posadzka betonowa we wszystkich pomieszczeniach ma polerowane wykończenie, które odbija część światła wpadającego przez okna i świetliki zainstalowane na dachu.

Starą instalację zintegrowano z nowymi systemami oświetlenia, zaprojektowanymi tak, by podkreślać strukturę starych cegieł czy niedoskonałości leciwego drewna.

stodoła5
sto12
std7

!!! UWAGA KONKURS !!!

Potrzeba, o której jeszcze nam się nie śniło. Jakie ludzkie lub społeczne potrzeby pojawią się na przestrzeni 10 lat i jak technologia na nie odpowie? Opowiedz o swojej wizji przyszłości i wygraj 15 000 zł!

  • siema