rynek

5 najbardziej i 5 najmniej uzależniających potraw

Badania wskazują na to, że wysoko przetworzona żywność może powodować w mózgu takie zmiany, dzięki którym można zdiagnozować uzależnienie, tak samo jak w wypadku alkoholu czy narkotyków – twierdzi dr Nicole Avena.

Autorką najnowszych badań w na ten temat jest dr Nicole Avena nowojorskiej Icahn School of Medicine at Mount Sinai. Badający uzależnienie od jedzenia artykuł 'Which Foods May Be Addictive? The Roles of Processing, Fat Content, and Glycemic Load' opublikowała ostatnio w 'Journal PLOS One'. 

Avena zbadała 504 osoby i ustaliła, jakie potrawy sprawiają im najwięcej problemów.

Ankietowani odpowiadali na pytania zawarte w kwestionariuszu Yale Food Addiction Scale. Należało policzyć, ile razy odpowiada się twierdząco na stwierdzenie w rodzaju 'jem to tylko wtedy, kiedy czuje się źle fizycznie' lub 'spędzam dużo czasu na jedzeniu, a później czuję się słabo i jestem zmęczona/y z przejedzenia' . W ten sposób Avena zidentyfikowała największych winowajców. Następnie przyznała punkty różnym rodzajom żywności i uszeregowała je od najbardziej do najmniej uzależniających.

food

Okazało się, że potrawy, które wywołują w ankietowanych największy dyskomfort psychiczny i fizyczny są wysoko przetworzone. Mają również dużo tłuszczu oraz najwyższy indeks glikemiczny, czyli podnoszą poziom cukru we krwi.

To nie przypadek! Liczne badania wskazują na to, że naprawdę wysoko przetworzona żywność może powodować w mózgu takie zmiany, dzięki którym można zdiagnozować uzależnienie, tak samo jak w wypadku alkoholu i narkotyków – mówi Avena.

Problem polega na tym, że badania, na które powołuje się Avena były robione na zwierzętach. To oznacza, że przed naukowcami jeszcze długa droga, aby udowodnić, że pewne rodzaje żywności mogą rzeczywiście wpływać negatywnie na ludzki mózg. Uzależnienie od jedzenia wciąż nie należy jeszcze do oficjalnych uzależnień. Najbliższą mu jednostką chorobową zdefiniowaną w Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders jest bulimia. Avena uważa jednak, że powinno się to zmienić. – To mogłoby zmienić podejście do leczenia otyłości. Nie wszystkim pomaga przecież odstawienie konkretnych potraw czy składników. Być może uda się w końcu przyjąć te same metody, które pomagają ludziom w rzuceniu tytoniu, alkoholu czy narkotyków – mówi.

Żródło: Huffingtonpost

Tekst: Mari Kabula

  • best of polska
  • kupse2