rynektechnologia

Wiesz czego ludzie będą potrzebować za 10 lat? Zgłoś swój pomysł na Siemens Future Living Award 2016

Do wygrania nawet 15 tys. zł. Trzeba się jednak spieszyć, bo termin zgłaszania prac mija 31 grudnia.

Werner von Siemens od dzieciństwa przejawiał chęć ciągłego udoskonalania i rozwoju rzeczywistości. Jego pomysły były skierowane na przyszłość, dlatego jest uznawany nie tylko za wybitnego twórcę ale również wizjonera. Po ponad 160 latach marka Siemens propaguje tę ideę, upatrując źródła innowacyjnych pomysłów w perspektywicznym myśleniu o technologii. Swój sukces zawdzięcza nieszablonowemu podejściu do projektów, dlatego szukając świeżego spojrzenia i nowych rozwiązań, firma zwraca się do kreatywnych wizjonerów przyszłości o zaprezentowanie swoich koncepcji w konkursie 'Siemens Future Living Award'.

W tegorocznej edycji konkursu organizatorzy stawiają na poszukiwanie wizji potrzeb i technologii niedalekiej przyszłości. 

Jednym z najważniejszych założeń rozwoju technologii jest bowiem wyprzedzanie potrzeb ludzkości. Uczestnicy będą musieli oprzeć swoje prace na odpowiedziach na cztery pytania:

1. Jakie ludzkie i społeczne potrzeby pojawią się na przestrzeni 10 lat?

2. Co będzie motorem pojawienia się nowych potrzeb?

3. Jakie nowe potrzeby pojawią się wskutek upowszechniania się nowych technologii?

4. Jakich innowacyjnych technologii/urządzeń będziemy potrzebować w przyszłości?

Paulina Karwowska i Łukasz Kondek - zwycięzcy Siemens Future Living Award 2015 Paulina Karwowska i Łukasz Kondek - zwycięzcy Siemens Future Living Award 2015

Czwartą edycję konkursu objęły swoim patronatem prestiżowe polskie uczelnie - Uniwersytet Warszawski, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Politechnika Białostocka.

Zaangażowanie uczelni świadczy to o tym, że 'Siemens Future Living Award' jest skierowany nie tylko do profesjonalistów, ale także studentów kierunków projektowych, technicznych i humanistycznych.

O interdyscyplinarnym charakterze konkursu świadczy zróżnicowane jury składające się ze specjalistów z różnych branż - dr Krystyna Łuczak-Surówka (historyk i krytyk wzornictwa), Cezary Ciszewski (dokumentalista, dziennikarz, fotograf), prof. Anna Giza-Poleszczuk (socjologia), Robert Majkut (interior design), Grzegorz Niwiński (architektura przestrzeni publicznej), Jerzy Porębski (architektura przestrzeni publicznej), Tomek Rygalik (design), Robert Pludra (design), Agnieszka Pugacewicz (ekonomia) i Zdzisław Sobierajski (organizacja projektów wdrożeniowych). Spośród wszystkich nadesłanych prac konkursowych jury wybierze trzy najlepsze. Ich autorzy otrzymają nagrody pieniężne i cenne nagrody rzeczowe.

Zwycięzca czwartej edycji konkursu otrzyma 15 tys. zł, laureat drugiego miejsca 5 tys. zł oraz ekspres do kawy marki Siemens, a laureat trzeciego miejsca zostanie nagrodzony 3 tys. zł.

Oprócz tego jury zamierza przyznać wyróżnienia w postaci sprzętów z linii śniadaniowej Siemens Sensor for Senses. Wszyscy laureaci konkursu będą mieli możliwość zaprezentowania swojego pomysłu na uroczystej Gali Future Living Award, która odbędzie się w marcu 2017 roku.

Termin nadsyłania prac to 31 grudnia. Poniżej możecie obejrzeć film z gali finałowej poprzedniej edycji konkursu.