Psie lekcje, czyli dlaczego warto mieć psa zanim zdecydujemy się na dziecko

Psie lekcje, czyli dlaczego warto przygarnąć psa zanim zdecydujemy się na dziecko. 

Naukowcy dowodzą, że psy i malutkie dzieci mają wiele wspólnego. Czworonogi w procesie udomowienia skradły nasze uczucia, także w procesie biochemicznym. Pies dostroił się do specyficznych ludzkich procesów i nauczył się wchodzić w pętlę sprzężenia oksytocynowego.

To znaczy, że możemy pokochać psa tak jak przyjaciela lub jak dziecko...prawie. Wszystkiemu winna oksytocyna, hormon szczęścia oraz niezwykłe zrozumienie człowieka jakim wykazuje się czworonożny przyjaciel.

Oksytocyna sprawia, że chcemy się opiekować naszym dzieckiem, ale też naszym psem. Podobieństwo postanowił wydobyć i pokazać Profesor Brian Hare, antropolog z uniwersytetu Duke oraz założyciel Dognition, który pomaga zrozumieć właścicielom swojego psa, ułatwić wspólne życie i rozwiązać problemy. Profesor podpowiada jakie techniki pomogą nam w komunikacji z naszym malutkim dzieckiem, które jeszcze nie mówi.

Być może brzmi to dziwnie, ale techniki treningowe przygotowane przez Briana Hare z myślą o psach sprawdzają się w przypadku maluchów.

Jego przypuszczenia potwierdzają też inni naukowcy m.in. profesor psychologii Stanley Coren z Uniwersytetu British Columbia, autor książki 'Inteligencja psów'.

Seria: Dzieci i zwierzęta, fot. Elena Shumilova Seria: Dzieci i zwierzęta, fot. Elena Shumilova

Oto 5 zasad profesora Briana Hare, które doskonale sprawdzą się w przypadku małych dzieci i naszych psów: 

1. Daj mu sygnał!

Naukowcy udowadniają, że psy są jedynymi zwierzętami, które instynktownie podążają za ludzkimi sygnałami, np. za wzrokiem. Psy łatwiej się uczą, skupiają na naszym przekazie lub komendzie jeśli będzie mu towarzyszył sygnał fizyczny. Małym dzieciom również łatwiej zrozumieć nasze intencje jeśli będziemy wykorzystywać sygnały niewerbalne, kierowanie wzroku, ruch głową itp. 

2. Naucz się odróżniać zachowania intencjonalne od instynktownych

U dzieci samokontrola rozwija się w wieku 3-4 lat i jest to proces, który trwa do ok. 11 roku życia. U psów samokontrola działa w małym stopniu i wymaga wielkiego wysiłku. Żucie butów, gryzienie mebli i wycie, gdy właścicieli nie ma w domu to efekty braku samokontroli, które są instynktowne. Podobnie jak napady złości małych dzieci w sklepie z zabawkami czy podczas oczekiwania na posiłek. Profesor Hare radzi nauczyć się, które zachowania są instynktowne, a które intencjonalne.

W przypadku złych zachowań intencjonalnych profesor radzi wyjść z pokoju, żeby nie nagradzać złego zachowania.

A w przypadku złych zachowań instynktownych nauczyć się kiedy się zbliżają i wyeliminować je przez rozproszenie uwagi, przekierowanie jej na coś innego. Karanie ich jest bez sensu. Dzieci i psy nie robią tego z intencją. 

3. Użyj pozytywnego wzmocnienia

W tej zasadzie chodzi o nagradzanie i chwalenie. Neurolodzy udowadniają, że mózg małych dzieci nie radzi sobie z negatywnym wzmocnieniem, a dziecko nie jest w stanie zrozumieć, gdzie popełniło błąd. Lepiej działa więc budowanie właściwego zachowania niż negowanie złego. Psy naśladują człowieka, dzieci instynktownie powtarzają całe sekwencje zachować dorosłych, więc warto to wykorzystać. Jak podkreślają pedagodzy nagradzanie dobrego zachowania umożliwia dzieciom naukę wyboru i konsekwencji ich zachowania. 

4. Postępuj zgodnie z ich osobowością

W popularnej książce parentingowej 'The Child Whisperer', Carol Tuttle udowadnia, że celem rodzicielstwa jest wychowanie dzieci w zgodzi z ich naturą, żeby mogły wyrosnąć w poczuciu godności, na pewnych siebie dorosłych żyjących w zgodzie ze sobą. Hare radzi: poznaj osobowość swojego dziecka, będzie wam łatwiej. w przypadku psa na jego stronie Dognition można wypełnić ankietę, która pomoże rozwikłać zagadkę osobowości waszego psa. 

5. Buduj autorytet na spokoju i opanowaniu

Nie okazuj zniecierpliwienia ani złości, słyszą wielokrotnie ludzie, którzy pracują nad zachowaniem swojego psa. Psi treser prawdę wam powie, ale w przypadku dzieci działa ta sama zasada. Grunt to opanowanie i spokój, który buduje oparcie i autorytet rodzica. Powtarzaj jak mantrę: nie zdenerwuję się nie ważne, co by się stało – sprawdzi się aż do okresu nastoletniego buntu. 

Seria: Dzieci i zwierzęta, fot. Elena Shumilova Seria: Dzieci i zwierzęta, fot. Elena Shumilova

Najlepiej spróbować rad prof. Hare na dziecku i psie jednocześnie, bo wychowywanie dzieci w otoczeniu psa ma wiele korzyści, wystarczy spojrzeć na zdjęcia Eleny Shumilovej dokumentującej miłość jej dzieci i zwierząt z którymi mieszkają.  

Seria: Dzieci i zwierzęta, fot. Elena Shumilova Seria: Dzieci i zwierzęta, fot. Elena Shumilova
Seria: Dzieci i zwierzęta, fot. Elena Shumilova Seria: Dzieci i zwierzęta, fot. Elena Shumilova
  • bosch beleczka