technologia

Muzyka z tego głośnika nie wkurzy twoich współlokatorów i znajomych z biura, bo jej nie usłyszą

Podobno kieruje dźwięk precyzyjnie jak laser.

Zanieczyszczenie hałasem to jeden z największych problemów współczesnych wnętrz, szczególnie w biurach i współdzielonych mieszkaniach. Żeby się o tym przekonać, wystarczy spróbować skupić się na treści ważnego dokumentu lub książki, kiedy znajomi z pracy albo współlokatorzy oglądają wideo na YouTube. 

glosnik

- Jeżeli drażni cię ostre światło, zawsze możesz spojrzeć w inną stronę. Jeżeli jednak drażni cię jakiś dźwięk, nie możesz się od niego odwrócić. - tłumaczy holenderska projektantka Sanne Gelissen. 

Tak było dotychczas, bo Sanne Galissen postanowiła coś z tym zrobić i zaprojektowała głośnik 'Sound Scene', który kieruje fale dźwiękowe precyzyjnie jak laser. Jak to możliwe? 

Urządzenie wykorzystuje rozwiązania projektowe podobne do tych stosowanych w latarce, gdzie reflektor paraboliczny skupia światło w konkretnym kierunku. 

Zamiast światła skupia jednak fale dźwiękowe, które paraboliczna struktura odbija w kierunku osób znajdujących się przed głośnikiem. 'Dźwiękowy reflektor' został wykonany z laminatu zawierającego włókna szklane, dzięki czemu jego powierzchnia jest niezwykle gładka i lepiej odbija dźwięk. Brzmienie jest krystalicznie czyste w promieniu 60 cm od głośnika. Ci, którzy odsuną się na bok, słyszą natomiast tylko przytłumione pohukiwania brzmiące jak muzyka wydobywająca się z sąsiedniego pokoju. Obecnie Sanne Gelissen szuka firm, która byłyby zainteresowane wdrożeniem urządzenia na rynek. Nie możemy się doczekać!

glosnik

!!! UWAGA KONKURS !!!

Potrzeba, o której jeszcze nam się nie śniło. Jakie ludzkie lub społeczne potrzeby pojawią się na przestrzeni 10 lat i jak technologia na nie odpowie? Opowiedz o swojej wizji przyszłości i wygraj 15 000 zł!

  • konkurs