kultura

5 blogerek i blogerów piszących o modzie, których wstyd nie znać

Jeżeli są jeszcze tacy, którzy myślą, że polska blogosfera modowa to tylko szafiarki, powinni koniecznie zapoznać się z tym zestawieniem. Oto czołówka polskiej blogosfery modowej, których teksty po prostu trzeba znać, żeby mieć pojęcie o branży fashion w Polsce.

Niezaprzeczalnym plusem polskiego boomu na modę, z którym mieliśmy do czynienia kilka lat temu, jest to, że o modzie zaczęto w końcu głośno mówić. I to nie tylko z perspektywy sprzedażowej, ale też naukowej. Zrobiło się głośniej o konferencjach o tematyce około modowej, broniły się kolejne licencjaty i magisterki, otwierały się przewody doktorskie, a nawet był moment, kiedy pojawiały się nieśmiałe propozycje utworzenia na którejś z polskich uczelni kierunku, którego głównym przedmiotem byłaby właśnie teoria mody. Poza tymi ostatnimi, porzuconymi – czy to z niedoboru kadry, czy zwyczajnie braku pomysłu na ich realizację – wszystkie wspomniane przejawy zainteresowania modą wciąż mają się bardzo dobrze.

Skoro więc moda daje tak duże pole do popisu, także pod kątem rozważań, to nic dziwnego, że znaleźli się chętni do dzielenia się nimi z szerszą publiką. Stąd też naturalną koleją rzeczy powstawały i zamykały się kolejne blogi modowe zakładane przez pasjonatów i ekspertów.

Czas oczywiście zweryfikował czyje zdanie czy opinia mają znaczenie. Oto absolutna śmietanka blogerów piszących o modzie, których naprawdę wypada znać.

1. Agnieszka Polkowska / Trendspot

Agnieszka Polkowska (Trendspot) Agnieszka Polkowska (Trendspot)

Z wykształcenia projektantka, z powołania: trendwatcherka i strateg. Naukowo (jest doktorantką na gdańskiej ASP) i zawodowo zajmuje się implementacją tendencji, jest 1/3 kolektywu kreatywnego POPUP GRUPA, ekspertką holenderskiego think tanku MARE Research i wykładowczynią podyplomowych studiów Total Design Management i Akademii Fashion PR Talks. Wcześniej tworzyła TRENDSPOT sama, niedługo skład redakcji się powiększy, bo blog jest właśnie w fazie przemiany w pierwsze w Polsce studio prognozowania trendów.

2. Dominika Łukoszek / Modologia

Dominika Łukoszek (Modologia) Dominika Łukoszek (Modologia)

Dominika jest modolożką, bloga prowadzi od 2011 roku, w 2015 obroniła doktorat poświęcony właśnie modzie jako zjawisku kulturowemu (okres od Rewolucji Francuskiej), poza tym uczestniczy w konferencjach naukowych w Polsce i zagranicą. Pozostając wierna hasłu Modologii ('o modzie inaczej niż z szafy i z wybiegu'), dużo pisze o książkach i wystawach modowych, ale też zadaje pytania i szuka odpowiedzi na nie. Oprócz oczywiście bloga, warto śledzić ją też na Facebooku, bo na bieżąco podrzuca ciekawe linki i artykuły. 

3. Ewa Kowalewska - Kondrat /

Harel

Ewa Kowalewska - Kondrat (Harel) z Łatką Ewa Kowalewska - Kondrat (Harel) z Łatką

Jej blog to encyklopedia polskich (ale nie tylko) marek - jeśli kogoś tam nie ma, to znaczy, że to jeszcze nie jest jego czas. Ewa z wykształcenia i zawodu jest związana z muzyką, poza tym uwielbia papier i origami. Bloga zaczęła pisać w 2006 roku i od 10 lat nieprzerwanie traktuje go jako hobby, co nie przeszkadza jej oczywiście w prowadzeniu go bardzo profesjonalnie - co zresztą zostało przez ten czas wielokrotnie nagrodzone.

Olka Kaźmierczak Olka Kaźmierczak
Kiedyś Fashion PR Girl, dziś działa już bez pseudonimu. Olka jest specjalistką od strategii marek branży mody i lifestyle, zwyciężczynią 8. edycji Art & Fashion Festival w kategorii Design & Fashion Writing i pomysłodawczynią Fashion PR Talks - kiedyś cyklu wykładów o biznesie mody prowadzonych na uniwersytetach w całej Polsce, teraz: pierwszej w Polsce szkoły biznesu mody. Poza tym jest też 1/3 kolektywu strategicznego POP UP GRUPA. Pisze głównie o personal brandingu i budowaniu strategii marki, ale też prowadzi rozmowy z projektantami, dziennikarzami, blogerami, PR-owcami i różnymi specjalistami, we współpracy z którymi tworzy podręczniki Fashion PR Talks w formie e-booków.

5. Tobiasz Kujawa / Freestyle Voguing

Tobiasz Kujawa (Freestyle Voguing) Tobiasz Kujawa (Freestyle Voguing)
Cięty język, masa ironii, lekkie pióro i tony wiedzy: to cały Tobiasz. Choć od jakiegoś czasu wpisy na blogu pojawiają się dosyć sporadycznie, jego facebookowy fanpage i konto na Instagramie nadal trzymają rękę na pulsie i czujnie wyłapują kolejne modowe absurdy oraz donoszą o ważnych wydarzeniach z branży. Tobiasz jest odpowiedzialny między innymi za reanimowanie krytyki mody w Polsce, poza tym uczy o języku PR mody w Akademi Fashion PR Talks, jest także ćwiczeniowcem w VIAMODA Szkoła Wyższa. Bloga prowadzi od 2011 roku, najpierw pod szyldem Fashion Magazine, a od 2013 pod obecną nazwą. Jego obszerne teksty po kilka tysięcy znaków, niezależnie od tego, czy są akurat recenzją pokazu czy podsumowaniem któregoś z odcinków Project Runway (must read, tylko to motywowało mnie do oglądania), to zwyczajnie majstersztyk.

Zdjęcia pochodzą z profili na Facebooku i Instagramie opisanych osób.

  • best of polska
  • kupprenumarata