rynektechnologia

Ten stół zmusi cię do skupienia się w 100 proc. na partnerze i jedzeniu

Para projektantów stworzyła stół, który sprawi, że zakochani odłożą smartfony i znów będą ze sobą rozmawiać podczas spożywania posiłków. Co jest w nim wyjątkowego?

Smartfony zmieniły nie tylko sposób naszej komunikacji i pochłaniania informacji, ale także... jedzenia posiłków. Kompulsywne sięganie po te urządzenia stało się znakiem rozpoznawczym naszych czasów. Według danych zebranych przez twórców aplikacji Locket przeciętny użytkownik odblokowuje swojego smartfona 110 razy na dobę. Wielu z nas nie rozstaje się z nim nawet podczas jedzenia.

Jak pokazały badania opublikowane w periodyku Pediatrics, 73 proc. Amerykanów używa telefonu co najmniej raz podczas posiłku, a 30 proc. robi to praktycznie non stop.

Zresztą wcale nie trzeba przeglądać periodyków naukowych, żeby to wiedzieć. Sytuację doskonale widać na popularnych memach, grafikach czy gifach wyśmiewających obiady rodzinne czy spotkania w restauracjach, podczas których każdy wpatruje się w swój ekran zamiast rozmawiać.

Uwspółcześniona wersja 'Ostatniej Wieczerzy' Uwspółcześniona wersja 'Ostatniej Wieczerzy'
Typowy wspólny obiad zakochanej pary Typowy wspólny obiad zakochanej pary

Tany Jarus i Sagie Grunhaus chcą to zmienić, korzystając ze swojej wiedzy o mindfulness. Para izraelskich projektantów uważa, że to może się udać dzięki prostej modyfikacji formy stołu. Tak powstał 'Sati Tala' stół, a właściwie blat dla dwojga, który ma sprawiać, że partnerzy będą w 100 proc. obecni w czasie jedzenia. Co jest w nim wyjątkowego? Brak nóg.

Wąski blat leży na kolanach współbiesiadników, którzy podczas posiłku nie mogą wykonywać gwałtownych ruchów (np. sięgać po telefon), muszą  cały czas współpracować i maksymalnie skupić się na wykonywanej czynności.

Według projektantów w ten sposób między partnerami tworzy się niemal fizyczne połączenie, które zupełnie zmienia doświadczenie jedzenia. Myślicie, że to wystarczy?

stol
stolek
stolem
stole
  • kupse

Najnowszy numer F5 Print Edition 'Nowa Europa' jest poświęcony dominującym tendencjom w procesie budowy nowej, europejskiej tożsamości – uwzględniającej wpływy imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu, jak również krajów byłego bloku wschodniego. Gorąco zachęcamy do lektury. 

  • kupse2