kulturamarka

IKEA udowadnia, że Polacy często nie znają swoich sąsiadów. Firma chce to zmienić

Fizjonomia miła, bardzo fajny chłopak, ciepły, oczy śliczne, ale... ma dredy! Na ulicy nie wiedziałabym, jak nawiązać z nim kontakt - przyznaje starsza pani uczestnicząca w eksperymencie IKEA. Jak rozmawiało się sąsiadom, gdy usiedli tyłem do siebie?

Większość z nas wymienia z sąsiadami tylko zdawkowe 'dzień dobry', mijając się w klatce lub jadąc windą. A co, gdybyśmy znaleźli się w sytuacji, w której przyszło by nam porozmawiać z nimi dłużej? Bylibyśmy zawstydzeni i spięci czy może zaciekawieni perspektywą poznania kogoś nowego? IKEA to sprawdziła, przeprowadzając prosty eksperyment społeczny, w ramach którego sąsiedzi z warszawskiego Ursynowa usiedli tyłem do siebie i musieli rozmawiać przez kilka minut. 

Film nakręcony w czasie eksperymentu pokazuje, że choć Polacy często nie znają swoich sąsiadów i z różnych powodów nie próbują tego zmienić (dredy!), to od pierwszych chwil rozmawia im się całkiem nieźle. A przecież warto mieć znajomych w sąsiedztwie. Nie tylko po to, żeby pożyczyć cukier, poprosić o nakarmienie kota czy pomoc przy wnoszeniu nowych mebli, ale także po to, by od czasu do czasu spotkać się przy kolacji.

Chcąc zmienić obecny stan rzeczy, IKEA postanowiła zorganizować serię spotkań sąsiedzkich w parkach osiedlowych 10 polskich miast.

Spotkania odbędą się w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Wrocławiu, Krakowie, Bydgoszczy, Inowrocławiu, Toruniu i Łodzi. Celem inicjatywy jest integracja lokalnej społeczności oraz odbudowa tradycji dobrych relacji sąsiedzkich.

To okazja do poznania mieszkańców swojej dzielnicy i wymiany doświadczeń. Zachęcamy do tego, by zjeść śniadanie na świeżym powietrzu i rozpocząć sąsiedzką znajomośćmówi Małgorzata Jezierska, specjalista ds. PR IKEA Retail w Polsce.

Pierwsze spotkania odbędą się już w najbliższą sobotę 27 sierpnia (dokładna lista tutaj). Jednym z nich będzie to na warszawskim Ursynowie, w Parku Romana Kozłowskiego (pod Kopą Cwila), gdzie między 9:00 a 16:00 do dyspozycji uczestników będą foodtracki, specjalnie zaaranżowana przestrzeń, w której będzie można zjeść wspólny posiłek oraz strefa wypoczynku i zabawy. Uczestnicy spotkań sąsiedzkich będą też mogli zapoznać się z nowym Katalogiem IKEA 2017, w którym można znaleźć m.in. całą masę praktycznych rozwiązań do małych mieszkań (więcej na ten temat przeczytacie na F5 już w przyszłym tygodniu).

katalog