rynek

Tani system kuchenny IKEA wygląda jak szkielet konstrukcyjny

System SUNNERSTA umożliwia zaaranżowanie przestrzeni kuchennej nawet w najmniejszym mieszkaniu typu studio. Jaka jest jego cena?

Kilka lat tamu IKEA przeprowadziła kompleksowe badania wśród mieszkańców współczesnych miast. Ich wyniki pokazały, że często zmieniają oni miejsca zamieszkania, a 20 proc. z nich najczęściej żyje w lokalach o powierzchni mniejszej niż 30 m2.

Ponad 60 proc. respondentów przyznało też, że kluczowe jest dla nich maksymalne wykorzystanie zajmowanej przestrzeni pod względem funkcjonalnym.

W efekcie na rynku pojawiła się skierowana do społeczności miejskich nomadów kolekcja IKEA PS 2014, o której pisaliśmy na łamach F5. Teraz szwedzka firma poszła jednak o krok dalej.

ikea

W katalogu IKEA 2017 (premiera polskiej wersji katalogu już w przyszłym tygodniu) znalazł się system mebli kuchennych przeznaczony do małych mieszkań, który wygląda jak surowy szkielet konstrukcyjny. Skąd tak daleko idący minimalizm? Po pierwsze ze względu na cenę.

Wersja z miejscem na umywalkę, kran, mini lodówkę, przestrzeń do przechowywania oraz półkami i prętami do zawieszania pojemników, sztućców czy roślin będzie kosztować około 650 zł.

Ważne były oczywiście także względy praktyczne. System SUNNERSTA umożliwia bowiem zaaranżowanie przestrzeni kuchennej nawet na ścianie miniaturowego mieszkania typu studio. Pewnym problemem może być brak miejsca na kuchenkę i piekarnik. Projektanci wyszli jednak z założenia, że w małych mieszkaniach wystarczy mały opiekacz lub pojedyncza płyta grzewcza. 

ikea
ikeas
ieka6
  • kupse

Najnowszy numer F5 Print Edition 'Nowa Europa' jest poświęcony dominującym tendencjom w procesie budowy nowej, europejskiej tożsamości – uwzględniającej wpływy imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu, jak również krajów byłego bloku wschodniego. Gorąco zachęcamy do lektury. 

  • kupse2