rynektechnologia

Zaledwie 7 dni trwała budowa domu pod Warszawą

Budowa domu to zazwyczaj proces długotrwały. Zastosowanie technologii prefabrykacji pozwala jednak skrócić go nawet do tygodnia. Właśnie taki dom powstał w podwarszawskim Raszynie.

Branża budowlana w Polsce od lat korzysta z prefabrykacji. W ten sposób powstawały przecież wielkie osiedla miejskie w latach PRL-u.

Choć technologia prefabrykacji kojarzy się wielu ludziom głównie z czasami Gierka, to jednak ma dziś bardzo wiele do zaoferowania, także w budownictwie jednorodzinnym.

Właśnie w ten sposób w podwarszawskim Raszynie w zaledwie siedem dni powstał dom wyróżniający się ciekawą architekturą i znakomitymi parametrami cieplnymi. Projekt budynku stworzyła firma Z3Z Architekci, natomiast wykonawcą była firma specjalizująca się w prefabrykacji - Tadeks Fertig Haus. Dom powstał na bazie drewnianych prefabrykatów z grubą warstwą wełny mineralnej, które umieszczono na stalowym szkielecie. Najpierw wykonano betonowy fundament budynku, a następnie, po zastygnięciu materiału, rozpoczęto montowanie gotowych elementów.

Tadeks Fertig Haus
Tadeks Fertig Haus
Tadeks Fertig Haus

Cały dom ma powierzchnię ponad 300 m2, dzięki zastosowaniu licznych przeszkleń jego konstrukcja nabrała jednak wizualnej lekkości

Projektanci zastosowali tu wiele proekologicznych rozwiązań, takich jak rekuperatory, pompy ciepła czy wentylacja mechaniczna, które - w połączeniu ze szczelną konstrukcją - minimalizują przenikanie ciepła. Dzięki temu dom spełnia normy budynku pasywnego. Prefabrykacja to zatem nie tylko wielka płyta, ale także sposób na nowoczesne, szybkie i ekologiczne budownictwo o każdej porze roku i niezależnie od pogody.

źródło: bryla.pl 

Fot.: Tadeks Fertig Haus Fot.: Tadeks Fertig Haus
Fot.: Tadeks Fertig Haus Fot.: Tadeks Fertig Haus