kultura

5 zespołów k-popowych, które sprawią, że pokochasz koreańską popkulturę

Koreański pop to nie tylko viralowy teledysk rapera PSY. K-pop ma dużo więcej do zaoferowania i powoli zdobywa fanów także w naszej części globu, inspirując przy okazji wielu artystów. Jakie zespoły reprezentujące ten gatunek warto znać? Tego dowiecie się z naszego krótkiego przewodnika.

K-pop, czyli koreańska muzyka popularna przekroczyła granice państw azjatyckich i coraz śmielej zapuszcza się do Europy i Stanów. Czemu? Może to za sprawą energicznej mieszanki niemal wszystkich popularnych gatunków muzycznych, żywiołowych układów tanecznych, bądź perfekcyjnego wizerunku artystów. Cokolwiek decyduje o sukcesie muzyki z Korei Południowej, działa to również w Polsce. Dlatego aby pomóc w nawigacji w tym pełnym obcych nazw i pięknych ludzi świecie, przygotowałem subiektywną listę 5 wartych uwagi zespołów.

BigBang

W k-popie w ciągu jednego roku powstaje, rozpada się i przetasowuje więcej zespołów niż w ciągu dekady polskiego popu. Artyści zmieniają image nie do poznania, i serwują tempo rodem z reklam Duracell. Dlatego zespół, który działa na scenie od dziesięciu lat, może być postrzegany jako prawdziwy weteran. Piątka solistów – których bardzo nie chciałbym nazwać boysbandem – odnosi sukcesy nie tylko jako całość: lider GD jest globalną ikoną mody, raperem i wokalistą, T.O.P. występuje w filmach, SeungRi i Taeyang wydają solowe płyty, Daesung jest najpopularniejszy w Japonii (ktoś ma ochotę na czekoladkę w kształcie ust idola?). Ich ostatnim wspólnym projektem był zeszłoroczny cykl czterech singli 'M-A-D-E', każdemu z nich przypisana była kolejna litera.

Posłuchaj: 'Bang Bang Bang', 'Bad Boy', 'Crooked' (solo GD)

Shinee

Supergwiazdy z konkurencyjnej agencji SM Entertainment (BigBang, podobnie jak PSY należą do YG Entertainment). Shinee to ponownie piątka: Onew, Jonghyun, Key, Minho i Taemin. Znani z wpadających w ucho melodii i imponujących, synchronicznych choreografii. Shinee z łatwością zmieniali wizerunek, prezentując się publiczności z wielu różnych stron. Europę odwiedzili już kilkukrotnie, najbliżej Polski można było zobaczyć ich w czeskiej Pradze, podczas wizyty prezydent Korei.

Posłuchaj: 'View', 'Everybody', 'Danger' (solo Taemina)

f(x)

Czteroosobowy girlsband, który mógłby zawstydzić amerykańskie produkcje. Jako pierwszy koreański zespół wystąpiły na SXSW, są jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów k-popowych na świecie. W skład wchodzą: występująca w dramach Chinka Victoria, łamiąca stereotypy damskiej urody Amber, Luna, której singiel doszedł do miejsca trzeciego międzynarodowego rankingu Billboard, oraz idealizowana przez fanów Krystal.

Posłuchaj: '4 Walls', 'Red Light'

 

Girl's Generation (SNSD)

Ośmioosobowy girlsband, którego utwór 'Gee' niemal osiem lat temu prowadził pierwszą falę koreańskiej popkultury. W większości przypadków ich twórczość jest bardzo słodka, dla niektórych wręcz przesłodzona, jednak prezentuje mocny trend kyeopta, czyli bycia uroczym. Początkowo nie wróżono zespołowi sukcesu na rynku zachodnim, dziewczyny były zbyt do siebie podobne, uosobiając azjatycką jednomyślność zamiast zachodniego indywidualizmu.

Posłuchaj: 'Gee', 'Mr.Mr.', 'Lion's Heart'


BTS (Bangtan Boys)

Najmłodszy z wymienionych zespołów, zdobył szturmem serca fanów na całym świecie. Założony trzy lata temu przez mniej znaną wytwórnię Big Hit Entertainment siedmioosobowy boysband otrzymał niemal wszystkie możliwe nagrody koreańskiego rynku muzycznego. Ich muzykę charakteryzują potężne bity, chwytliwe hymny imprezowe i rzewne ballady. Nie sposób zapomnieć tu o świetnej pracy scenicznej oraz bardzo wiernej bazie fanów.

Posłuchaj: 'Dope (쩔어)', 'Save Me', 'Fire'

  • kupnumer

Najnowszy numer F5 Print Edition 'Nowa Europa' jest poświęcony dominującym tendencjom w procesie budowy nowej, europejskiej tożsamości – uwzględniającej wpływy imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu, jak również krajów byłego bloku wschodniego. Gorąco zachęcamy do lektury.

  • kupprenumarata