kultura

Top 5 fajnych miejsc dla dzieci, które uratują sytuację w czasie deszczu

Pogoda nad polskim morzem nie zawsze rozpieszcza, a prognoza na najbliższe dwa tygodnie nie pozostawia złudzeń. Podpowiadamy, co robić na wakacjach z dziećmi, kiedy pada deszcz. 

W czasie deszczu dzieci się nudzą, no chyba, że coś ciekawego wymyślimy. Prognozy pogody na najbliższe dwa tygodnie nie zapowiadają się najlepiej: ma grzmieć, padać i do tego ma być chłodno, ale nie załamujcie rąk! Mamy dla was garść podpowiedzi, co zrobić z dziećmi podczas wakacji, kiedy pogoda nie dopisuje. W wakacje trzeba się trochę ponudzić, znaleźć czas na czytanie książek z dziećmi, granie w bierki, karty i rysowanie. Można też zwiedzać i wykorzystywać czas na:

1.  Afrykarium

Afrykarium we wrocławskim ZOO dziennie odwiedza prawie 2,5 tys. osób, więc nie zdziwcie się, jeśli przywita was tam gigantyczna kolejka. Warto więc ułatwić sobie życie i kupić bilet przez internet. W środku czeka na nas moc atrakcji: 15 mln litrów wody, 4500 gatunków roślin i ponad 200 gatunków zwierząt, a także tunel wodny z groźnymi rekinami, żółwiami i rybami. To jedyne na świecie tematyczne oceanarium poświęcone wyłącznie faunie Afryki i trzeba przyznać, że robi wrażenie. Warte odwiedzenia, a nawet wycieczki do Wrocławia. 

Afrykarium, Wrocław Afrykarium, Wrocław

2. Centrum Nauki Kopernik

Od wejścia wita nas robot, przy którym większość dzieciaków zostaje na dłużej i trudno im go zostawić w spokoju. Kopernik oferuje tyle atrakcji, że właściwie można by spędzić w nim cały dzień. Warto jednak zadbać wcześniej o bilety i zarezerwować je przez internet. Eksponaty są tak zaprojektowane, aby można je było eksplorować z bardzo różną intensywnością, eksperymenty wciągną i dorosłych, i dzieci. Warto wziąć ubranie na zmianę, maluchom trudno się opanować w eksperymentach z udziałem wody. Możemy zapisać się na dodatkowe warsztaty, wziąć udział w zwiedzaniu z przewodnikiem i zajrzeć do planetarium. W czasie wakacji w Koperniku dzieje się jeszcze więcej.

Podobne centra nauki powstają w całej Polsce – ciekawsze z nich to Centrum Nauki i Eksperymentu w Gdyni, Laboratorium Wyobraźni w Poznaniu i Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.

Centrum Nauki Kopernik Centrum Nauki Kopernik
Centrum Nauki Kopernik Centrum Nauki Kopernik

3. Widokowa kolejka wąskotorowa

Wsiąść do pociągu byle jakiego? No może nie do końca, ale dla małych fanów ciuchci dużą frajdą, do tego z widokami na zieleń na świeżym powietrzu, będzie przejazd starą kolejką. Kolejka wąskotorowa jeździ w Białowieży między Hajnówką a miejscowością Topiło. Dzieci do lat 4 włącznie jadą bezpłatnie. Kolejka jedzie lasem, więc można wypatrywać zwierząt. Podobne kolejki znajdziemy w innych regionach kraju, m.in. w Bieszczadach, w miejscowości Cisne, gdzie kursuje Bieszczadzka Kolejka Leśna. Piękne widoki gwarantowane i zabawa na kilka godzin też. Obecnie w całej Polsce działa 20 takich kolejek wąskotorowych, m.in. w Mławie, w Piasecznie pod Warszawą, warto więc się rozejrzeć – może się okazać, że nie czeka nas wcale daleka podróż, żeby wsiąść do zabytkowej ciuchci.

Kolejka wąskotorowa, Białowieża Kolejka wąskotorowa, Białowieża

4. Hangar 646

Warszawiacy mają to szczęście, że jeśli chcą się wyżyć, mogą całą rodziną iść się wyskakać do Hangaru 646, czyli dość nietuzinkowej inicjatywy dwóch zapaleńców. W Hangarze możemy nauczyć się skakać na ... snowboardzie, czy rowerze, a w każdym razie przejść pod okiem wykwalifikowanych instruktorów symulację takich ekstremalnych skoków. Jest fajnie i bezpiecznie, i w końcu nie samymi parkami nauki człowiek żyje. To, że pada, nie oznacza, że dzieciaków nie roznosi energia. Mniej spektakularne sale zabaw z trampolinami znajdziemy w wielu miejscowościach w całej Polsce – w tych turystycznych także, więc trzeba się rozglądać. 

Hangar 646 Hangar 646

5. Aquapark, czyli namiastka tropików

Wakacje jednoznacznie kojarzą nam się z kąpielami – jeśli nie słonecznymi, to przynajmniej wodnymi. Skoro pada, jest chłodno, woda zimna, a nasze dzieciaki spragnione – mimo wszystko – wody, czekają na nas aquaparki. Jest ich kilkadziesiąt w całej Polsce, więc znowu warto sprawdzić, czy któryś z nich nie znajduje się blisko naszego miejsca wypoczynku. Znajdziemy je na Warmii i Mazurach, nad morzem i w górach. Godne polecenia są duży Aquapark Park Pluski w hotelu Warmia Park niedaleko Olsztyna z mnóstwem zjeżdżalni, rwącą rzeką, basenem solankowym i dinozaurami. W Krakowie znajduje się Aquapark Park Wodny, w którym znajdziemy aż 800 metrów zjeżdżalni, wodną ściankę wspinaczkową i oczywiście smoka. 

Termy Maltańskie, Poznań Termy Maltańskie, Poznań
  • dsdssdss