rynekkultura

IKEA otwiera muzeum, w którym będzie można zobaczyć 20 tys. produktów firmy

Fani IKEA pakujcie walizki! Szwedzki gigant otwiera muzeum w miejscu swojego pierwszego domu handlowego.

Już 30. czerwca w mieszczącym się na południu Szwecji miasteczku Älmhult zostanie otwarte muzeum IKEA. Lokalizacja wybrana została nieprzypadkowo – to właśnie w Älmhult Ingvar Kamprad założył w 1953 roku pierwszy dom handlowy firmy. Dziś sklepy tej marki odwiedza rocznie aż 680 milionów klientów. 

Wielu klientów to prawdziwi fani IKEA, którzy fascynują się praktycznym skandynawskim wzornictwem, a nawet pielgrzymują do siedziby firmy (taki rodzaj turystyki zyskuje popularność wśród Niemców, Holendrów oraz Duńczyków).

To właśnie z myślą o nich w zamieszkanym przez niespełna 9 tys. osób miasteczku otworzy się pod koniec miesiąca IKEA Museum. Jak każde porządne muzeum będzie się ono składać z wystawy stałej oraz wystaw czasowych. Na 7 tys. m2 znajdzie się też miejsce na sklep i restaurację. Muzeum będzie prowadzić również prowadzić działalność edukacyjną.

ikea2

Składająca się z ponad 20 tys. produktów ekspozycja podzielona została na trzy grupy tematyczne: 'Nasze korzenie', 'Nasza historia' i 'Wasze historie'.

W sekcji 'Nasze korzenie' będzie można poznać historię założyciela IKEA Ingvara Kamprada oraz tego, jak wyglądało życie codzienne w dziewiętnastowiecznej Smalandii. W sekcji 'Nasza historia' odtworzone zostaną wnętrza znane z archiwalnych katalogów firmy. Znajdą się tam również sale poświęcone w całości najpopularniejszym meblom IKEA - regałowi BILLY i sofie KLIPPAN. W jednej ze szklanych gablot znajdzie się nawet... kultowy klopsik nadziany na widelec. Cia Eriksson, creative manager muzeum, mówi, że nie wszystkie spośród elementów ekspozycji były łatwe do namierzenia – w archiwum IKEA znajdowało się jedynie 20 proc. mebli, które firma chciała zaprezentować w muzeum.

Skompletowanie kolekcji zajęło dwa i pół roku.

W sekcji 'Wasze historie' znajdą się się opowieści klientów oraz przykłady tego, jak zwykli ludzie w codziennym życiu korzystają z produktów IKEA. Wystawa czasowa będzie się zmieniać dwa razy do roku. Na początek będzie można zobaczyć kuchnię przyszłości – dostosowaną dla dzieci i osób niepełnosprawnych. Koszt wstępu do IKEA Museum będzie wynosić 60 koron szwedzkich dla dorosłych (ok. 30 złotych) i 40 dla dzieci (ok. 20 złotych).

ikea5
ikea3
ikea4
ikea8
ikea9
ikea6
ikea12
ikea10
ikea
IKEA
ikea
  • dom