rynektechnologia

Restauracje IKEA zmienią się w ogrody warzywne

Laboratorium innowacji Space 10 zmieni restauracje IKEA w ogrody warzywne, by przeciwdziałać problemowi marnowania żywności podczas transportu. 

IKEA otworzyła rok temu w opuszczonej przetwórni ryb w Kopenhadze centrum Space10. To otwarte laboratorium innowacji, w którym testowane będą produkty przyszłości i nowe sposoby zaspokajania potrzeb konsumentów. - Chcieliśmy stworzyć warunki, które będą sprzyjać kreatywnej pracy i pozwolą na szybkie testowanie nowych koncepcji - komentuje Carla Cammilla Hjort, która powołała do życia Space10 za zlecenie IKEA. 

space

Szwedzka firma organizuje tam warsztaty z ekspertami w dziedzinach designu, sztuki i technologii. Obecnie eksperci IKEA i Space 10 pochylają się nad problemami związanym z produkcją i transportem żywności. Podczas dostaw marnuje się bowiem duża część jedzenia, nie wspominając o zanieczyszczaniu środowiska związanym z emisją gazów cieplarnianych. 

IKEA jest jedną z 7 największych sieci restauracyjnych na świecie, ma więc realną szansę na zmianę obecnego stanu rzeczy.

Właśnie dlatego szwedzka firma wystartowała z projektem 'The Farm' - eksperymentalnym systemem hydroponicznych ogrodów, które mają udowodnić, że żywność może być uprawiana w lokalach, w których się ją serwuje. 

Pierwszy prototyp restauracyjnej farmy został zbudowany na bazie domowych szklarni KRYDDA/VÄXER oraz innych, odpowiednio zhakowanych, produktów IKEA (ponad 80 proc. jego elementów stanowi asortyment firmy). 

Obecnie jest on testowany w piwnicach Space 10. Zadbano tam także o odpowiednią oprawę muzyczną - w piwnicznym ogrodzie można usłyszeć śpiew ptaków, gdyż rośliny rosną lepiej, gdy są otoczone dźwiękami przypominającymi ich naturalne środowisko. Ponadto w kranach zainstalowano też specjalne czujniki, które pokazują jak można zaoszczędzić wodę podczas mycia produktów czy zmywania naczyń.

KRYDDA|VÄXER KRYDDA|VÄXER
ikea3
IKEA5
ikea

Projekt 'The Farm' ma pokazać holistyczne podejście do produkcji żywności.

Większość spożywanych przez nas posiłków przygotowuje się z produktów, które muszą pokonać tysiące kilometrów, by ostatecznie trafić na talerz.

IKEA i Space 10 przekonują, że równie smaczne jedzenie może być sporządzane z produktów uprawianych we własnym domu czy bezpośrednio w lokalach. Pierwsza restauracja z ogrodem warzywnym otwarta zostanie w Malmo. Projekt będzie stopniowo wdrażany w innych krajach - także w Polsce.

ikea
ikea
jedzenie
  • dom
Zużycie wody można ograniczyć, używając akcesoriów do zmywania i płukania naczyń BOHOLMEN. Wystarczy napełnić zlew, zamiast zmywać pod bieżącą wodą. Zużycie wody można ograniczyć, używając akcesoriów do zmywania i płukania naczyń BOHOLMEN. Wystarczy napełnić zlew, zamiast zmywać pod bieżącą wodą.
Stołek MÄSTERBY jest wykonany w całości z plastiku z recyklingu, który wzmocniono włóknem szklanym. Stołek MÄSTERBY jest wykonany w całości z plastiku z recyklingu, który wzmocniono włóknem szklanym.
Naturalna czerwona glina zastosowana samopodlewających się doniczkach ANVÄNDBAR absorbuje wodę zgromadzoną w pojemniku i równomiernie rozprowadza wilgoć. Naturalna czerwona glina zastosowana samopodlewających się doniczkach ANVÄNDBAR absorbuje wodę zgromadzoną w pojemniku i równomiernie rozprowadza wilgoć.