rynekmarka

W IKEA wymienisz odpady na sadzonki

W jednym z polskich sklepów IKEA można było dostać sadzonki roślin w zamian za makulaturę, plastikowe butelki oraz stary sprzęt elektroniczny i baterie.

Dane GUS pokazują, że Polacy produkują rocznie około 10 mln ton odpadów komunalnych. Pomimo wprowadzenia w 2013 roku tzw. 'ustawy śmieciowej', która wdrażała m.in. systemy selektywnej zbiórki, w naszym kraju recyklingowi poddaje się zaledwie 21 proc. odpadów produkowanych przez społeczeństwo. Tymczasem w krajach 'starej Unii' norma to około 60 proc. (najlepsi pod tym względem są Austryjacy, Niemcy, Skandynawowie oraz Czesi).

Jedną z głównych przyczyn słabych wyników Polski jest brak wiedzy - aż 40 proc. mieszkańców dużych miast ma wątpliwości, do jakich pojemników wrzucać dane typy odpadów.

Dlatego krakowski oddział IKEA zorganizował w swoim sklepie zbiórkę odpadów nadających się do recyklingu. W ramach akcji odbyły się też warsztaty edukacyjne, na których dzieci dowiedziały się m.in. jak wygląda proces recyklingu plastikowej butelki. Dorośli mogli natomiast poznać odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące zasad segregacji śmieci.

IKEA

Na wszystkich, którzy przynieśli na parking IKEA makulaturę, puszki aluminiowe, butelki PET, zużyty sprzęt i baterie czekały darmowe sadzonki wiosennych kwiatów oraz ziół a także zniżki na wybrane produkty szwedzkiej marki. Poniżej możecie zobaczyć przelicznik odpadów na sadzonki.  

Makulatura: 1-5 kg – 1 sadzonka, 6 – 10 kg – 2 sadzonki, powyżej 10 kg – 3 sadzonki. 

Aluminiowe puszki: 15 – 20 sztuk – 1 sadzonka, 21 – 40 sztuk – 2 sadzonki, powyżej 40 sztuk – 3 sadzonki 

Plastikowe butelki: 15 – 20 sztuk – 1 sadzonka, 21 – 40 sztuk – 2 sadzonki, powyżej 40 sztuk – 3 sadzonki. 

Baterie: 10 – 15 sztuk – 1 sadzonka, powyżej 15 sztuk – 2 sadzonki.

Sprzęt elektroniczny: mały (np. suszarka, żelazko, mikser o łącznej wadze do 5 kg) - 1 sadzonka, średni (np. mikrofalówka, telewizor) – 3 sadzonki, duży (np. lodówka, zmywarka) - 5 sadzonek.

Czekamy na więcej podobnych akcji w całej Polsce! 

  • dom