rynek

10 produktów IKEA, które ułatwią ci oszczędzanie wody, energii i pieniędzy

W ramach akcji 'Dom przyjazny dla planety' IKEA pokazuje, że można zadbać o środowisko, już we własnym domu, przy okazji oszczędzając pieniądze.

Oszczędzanie wody i energii, prawidłowe segregowanie odpadów, niemarnowanie jedzenia, domowe uprawy, wybieranie produktów pochodzących ze zrównoważonych źródeł oraz szybko odnawialnych surowców to przykłady działań, które są dla każdego na wyciągnięcie ręki. Dzięki nim wszyscy możemy wpływać pozytywnie na środowisko oraz oszczędzać pieniądze.

Porady, inspiracje i rozwiązania dotyczące tego, jak to zrobić można znaleźć w warszawskiej Kuchni Spotkań IKEA.

Regularnie odbywają się tam warsztaty z ekspertami w dziedzinie ekologii przeznaczone nie tylko dla dziennikarzy, ale także dla rodziców z dziećmi, seniorów itd. Jako, że jesteśmy częstymi gośćmi tego miejsca, postanowiliśmy pokazać wam 10 produktów z katalogu szwedzkiej marki, które pozwolą wam lepiej dbać o środowisko we własnym domu.

1. Szybkowar VÄRDESÄTTA (oszczędzanie energii)

ikea

W polskich gospodarstwach domowych marnotrawione jest nawet 40 proc. energii.

Korzystając z szybkowaru VÄRDESÄTTA, można skrócić czas gotowania nawet o połowę, co przekłada się na jej mniejsze zużycie energii.

Dwa ustawienia (wolne i szybkie gotowanie) pozwalają delikatnie i szybko gotować warzywa oraz potrawy mięsne.

2. Wkłady do gotowania STABIL (oszczędzanie energii) 

stabil

Wkłady do gotowania na parze z serii STABIL pozwalają na jednoczesne przygotowanie różnych produktów w jednym garnku. To świetny i energooszczędny sposób na ugotowanie zdrowych warzyw.

3. Oświetlenie LED (oszczędzanie energii)

led

Oświetlenie LED zużywa do 85 proc. mniej energii niż tradycyjne żarówki, a dodatkowo jedna dioda LED świeci nawet przez 20 lat. (to 20 razy dłużej niż tradycyjna żarówka). Wymiana tradycyjnej, 40-watowej żarówki na żarówkę LED o tej samej wartości strumienia świetlnego pozwala zaoszczędzić średnio nawet 20 zł rocznie.

4. Baterie łazienkowe z perlatorem (oszczędzanie wody i energii)

perl

Jedna osoba potrzebuje dziennie od 20 do 50 l wody do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, tymczasem statystyczny Polak zużywa codziennie aż 150 l wody.

Dzięki stosowaniu baterii łazienkowych z perlatorem można zmniejszyć jej zużycie nawet o 50 proc.

Baterie IKEA GRANSKÄR, DALSKÄR, ENSEN i DANNSKÄR oszczędzają dodatkowo również do 30 proc. energii. To zasługa funkcji 'zimnego startu', która zapobiega marnowaniu ciepłej wody, otwierając jej dopływ tylko wtedy, kiedy rzeczywiście jej potrzebujemy.

5. Akcesoria BOHOLMEN (oszczędzanie wody)

ikea
bohol

Zużycie wody można także ograniczyć, używając akcesoriów do zmywania i płukania naczyń BOHOLMEN. Wystarczy napełnić zlew, zamiast zmywać pod bieżącą wodą. Akcesoria świetnie sprawdzają się też podczas mysia warzyw i owoców.

6. Kosze na odpady segregowane VARIERA (ograniczenie ilości odpadów) 

kosz

Według GUS Polacy w ciągu roku wyrzucają do śmieci ok. 4,5 mln ton surowców, które można by powtórnie wykorzystać w tym 1,5 mln ton papieru, 1,2 mln ton szkła, 0,3 mln ton metali i 1,5 mln ton plastików.

Wartość surowców wtórnych wyrzucanych przez Polaków szacuje się na 2,6 mld zł rocznie.

Kosze na odpady segregowane VARIERA to kompletne rozwiązanie do sortowania, przechowywania i recyklingu w kuchni – od metalowych puszek po wczorajszą gazetę. Wykonane są w 100 proc. z plastiku z recyklingu, łatwo się je czyści i są lekkie, co ułatwia przenoszenie z miejsca na miejsce.

7. Stołek MÄSTERBY (ograniczenie ilości odpadów)

master

Stołek MÄSTERBY jest wykonany w całości z plastiku z recyklingu, który wzmocniono włóknem szklanym. Dzięki temu stołek jest lekki i łatwy do przenoszenia, a mimo to bardzo wytrzymały i stabilny.

8. Książka kucharska 'STABIL – Nasze jedzenie, naturalnie!' (zmniejszenie ilości marnowanego jedzenia)

ksizka

W Polsce rocznie marnuje się około 9 mln ton wyprodukowanej żywności.

Gospodarstwa domowe są odpowiedzialne za 22 proc. wyrzucanej żywności, a Polacy najczęściej wyrzucają pieczywo, owoce, wędliny, warzywa i jogurty.

'STABIL – Nasze jedzenie, naturalnie!' to książka kucharska, zawierająca 101 przepisów na zdrowe dania przygotowywane w zrównoważony sposób. Każdy przepis został uzupełniony trzema dodatkowymi przepisami, które podpowiadają, co można zrobić z resztkami jedzenia. Książka pomaga zdrowiej się odżywiać i jednocześnie trochę zaoszczędzić.

9. Mini 'szklarnia' KRYDDA/VÄXER (domowa uprawa roślin)

kryda

Zestaw KRYDDA/VÄXER umożliwia hodowanie roślin i warzyw dzięki zastosowaniu hydroponiki. To alternatywny sposób uprawy roślin, w którym ziemia została zastąpiona ceramicznym, obojętnym chemicznie granulatem bogatym w sole mineralne. Technologia jest całkowicie bezpieczna, tak hoduje się dziś większość warzyw, które jemy.

Zastosowanie tego rozwiązania znacznie ułatwia domową hodowlę warzyw i ziół, bo granulat cały czas utrzymuje odpowiedni poziom nawodnienia.

Tak uprawianych roślin właściwie nie da się przelać, trudniej też zapomnieć o podlewaniu, gdyż KRYDDA/VÄXER wyposażono w czujnik wilgoci. W zestawie zamontowano też specjalną lampę, która cały czas zapewnia roślinom odpowiednią ilość światła, nawet gdy 'szklarnia' znajduje się w zacienionym miejscu.

10. Samopodlewające się doniczki IKEA ANVÄNDBAR (domowa uprawa roślin)

doniczka

Naturalna czerwona glina zastosowana samopodlewających się doniczkach absorbuje wodę zgromadzoną w pojemniku i równomiernie rozprowadza wilgoć. Dzięki temu rośliny mogą same zdecydować kiedy i ile wody im potrzeba.

  • dom