rynek

Tani spożywczak na kółkach dowozi zdrowe jedzenie do biedniejszych dzielnic

Metro Market to mobilny sklep spożywczy, który w biedniejszych dzielnicach sprzedaje produkty od lokalnych rolników po niższych cenach, by wszyscy mieli dostęp do zdrowego jedzenia.

Tania świeża żywność dowożona pod sam dom? Na taki pomysł wpadło trzech przyjaciół z amerykańskiego St. Louis - Jeremy Goss, Colin Dowling i Tej Azada. W autobusie, który dostali od miasta, urządzili wyjątkowy sklep spożywczy.

Pomysłodawcy przedsięwzięcia chcięli dostarczać zdrową żywność do miejsc, w których mieszkają osoby o niskich dochodach.

Klienci Metro Market znajdą w nim nie tylko świeże owoce i warzywa od miejscowych rolników, a także mięso, nabiał czy chleb.

bus

Turnip1, bo tak nazywa się autobus, pojawia się w różnych regionach miasta - zarówno na korporacyjnych parkingach, jak i w biedniejszych dzielnicach. Obsługiwany jest przez wolontariuszy i utrzymuje się przede wszystkim z dotacji i darowizn. Sporą część dochodu stanowią też środki ze sprzedaży produktów pracownikom korporacji. Ci, aby móc zaopatrywać się w Metro Market, muszą wykupić kartę klienta wartą 150 dolarów. Posiadanie karty daje przywilej zakupu żywności po znacznie niższych cenach. W autobusie może też oczywiście zrobić zakupy osoba, która nie ma karty, ale już za większe pieniądze.

Sklep na kółkach stosuje bowiem przesuwaną skalę cen. Dzięki temu zyski z korporacyjnych parkingów równoważą wydatki na żywność, która jest sprzedawana w biedniejszych dzielnicach.

Kartę klienta sklepu na kółkach najbiedniejsi dostają bowiem za darmo. W ten sposób Metro Market wpiera i lokalnych rolników, i biedniejszą społeczność. Rozwija się też współpraca sklepu z korporacjami, które wspomagają go finansowo oraz biorą udział w działaniach edukacyjnych związanych z promowaniem zdrowej żywności, organizowanych przez sklep. 

busik
  • nowa belka