technologia

Gra, która nauczy cię, jak prowadzić działalność gospodarczą

'Coffee Noir' poznańskiego studia DOJI to detektywistyczna gra biznesowa, która uczy umiejętności przydatnych w prowadzeniu działalności gospodarczej. Jej twórcy nie ukrywają inspiracji najlepszymi strategiami ekonomicznymi z serii Tycoon.

Nauczanie przez doświadczenie to wciąż raczkujący temat w polskich szkołach i uczelniach. Nie wnikając w szczegóły dotyczące jakości i czasu uczenia się czegokolwiek, chyba każdy przyzna, że najłatwiej zapamiętuje efekty wydarzenia, w którym uczestniczył osobiście. Współczesny system edukacji, który wywodzi się z XVIII wiecznych Prus stawia na pracę indywidualną i bierne chłonięcie z góry ustalonych treści. Coraz częściej lansowaną kontrą jest tzw. learning by doing – uczenie się przez aktywny udział w poznawanym obszarze.

W polskim systemie edukacji czasami możemy spotkać się z metodami z tego zakresu. Może to być odgrywanie ról w ramach jakiegoś scenariusza (np. rozmowa z pracownikiem, który ma problem alkoholowy) czy działania warsztatowe. To, co jednak może być ciekawszą propozycją, to wykorzystanie gier komputerowych do wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia. Atrakcyjność tego rozwiązania i jego zwiększająca się popularność bierze się z prostej przyczyny – wszyscy graliśmy w jakąś odmianę gry wideo. Statystyki pokazują coraz dłuższe sesje pojedyncze i skumulowane przeciętnego gracza. Gry są obecne praktycznie na każdym współczesnym sprzęcie posiadającym ekran (nawet tak skrajnie przystępnym jak Quake na oscyloskopie). Jesteśmy otoczeni przez gry, dlatego niektórzy starają się wykorzystać tą znajomość do celów edukacyjnych.

'Coffee Noir' – debiutancka gra poznańskiego studia DOJI jest jedną z takich gier.

Opisywana jako 'detektywistyczna gra biznesowa' całkiem zgrabnie realizuje swoje założenia. Twórcy nie ukrywają inspiracji najlepszymi strategiami ekonomicznymi, głównie tymi z serii Tycoon.

Ich cechą charakterystyczną jest koncentracja na umiejętnym zarządzaniu działalnością gospodarczą z różnych branż. Dodatkowym elementem uatrakcyjniającym rozgrywkę jest odpowiednia estetyka gry (fabuła, świat, grafika). W 'Coffee Noir' wszystko jest na swoim miejscu.

coffee noira

Gracz wciela się w prywatnego detektywa, który dostał zlecenie od córki przedsiębiorcy związanego z lokalnym rynkiem kawy. Jej ojciec zaginął bez śladu. Córka sugeruje, że ktoś z jego bezpośrednich konkurentów jest za to odpowiedzialny. Twoim zadaniem jest przeniknąć do ich środowiska, zbudować odpowiednią pozycję biznesową i znaleźć winnych tego zamieszania. Problem w tym, że jesteś detektywem a nie biznesmenem.

Gra stopniowo wprowadza do podstaw zarządzania przedsiębiorstwem. Trzeba umiejętnie kontrolować wszystkie działy firmy jak produkcja, sprzedaż, marketing czy kadry.

Całość oczywiście spina kontrola finansów, a dodatkowe wyzwania stanowią wydarzenia losowe, które odbijają się na sytuacji gracza. Autorzy kładą również nacisk na moduł negocjacji biznesowych. W trakcie rozmów z potencjalnymi klientami (w formie wybierania opcji dialogowych – podobnie jak w staroszkolnych grach cRPG) staramy się podejść komputerowego rozmówce przez stosowanie odpowiednich technik negocjacyjnych. Dobrze przeprowadzona rozmowa otwiera nowe możliwości operacyjne dla prowadzonej firmy, a przy okazji dowiadujemy się czegoś na temat prowadzonego śledztwa.

ssasaasas

Do gry dołączone są materiały wyjaśniające teorie wykorzystane do budowy algorytmów gry. Całość wygląda naprawdę porządnie. Interfejs nie odstrasza w trakcie obsługi, co jest bywa problemem w przypadku symulacji biznesowych, z którymi możemy się spotkać na polskich uczelniach.

Cały projekt graficzny jest sympatyczną wariacją na temat przedstawienia klimatu powieści i kina noir z futurystycznym sznytem.

Obyło się bez steampunku, za co osobiście dziękuję.

Gra jest w trakcie ostatecznych testów i niezbędnego dostrajania tak rozbudowanej porcji kodu. Właśnie między innymi po to ruszyła właśnie kampania na Indiegogo.

tekst: Michał Jakubowski

  • nowa belka