rynekmarka

Zielone kolekcje IKEA w polskich sklepach

Do sklepów szwedzkiej marki trafiły właśnie dwie nowe kolekcje, które ułatwią każdemu hodowanie w domu warzyw, ziół i roślin przez cały rok.

Coraz więcej ludzi na całym świecie żyje w dużych miastach, tracąc tym samym możliwość posiadania przydomowych ogródków. Jednocześnie chcą prowadzić zdrowsze i bardziej zrównoważone życie oraz mieć dostęp do świeżych warzyw bez konieczności stosowania sztucznych substancji. Specjalnie z myślą o nich powstały dwie nowe kolekcje IKEA, które właśnie weszły do polskich sklepów. Dzięki nim każdy, niezależnie od tego, w jakim miejscu mieszka, ma możliwość uprawiania własnego domowego ogródka przez cały rok, nawet na małych przestrzeniach.

IKEA KRYDDA VÄXER IKEA KRYDDA VÄXER

Pierwszy z zielonych zestawów - KRYDDA/VÄXER - to mini 'szklarnia', która umożliwia hodowanie roślin i warzyw dzięki zastosowaniu hydroponiki.

Hydroponika to alternatywny sposób uprawy roślin, w którym ziemia została zastąpiona ceramicznym, obojętnym chemicznie granulatem bogatym w sole mineralne.

Technologia jest całkowicie bezpieczna, tak hoduje się dziś większość warzyw, które jemy. Zastosowanie tego rozwiązania znacznie ułatwia domową hodowlę warzyw i ziół, bo granulat cały czas utrzymuje odpowiedni poziom nawodnienia. Tak uprawianych roślin właściwie nie da się przelać, trudniej też zapomnieć o podlewaniu, gdyż KRYDDA/VÄXER wyposażono w czujnik wilgoci. W zestawie zamontowano też specjalną lampę, która cały czas zapewnia roślinom odpowiednią ilość światła, nawet gdy 'szklarnia' znajduje się w zacienionym miejscu.

Kolejna zielona nowość IKEA to efekt kolaboracji szwedzkiej firmy z Mają Ganszyniec. Na kolekcję ANVÄNDBAR składają się produkty codziennego użytku wykonane wyłącznie z naturalnych materiałów, które wspierają bardziej zrównoważony styl życia na co dzień.

Niezależnie od tego czy mowa o roślinach we wnętrzach, hodowaniu własnego jedzenia czy zdrowym gotowaniu - kolekcja ma ułatwiać dokonywanie małych wyborów, które razem robią różnicę. 

IKEA ANVÄNDBAR IKEA ANVÄNDBAR

Kiełkownik z terrakoty 

ikea

Kiełki są doskonałym źródłem witamin i składników odżywczych. Dwupoziomowy kiełkownik z kolekcji ANVÄNDBAR pozwala hodować je w domu przez cały rok, zamiast kupować w sklepie. 

Wykonano go z naturalnej gliny o porowatej strukturze, dzięki czemu wilgoć wewnątrz naczynia jest równomiernie rozprowadzana. 

Zastosowanie tego materiału sprawia też, że kiełki rosną w zupełnej ciemności, gdzie mają znacznie lepsze warunki. Ważna jest także zagłębiona przykrywka, która pozwala wstępnie namoczyć ziarna oraz szkliwiony dolny pojemnik zbierający nadmiar wody po codziennym płukaniu.

Ławeczka z pojemnikiem na rośliny

lawka
lawa

Ława z giętego drewna pozwala wprowadzić trochę ogrodu do wnętrza domu. 

Pojemnik za oparciem mieści mnóstwo roślin, a to poprawia jakość powietrza we wnętrzu. 

Można również trzymać w nim swoje ulubione książki i magazyny. Ława wykonana jest z litego drewna bukowego w starej, tradycyjnej technice gięcia.

Samopodlewające się doniczki

donice

Naturalna czerwona glina to tradycyjny, piękny i niezwykły materiał. Dzięki unikatowym właściwościom znajduje wiele zastosowań. Doniczki, które same podlewają rośliny, pomogą zadbać o zieleń w domu.

Naturalna terrakota absorbuje wodę zgromadzoną w pojemniku i równomiernie rozprowadza wilgoć. Dzięki czemu rośliny mogą same zdecydować kiedy i ile wody im potrzeba.

Gliniane naczynia do pieczenia

jedzenie

Tradycja przygotowywania potraw w glinianych garnkach była znana już Rzymianom, jak i rdzennym mieszkańcom Ameryki.

Naczynia z nieszkliwionej terrakoty z kolekcji ANVÄNDBAR pozwalają na przygotowanie potraw w zdrowszy sposób, przy użyciu mniejszej ilości tłuszczu.

Przed włożeniem do piekarnika należy namoczyć je w wodzie, by jedzenie utrzymało naturalną wilgoć i stałą temperaturę w czasie pieczenia.

Poniżej możecie zobaczyć pozostałe elementy kolekcji.

ikea
ikea
ikea
Pojemnik do segregowania śmieci; fot.: IKEA Pojemnik do segregowania śmieci; fot.: IKEA
  • DOMek