kultura

3 serie z kultowego magazynu 'Produkt', które zasługują na kontynuację

'Produkt' – publikowali w nim niegdyś 'młodzi zdolni', a dziś już nieco starsi, ale za to uznani twórcy komiksu. Wiele serii tego magazynu jest kontynuowanych, ale jest też kilka zapomnianych. Jan Sławiński wymienia trzy komiksy 'Produktu', które jego zdaniem nadal powinny być wydawane.

'Produkt' to kultowy magazyn komiksowy, ukazujący się w latach 1999–2004. Właśnie w nim komiksy publikowali niegdyś 'młodzi zdolni', a dziś już nieco starsi i uznani twórcy – m.in. Michał 'Śledziu' Śledziński, Karol 'KaeReL' Kalinowski, Filip Myszkowski, bracia Minkiewiczowie, Rafał Skarżycki i Tomasz Leśniak.

Wiele serii 'Produktu' zyskało drugie życie po zamknięciu magazynu – na sklepowe półki trafiły albo zbiorcze wydania odcinków, które ukazywały się w 'Produkcie', albo ich pełnoprawne kontynuacje.

'Osiedle Swoboda' doczekało się trzech wydań zbiorczych i sześcioczęściowej kontynuacji w kolorze. 23. już album 'Wilqa' ukaże się w maju na Festiwalu Komiksowa Warszawa, na podstawie przygód superbohatera z Opola powstaje również serial animowany. Nie gorzej radzi sobie Jeż Jerzy mający na koncie 12 albumów i pełnometrażowy film animowany, nagradzany na wielu zagranicznych festiwalach. Większość bohaterów znanych z łam 'Produktu' wciąż cieszy się popularnością i dostarcza rozrywki kolejnym pokoleniom czytelników. W poniższym tekście przyglądam się pokrótce trzem seriom, które nie doczekały się kontynuacji, a – być może – na to zasługują.

produkt

3. 'Phantasmata' (scen. Piotr 'Gene' Kowalski, rys. Rafał Gosienicki)

'Phantasmata' zapoczątkowała w 'Produkcie' dział 'Strefa kwasu'.

Komiksowy horror z niesamowitym klimatem wyróżniał się na tle humorystycznych historii o szarej rzeczywistości, które przeważały w 'Produkcie'.

Sugestywna warstwa graficzna (przypominająca prace Bena Templesmitha) i niepokojące historie do dziś wywołują na plecach dreszcz. Na 2008 rok zapowiadano wydanie zbiorcze 'Phantasmaty', które jednak do dziś się nie ukazało.

komiks

2. 'Gangsta' i 'Gangsta ‘73' (scen. Michał 'Śledziu' Śledziński, rys. Kamil 'Kurt' Kochański)

Szybka akcja, łatwe kobiety, twardzi mężczyźni, kłęby papierosowego dymu i strugi deszczu. W tych kilku słowach można zawrzeć esencję 'Gangsty'.

Opowieść o czasach prohibicji, wielkim mieście i skorumpowanej władzy wpisuje się w dobrze znane klisze.

Śledziński i Kochański głównymi bohaterami historii czynią antropomorficzne zwierzęta, wkładają w ich usta mnóstwo onelinerów, dodają szczyptę mistycyzmu dla smaku (nieśmiertelny zabójca i ochroniarz-samuraj). Szybka akcja i dynamiczna krecha Kurta, klimatyczne ujęcia (przywołujące na myśl klasykę kina noir) i całe mnóstwo czerni w kadrze sprawiają, że 'Gangsta' pozostaje w sercu czytelnika na dłużej.

komiks

1. '9mm' (scen. i rys. Janusz Pawlak – pseud. Clarence Weatherspoon)

Po komiksach inspirowanych mitologią Lovecrafta (seria 'Josephine') i przed powołaniem do życia mechanicznego samuraja Toshiro (komiks 'Toshiro' wydany w Ameryce przez Dark Horse Comics), Janusz Pawlak, vel Clarence Weaterspoon, zwrócił się w stronę cyberpunku.

Bogato zarysowany świat, sensacyjna tajemnica unosząca się nad fabułą i mnóstwo odważnych, kompletnie szalonych pomysłów to główne atuty '9mm'.

W 'Produkcie' ukazały się cztery odcinki, które stanowiły zaledwie wstęp do całej historii. Niestety kontynuacja nigdy nie ujrzała światła dziennego.

komiks
komiks

Autor tekstu:

  • grzybiarz
  • belka lotto