kultura

Thinking outside the studio, czyli najlepsze projekty graficzne w przestrzeni

Projektowanie graficzne to coś więcej, niż tylko duet człowiek-komputer – to wielopłaszczyznowy proces angażujący różnorodne formy wyrazu artystycznego. Studio Progressivo przedstawia najlepsze przykłady, które wpisują się w sposób myślenia 'outside the studio'.

Pigalle Duperré – sportowa feeria kolorów
Ill Studio

W 2014 roku paryskie lll Studio podjęło współpracę z francuską marką streetwarową Pigalle, by stworzyć wielobarwne boisko do koszykówki pomiędzy gęstą zabudową miejską 9. dzielnicy Paryża. Projekt zbiegł się w czasie z uruchomieniem sklepu marki Pigalle Basketball, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie boiska.

Inspiracją do stworzenia projektu był obraz 'Sportowcy' autorstwa rosyjskiego malarza polskiego pochodzenia – Kazimierza Malewicza.

Urzeka śmiałe użycie jaskrawych kolorów, zachowanie geometrycznych form i prostych linii – całość nie tylko idealnie interpretujące pracę Malewicza, ale doskonale wkomponowuje się w ściany niestandardowego boiska. Przy okazji, to jasny punkt na mapie Paryża, gdzie praktycznie każdy może poczuć się jak u siebie.

psv

Obsessions make my life worse and my work better – studium obsesji
Sagmeister Inc.

Słynny projektant Stefan Sagmeister otwarcie mówi, że o ile w życiu prywatnym rzadko doskwiera mu uczucie obsesji, tak w życiu zawodowym to właśnie pod jej wpływem powstają najlepsze prace jego studia. Według artysty natręctwa i różnego rodzaju fiksacje są znakomitym katalizatorem działań wielu współczesnych artystów i – poniekąd – źródłem ich inspiracji. 13 września 2008 roku Sagmeister Inc. rozpoczął instalację 250 tys. eurocentów na placu Waagdragerhof w Amsterdamie.

W ciągu 8 dni ponad 100 ochotników sortowało monety w 4 różnych odcieniach i, zgodnie z projektem, umieszczało je na przestrzeni 300 m2.

Warto zaznaczyć, że po zakończeniu prac monety zostały pozostawione bez ochrony i zabezpieczeń – miały prowokować przechodniów do interakcji. Zastanawiamy się, czy zniknięcie jednej z 250.000 monet wpędziłoby nas w obsesję?

psv

The Comedy Carpet – boki zrywać!

Why Not Associates & Gordon Young

Stworzony przez artystę Gordona Younga i zaprojektowany we współpracy ze studiem Why Not Associates, Comedy Carpet jest świętem komedii na niezwykłą skalę.

Ten niezwykły dywan, zawierający prace ponad 1000 komików i pisarzy komediowych, zamknięte w jedną autorską koncepcję graficzną, cytuje niezliczoną ilość dowcipów, piosenek i powiedzonek stworzonych na przestrzeni wieków.

Zlokalizowane u stóp Blackpool Tower i liczące 2,200 m2 dzieło sztuki składa się z ponad 160. tysięcy granitowych płyt osadzonych w betonie, przesuwając tym samym granice sztuki publicznej i typografii. Lokalizacja instalacji również nie jest przypadkowa. Blackpool to wyjątkowe miejsce dla wielu pokoleń brytyjskich wczasowiczów, dlatego też opisywane dzieło stanowi niezwykły hołd dla tych, którzy sprawili, że naród brytyjski zanosił się śmiechem. To także przestrzeń dla popularnej rozrywki, która w pewnym sensie celebruje samą siebie. Na koniec warto dodać, iż cały projekt dysponował ogromnym budżetem ponad 2 i pół miliona funtów!

psv

 Michael Mason – myśli ulotne
Michael Mason dla AIGA's Eye On Design

Na blogu AIGA – the professional association for design każdego tygodnia goszczony jest inny artysta, którego zadaniem jest zilustrowanie swoich ulubionych cytatów ze świata szeroko pojętego designu. O ile samo ujęcie graficzne nie ma tutaj najważniejszej roli, o tyle urzekł nas sposób przedstawienia
i interakcji dzieła ze światem.

Michael Mason postanowił bowiem nie tylko zaprezentować wybrane 'myśli' na ekranie czy papierze, ale w sposób dosłowny pokazać ich ulotność.

Fotograficzna seria została zrealizowana wzdłuż wybrzeża północnej Kalifornii, pozwalając, aby wiatr unosił jedwabne chusty i nadawał im naturalną, spontaniczną formę. Piękne!

psv

Reflexió
Ramon Carreté Studio

Eksperymentalny projekt typograficzny łączący siłę lustra, jako symbolicznych wrót do kolejnego wymiaru, z liternictwem. Autorzy Ramon Carreté Studio dostrzegli niezwykłą moc uwodzenia zwierciadła, które potrafi zwieźć nas za pomocą zniekształcenia rzeczywistości i tworzenia iluzji.

Reflexió igra z ową 'magią', przenosząc to, co analogowe, do świata cyfrowego.

Rezultatem są modułowe kompozycje, które po finalnym sfotografowaniu uzyskują efekt trójwymiarowości. Zachwyca nas koncept budowania obrazów za pomocą typografii. Projekt uwodzi rozmachem wyobraźni i prostotą wykonania.

psv

Zobacz realizacje studia Progressivo!

  • psv

Progressivo to łódzkie studio graficzne, które specjalizuje się w tworzeniu spójnego wizerunku marki – jej koncepcji merytorycznej i identyfikacji wizualnej. Prace PSV poparte są głęboką analizą otoczenia produktu, znajomością trendów oraz kodów kulturowych. Siłą studia są otwartość i odwaga we wdrażaniu niekonwencjonalnych rozwiązań, a także indywidualizm każdego członka zespołu, wyzwalający dobrą energię dla twórczych pomysłów, wyprzedzających swój czas. Siedziba PSV mieści się w samym sercu miasta. To tam ich świeże pomysły, spotykają się z potrzebami klientów. W portfolio studia są prace dla takich marek, jak Łódź Design Festival, Make Me!, Targi Wiedzy Graficznej STGU, Festiwal Dobrego Smaku oraz brandów modowych, jak MMC czy MISBHV. Ich projekty wyróżnione zostały przez międzynarodowe wydawnictwa: ANIMAL GRAPHICS (wyd. Sandu) i GOOD IDEA 4 (wyd. Hightone).