kultura

6 najlepszych polskich rysowników dla 'Szóstki': Karol 'Krl' Kalinowski

Last but not least! To już ostatnia prezentacja z serii twórców 'Szóstki' – poznajcie Karola Kalinowskiego i dowiedzcie się, czym się inspiruje podczas tworzenia, i od czego zaczyna pracę nad swoimi komiksami.

 

F5: Co takiego daje artyście komiks, czego nie daje mu żadna inna forma wypowiedzi artystycznej?

Karol 'Krl' Kalinowski: Jeżeli ktoś lubi snuć opowieści i potrafi rysować, to komiks daje absolutnie wszystko przy absolutnie zerowym budżecie. Wystarczy papier, ołówek i jakiś tusz. To bardzo tanie rzeczy.

Od czego zaczynasz swoją pracę nad komiksem?

Od drobnych szkiców postaci na przypadkowych kartkach. Tolkien budował historie wokół imienia postaci – ja muszę ją zobaczyć. Kiedy mam ciekawy szkic, opowieść sama się układa.

Czy wolisz sam tworzyć scenariusze do swoich komiksów czy bazować na gotowych?

Zrealizowałem kilka cudzych scenariuszy, ale najlepiej czuję się ze swoimi pomysłami. W sumie to ja nawet nie piszę scenariuszy – rysuję to, co mam w głowie, a potem próbuję to ogarnąć, wklejając dymki i łatając dziury fabularne.

Bardzo często ludzie zadają komiksiarzom pytanie – najpierw rysujesz, czy wpisujesz tekst? To pytanie nie ma sensu dla 99,9 proc. rysowników.

Równie dobrze można by zapytać: komiksy najpierw się czyta, czy ogląda? Ale to pozbawione sensu pytanie u mnie działa, bo ja naprawdę zaczynam od rysunku, a potem piszę. Moje historyjki układają się obrazami.

krl

Jakie tematy najbardziej lubisz poruszać w swoich komiksach?

Dzieciństwo, realizm magiczny, mitologia.

Do kogo skierowane są twoje historie?

Chciałbym, żeby były dla wszystkich. Robię komiksy dla dzieci, ale także dla pełnoletniego czytelnika (Batony z betonu).

Kim / czym się inspirujesz?

Wszystkimi ludźmi, którym udało się w życiu robić to, co chcieli i odnieśli przy tym sukces.

Nieważne w jakiej dziedzinie – może to być krawiec, malarz, muzyk, piekarz, pisarz, stolarz.

Jakie masz dalsze plany związane z komiksem?

Kończę album Kościsko i robię sobie przerwę od komiksów. Mam w głowie projekt związany z serią książeczek dla dzieci.

krl

Karol Kalinowski – skończył grafikę warsztatową na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, a dziś zajmuje się komiksami – poza rysowaniem pisze także scenariusze. Zaczynał od tworzenia do pism lokalnych, potem współpracował z zinem 'Koks'. Uznanie i popularność przyniosła mu współpraca z Michałem Śledzińskim i magazynem 'Produkt' – tam regularnie były publikowane jego słynne jednoplanszówki 'Kaerelki i inne takie'. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyła się jego seria 'New Kids on the Block' z zeszytowych wydań 'Osiedla Swoboda'. Mówiąc o autorskich albumowych wydaniach, należy przywołać komiks 'Yoel: Święty Smok i Jerzy' i słynną 'Łaumę' – opowieść o rodzinie, która przeprowadza się w wyludnioną, leśną okolicę, a babcia małej Dorotki okazuje się wiedźmą.

  • belka lotto