kultura

6 najlepszych polskich rysowników dla 'Szóstki': Agata Wawryniuk

Rysowanie zaczyna od od posprzątania pokoju, ataku paniki, trzech kubków melisy i patrzenia na pustą kartkę. Oto Agata Wawryniuk - autorka komiksu 'Szczęście sprzyja odważnym' stworzonego specjalnie do naszej 'Szóstki!'

F5: Co takiego daje artyście komiks, czego nie daje mu żadna inna forma wypowiedzi artystycznej?

Agata Wawryniuk: Wolność! Komiks pozwala ci być reżyserem, scenarzystą, choreografem, kamerzystą, oświetleniowcem - pełnia władzy.

Od czego zaczynasz swoją pracę nad komiksem?

Od posprzątania pokoju, ataku paniki, trzech kubków melisy, patrzenia na pustą kartkę. Taki mój rytuał. Potem się uspokajam i jest fajnie.

szostka

Czy wolisz sama tworzyć scenariusze do swoich komiksów czy bazować na gotowych?

Wolę sama tworzyć, ale nie jestem dostatecznie twórcza by pisać ich dużo, więc lubię bazować też na scenariuszach od innych.

Jakie tematy najbardziej lubisz poruszać w swoich komiksach?

Ludzkie, bliskie, codzienne. Ale lubię gdy jest też trochę akcji.

Nie da się długo rysować ludzi gadających na tle ściany.

Do kogo skierowane są twoje historie?

Dla każdego dorosłego, a przynajmniej 'dojrzałego', czytelnika.

wawryniuk

6. Kim / czym się inspirujesz?

Innymi twórcami, nie tylko komiksowymi.

Nie mam konkretnego twórcy, któremu chciałabym parzyć kawę i rozpościerać dywanik pod stopami.

Cenię wielu artystów - każdego za inny element twórczości.

7. Jakie masz dalsze plany związane z komiksem?

Mam nadzieję, że za jakiś czas zrobię kolejną powieść graficzną. Na razie robię krótkie formy. Teraz pracuję nad komiksem o Strasburgu do tamtejszego projektu 'City Stories'.

666

Agata Wawryniuk - scenarzystka i rysowniczka. Autorka autobiograficznej powieści graficznej 'Rozmówki polsko-angielskie' o nietypowych aspektach emigracji zarobkowej. Na podstawie własnych wspomnień stworzyła opowieść o doświadczeniu całego pokolenia, które postanowiło szukać szczęścia i pracy poza granicami Polski. 'Rozmówki...' zostały uhonorowane m.in. Nagrodą Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi i Festiwalu Komiksowa Warszawa za najlepszy polski komiks 2012/2013. Wawryniuk publikuje swoje historie także w zbiorczych publikacjach – jej komiksy  można znaleźć w aż sześciu numerach zeszycików komiksowych 'Biceps' i w antologiach kobiecego komiksu ('Polish female comics - Double' i 'Polski komiks kobiecy'). Zawodowo zajmuje się marketingiem, co przyniosło jej nagrody – KTR i Kreaturę.

  • belka lotto