rynek

IKEA stworzyła aparat, którym zrobisz tylko jedno zdjęcie. Po co?

Aplikacja IKEA chroni przed bezmyślnym cykaniem setek odtwórczych fotografii. Klikk pozwala zrobić tylko jedno zdjęcie, cofa nas więc do czasów, kiedy fotograf musiał zadbać o kompozycję, światło oraz idealny timing. 

Po zachłyśnięciu się możliwościami fotografii cyfrowej i powszechnej dostępności aparatów w telefonach komórkowych, niektórzy zaczęli tęsknić za czasami, kiedy zrobienie zdjęcia wymagało refleksji.

Na rynek wracają więc aparaty, które odsyłają do tego, co pamiętamy sprzed ery Instagrama.

Na łamach F5 opisywaliśmy np. Camera Restricta – pierwszy na świecie aparat, który uniemożliwia użytkownikowi zrobienie zdjęcia. Dla przypomnienia, jeśli urządzenie zadecyduje, że dany punkt został już zbyt dużo razy sfotografowany, odmówi wykonania kolejnej fotografii. Aparat łączy się z internetem i sprawdza liczbę zdjęć z Flickra i Panoramio geotagowanych w promieniu 35 metrów. Jeżeli ich liczba jest zbyt wysoka, użytkownik – zamiast kolejnego zdjęcia przedstawiającego obleganą atrakcję turystyczną – musi wyruszyć na poszukiwania nowego, ciekawszego obiektu do sfotografowania.

restrica
restrica
restrica

Jeszcze bardziej radykalną koncepcją jest Klikk. To aplikacja wypuszczona przez belgijski oddział IKEA, która pozwala zrobić tylko jedno zdjęcie.

Ma to być sposób na zmuszenie posiadaczy smartfonów do chwili refleksji i zadbania o kompozycję, światło oraz idealny timing.

Jeżeli więc przyzwyczailiście się do bezmyślnego cykania dziesiątek identycznych fotografii, spośród których wybieracie najlepszą, a następnie polepszacie ją przy użyciu filtra z Instagrama, to mielibyście spory problem z Klikkiem. Zdjęcie musi być naprawdę idealne i oryginalne – tylko wtedy ma szansę na wygranie konkursu fotograficznego organizowanego przez IKEA (jedną z nagród jest wypuszczenie na rynek serii plakatów z tym zdjęciem, które będą sprzedawane w sklepach szwedzkiej firmy). Cała akcja, która została wymyślona przez agencję DDB Brussels, ma tak naprawdę promować limitowaną kolekcję plakatów stworzonych przez IKEA we współpracy z 11 artystami z całego świat.

Kolekcja ART PHOTOGRAPHY od kwietnia w sklepach IKEA, w całej Polsce Kolekcja ART PHOTOGRAPHY od kwietnia w sklepach IKEA, w całej Polsce
'Morza plastiku', fot.: Mandy Barker 'Morza plastiku', fot.: Mandy Barker
  • ikea
Seria mebli wypoczynkowych SÖDERHAMN stanowi przykład optymalnego wykorzystania surowców. A dzięki płaskim paczkom, transport jest bardziej efektywny i przyjazny dla środowiska. Seria mebli wypoczynkowych SÖDERHAMN stanowi przykład optymalnego wykorzystania surowców. A dzięki płaskim paczkom, transport jest bardziej efektywny i przyjazny dla środowiska.
Biurko SKARSTA z regulacją wysokości pozwala z łatwością zmienić pozycję z siedzącej na stojącą. Badania dowodzą, że regularna zmiana pozycji podczas pracy pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Biurko SKARSTA z regulacją wysokości pozwala z łatwością zmienić pozycję z siedzącej na stojącą. Badania dowodzą, że regularna zmiana pozycji podczas pracy pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.
ikea