kultura

'Postapo', czyli polska odpowiedź na 'The Walking Dead'

Czy da się przełożyć klimat grozy rodem z popularnych seriali na karty komiksu? Okazuje się, że tak – twórcy serii 'Postapo' doskonale wiedzą, jak za pomocą kreski i scenariusza wykreować atmosferę niepokoju i zagrożenia.

W 2013 roku nakładem Dolnej półki – imprintu wydawnictwa Timof i Cisi Wspólnicy – ukazał się album 'Postapo: Nienormalna normalność'. Komiks zilustrowany przez Krzysztofa Małeckiego, wg scenariusza Daniela Gizickiego, to opowieść o – jak można wywnioskować z tytułu –  świecie po zagładzie. Śledząc poczynania Marcina Tramowskiego, głównego bohatera serii, zostajemy wrzuceni w sam środek akcji – bez świadomości czasu i miejsca wydarzeń, a także przyczyn zastanej sytuacji.

Istotą fabuły jest potrzeba walki, przetrwania; zdanie się na instynkt.

Osadzona w polskiej rzeczywistości seria może sprawiać wrażenie opartej na wyświechtanych kliszach. Zniszczony świat po katastrofie, ludzie, których instynkt prowokuje do bestialskich zachowań, niebezpieczeństwa czyhające za każdym rogiem... Widzieliśmy to już setki razy. To schemat znany nie tylko z innych komiksów, ale także filmów, gier, seriali, powieści czy opowiadań. Jednak lokalny koloryt 'Postapo', zgrabnie zarysowany świat i sprawnie poprowadzona akcja sprawiają, że można przymknąć oko na brak oryginalności, i w najlepsze cieszyć się lekturą.

'Postapo' udowadnia, że nie trzeba odświeżać konwencji ani rewolucjonizować gatunku, by tworzyć wciągające historie.

postapo

Gizicki zgrabnie stosuje niedopowiedzenie i igra z ciekawością czytelnika. Świat komiksu, jak i jego bohaterów, poznajemy głównie przez działania głównego bohatera, Marcina, i ludzi, których spotyka, szukając swojej rodziny. Wszelkie informacje czerpiemy ze strzępków rozmów, drobnych uwag; nic nie jest tu przekazywane wprost – tajemnica budowana jest misternie, a zainteresowanie czytelnika regularnie podsycane. Wplecenie w fabułę retrospekcji pozwala odbiorcy łatwiej zaprzyjaźnić się z postaciami i bardziej przejąć ich losem. Scenarzysta dużo miejsca poświęca na budowanie relacji między ocalonymi, nie zapomina jednak o dawce spektakularnej akcji, która niejednokrotnie może wywrócić do góry nogami złudne poczucie bezpieczeństwa.

Kończące się zasoby jedzenia i picia, monotonia nienormalnej codzienności to niejedyne problemy bohaterów.

Bandy szabrowników włóczące się po bezdrożach i ci, którzy zasmakowali w ludzkim mięsie, to prawdziwe niebezpieczeństwa w wykreowanym przez Gizickiego świecie po apokalipsie.

Cartoonowy styl Krzysztofa Małeckiego na pierwszy rzut oka nie pasuje do depresyjnej wizji rzeczywistości, jednak szybko dostrzegamy jego zalety. Szybka, wyrazista kreska, dynamiczne kadrowanie i zamiłowanie do detalu to główne cechy prac Małeckiego – dzięki nim 'Postapo' nabiera wręcz cech symbolicznej przypowieści.

Postapo - 1 - Nienormalna normalność
Postapo Antologia, fot. gip-bw.blogspot.com Postapo Antologia, fot. gip-bw.blogspot.com

Jak na razie w serii ukazały się dwa tomy: 'Nienormalna normalność' oraz 'Najpierw słychać grzmoty'. Ich swoiste uzupełnienie stanowi album 'Postapo. Antologia' zbierający sześć krótkich historii. Każdy z shortów zilustrował inny artysta (m.in. Grzegorz Pawlak, Mateusz Skutnik i Joanna Karpowicz). Ich bohaterami są zupełnie nowe postacie, zaś każda z opowieści pokazuje, jak ludzie w całej Polsce próbują wieść normalne życie w postapokaliptycznej rzeczywistości. Niektórzy szukają namiastki dawnego życia, dla innych nowe czasy to okazja, by pokazać światu prawdziwą naturę. Jedni walczą, inni się ukrywają, nie brakuje też tych tracących zmysły.

Autorzy pracują obecnie nad trzecim tomem podstawowej serii.

Premiera komiksu roboczo zatytułowanego 'Są łatwe i trudne wybory' wstępnie zaplanowana jest na drugą połowę maja, i prawdopodobnie odbędzie się podczas Festiwalu Komiksowa Warszawa. Pozostaje trzymać kciuki i wypatrywać kolejnych wspólnych projektów obu autorów.

Postapo Antologia, rys. Joanna Karpowicz Postapo Antologia, rys. Joanna Karpowicz

Autor tekstu:

  • grzybiarz
  • belka lotto