rynekkultura

Młoda fotografia z całego świata w IKEA

IKEA wypuszcza kontrowersyjną serię plakatów ze zdjęciami młodych fotografów z całego świata.

IKEA jest znana na całym świecie przede wszystkim ze sprzedaży praktycznych, niedrogich mebli i elementów wyposażenia wnętrz oraz ... klopsików.

Nie wszyscy wiedzą jednak, że poza dobrym designem i szwedzką kuchnią, firma stara się działać na rzecz demokratyzacji szeroko pojętej sztuki.

W ramach IKEA Art Events, gigant branży wnętrzarskiej co jakiś czas współpracuje z artystami i wprowadza do oferty ich prace. – Chcemy pokazać, że sztuka nie jest zarezerwowana tylko dla nielicznych i można z nią obcować jedynie w galeriach i muzeach. Na kilka wiosennych tygodni IKEA zmienia się w największą publiczną galerię świata – mówi Małgorzata Jezierska, specjalista ds. PR IKEA Retail w Polsce.

Kolekcja ART PHOTOGRAPHY od kwietnia w sklepach IKEA, w całej Polsce Kolekcja ART PHOTOGRAPHY od kwietnia w sklepach IKEA, w całej Polsce

W tym roku IKEA postanowiła udomowić fotografię artystyczną. We współpracy z 11 znanymi lub dobrze zapowiadającymi się artystami z całego świata, powstała limitowana kolekcja plakatów, które właśnie weszły do sprzedaży.

Twórców dobrano w taki sposób, by pokazać różnorodność współczesnej fotografii artystycznej.

Dzięki temu w kolekcji znalazły się zarówno prace mocno abstrakcyjne, jak i typowo figuratywne. Plakaty, które mieliśmy okazję zobaczyć w warszawskiej Kuchni Spotkań IKEA, wzbudzają już w sieci sporo kontrowersji. Dlatego warto, aby każdy ocenił je sam.

'Morza plastiku', fot.: Mandy Barker 'Morza plastiku', fot.: Mandy Barker

Do swojej pracy stworzonej dla IKEA, Mandy wykorzystała śmieci pochodzące z sześciu oceanów i sześciu różnych kontynentów na świecie, przedstawiając je w różnych warstwach na czarnym tle.

'Surrealistyczne jedzenie', proj.: Bobby Doherty 'Surrealistyczne jedzenie', proj.: Bobby Doherty

Nie jest przypadkiem, że Bobby Doherty używa jedzenia do opisania swoich najlepszych prac. Jako fotograf zatrudniony w New York Magazine zarabia na życie, fotografując jedzenie. A to oznacza, że godzinami szuka przedmiotów życia codziennego, które mógłby przeistoczyć w główne atrakcje swoich wystylizowanych, nieco surrealistycznych zdjęć.

'Spódnica', fot.: Bara Prásilová 'Spódnica', fot.: Bara Prásilová

Bara Prásilová woli, żeby wszystko na jej zdjęciach było prawdziwe i żeby możliwie jak najmniej było dodane w postprodukcji. Dlatego gdy nie mogła znaleźć spódnicy z odpowiednimi kropkami do kolekcji IKEA, sama ją zrobiła – tak jak zrobiła drucianą konstrukcję, którą zamontowała wewnątrz, aby uzyskać efekt unoszenia się w powietrzu.

'Motyle', fot.: Nathali Edenmont 'Motyle', fot.: Nathali Edenmont

Ukończenie pracy 'Siła Natury' zajęło Nathali Edenmont prawie osiem miesięcy. Osiem miesięcy układania motylich skrzydeł w odpowiednim miejscu na białej tekturze, zanim całość została sfotografowana za pomocą aparatu wielkoformatowego.

'Odręczny ślad', fot.: Jill Greenberg 'Odręczny ślad', fot.: Jill Greenberg

Jill Greenberg pracuje pod oknami dachowymi w swoim studio albo w przyległym mieszkaniu, malując na małej szklanej palecie malarskiej. Niebo i architektoniczna struktura okien odbijają się w mokrej farbie – a gdy robi zdjęcia, a robi je prawie po każdym pociągnięciu pędzla lub dodanej kropli wody, wtedy zaczyna się magia.

'Jego przyjaciele', fot.: Chad Moore 'Jego przyjaciele', fot.: Chad Moore

Jako młody profesjonalny rowerzysta BMX w trasie, Chad Moore dostał aparat od jednego z towarzyszących fotografów. Od tamtej pory robi raczej zdjęcia ludzi, którzy go otaczają, niż organizuje tradycyjne sesje zdjęciowe na planie. Jego prace to próba uchwycenia życia i młodości w mieście, które inspiruje go najbardziej – Nowym Jorku. 

'Esencja fotografii', fot.: Tanya Long 'Esencja fotografii', fot.: Tanya Long

Praca Tanyi Long pochodzi z projektu 'And Blue' i została wykonana poprzez zwijanie papieru fotograficznego w rożki oraz wielokrotne naświetlanie ich za pomocą różnych kolorów promieni. 

'Skuggis', fot.: ®obin 'Skuggis', fot.: ®obin

Robin znajduje inspiracje w naturze i chodzi na długie spacery w poszukiwaniu odpowiednich miejsc dla swoich Skuggis. Gdy wraca do domu, wybiera ulubione zdjęcia spośród wielu, które zrobił po drodze, jak np. to do kolekcji Art Photography IKEA, które pokazuje mech znaleziony na południu Francji.

'Fotografia inscenizowana', proj.: Annika von Hausswolff 'Fotografia inscenizowana', proj.: Annika von Hausswolff

Słuchawka telefoniczna jako przedmiot była kiedyś bardzo ważna dla naszej komunikacji. Stare słuchawki czuło się w ręku, rozmowa była doznaniem fizycznym. W tym sensie byliśmy kiedyś bardziej aktywni podczas komunikowania się. Pytanie brzmi, jaki wpływ mają nowe warunki komentuje Annika von Hausswolff.

'Sofa', fot.: Rankin 'Sofa', fot.: Rankin

Rankin był jednym z twórców kultowego magazynu Dazed & Confused w latach 90., a zaledwie kilka lat temu stworzył Hunger i uwiecznił więcej supermodelek, gwiazd kina i muzyków niż większość. – Wiele moich prac opowiada o próbie analizowania różnych rzeczy i podejściu do sprawy z poczuciem humoru. Zdjęcie 'So far so sexy' jest pastiszem gatunku, który odnosił wówczas sukcesy, w okolicach przełomu wieków, robienia zdjęć w stylu dokumentalnym. Ludzie szli do szkół artystycznych na kilka lat po to tylko, żeby przy użyciu automatycznych aparatów robić zdjęcia, które były postrzegane jako wielka sztuka, albo do niej pretendowały, ale tak naprawdę były jedynie zdjęciami robionymi automatem – tłumaczy Rankin.

  • ikea
Seria mebli wypoczynkowych SÖDERHAMN stanowi przykład optymalnego wykorzystania surowców. A dzięki płaskim paczkom, transport jest bardziej efektywny i przyjazny dla środowiska. Seria mebli wypoczynkowych SÖDERHAMN stanowi przykład optymalnego wykorzystania surowców. A dzięki płaskim paczkom, transport jest bardziej efektywny i przyjazny dla środowiska.
Biurko SKARSTA z regulacją wysokości pozwala z łatwością zmienić pozycję z siedzącej na stojącą. Badania dowodzą, że regularna zmiana pozycji podczas pracy pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Biurko SKARSTA z regulacją wysokości pozwala z łatwością zmienić pozycję z siedzącej na stojącą. Badania dowodzą, że regularna zmiana pozycji podczas pracy pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.
Łóżka, stoliki nocne i komody NORNÄS wykonane są z litego drewna sosny arktycznej pochodzącej z odpowiedzialnie zarządzanych lasów z dalekiej północy Szwecji.