kultura

6 najlepszych polskich rysowników dla 'Szóstki': Maria Rostocka

Autorka subtelnych, pastelowych rysunków, wykonanych gwaszem i akwarelą, to jedna z autorek naszej komiksowej 'Szóstki'. Poznajcie Marię Rostocką – artystkę, którą inspirują m.in. filmy i twórczość Osamu Tezuka.

F5: Co takiego daje artyście komiks, czego nie daje mu żadna inna forma wypowiedzi artystycznej?

Maria Rostocka: Podoba mi się przede wszystkim połączenie fabuły i rysunku. Chciałam rysować i jednocześnie o czymś opowiadać; komiks był oczywistym wyborem.

Komiks jest blisko spokrewniony z filmem, ale daje więcej swobody odbiorcy – pozwala mu decydować o tempie i kolejności czytania.

Od czego zaczynasz swoją pracę nad komiksem?

Zwykle od zarysu scenariusza, jeśli sama piszę. Jeśli scenariusz nie jest mój, to zaczynam od czytania. Następnie robię storyboard, w którym planuję rozkład kadrów w całym komiksie. Muszę też wymyślić, jak będą wyglądać bohaterowie i otoczenie. Na tym etapie szkicuję i przeglądam dużo zdjęć w internecie. Potem już tylko rysowanie, wpisywanie tekstów, skanowanie, obróbka, itp.

rostocka

Wolisz samemu tworzyć scenariusze do swoich komiksów czy bazować na gotowych?

To dwie zupełnie inne rzeczy. Obie są fajne.

Gdy rysuję do gotowego scenariusza, to skupiam się przede wszystkim na jakości rysunków.

Gdy sama mam zbudować całość, długo mocuję się ze scenariuszem, ale mam też dużą satysfakcję z efektu końcowego.

Jakie tematy najbardziej lubisz poruszać w swoich komiksach?

To się oczywiście zmienia dość często. Obecnie bardzo lubię historie osadzone w rzeczywistości; o relacjach międzyludzkich, emocjach.

rostocka

Do kogo skierowane są twoje historie?

Na razie wszystkie moje komiksy były dla dorosłych. Może w przyszłości się to zmieni. Po za tym są po prostu kierowane do tych, którzy mają ochotę je czytać.

Kim lub czym się inspirujesz?

Na początku mojej przygody z komiksem chciałam opowiadać samym obrazem.

Fascynowały mnie sposoby na piękne, nieme opowieści.

Teraz bardziej ciekawi mnie tworzenie dobrych historii z dialogami. Oglądam dużo filmów, a moim komiksowym mistrzem jest niezmiennie Osamu Tezuka.

Jakie masz dalsze plany związane z komiksem?

Pracuję nad nowym albumem komiksowym i ogólnie zamierzam dalej rysować komiksy.

szostka

Maria Rostocka autorka komiksów, która posiada malarskie korzenie (studiowała malarstwo na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych) – stąd niepowtarzalny i niezwykle delikatny styl jej komiksów – wykonuje je gwaszem i akwarelami. Za swoje krótkie formy komiksowe otrzymywała liczne wyróżnienia, a w 2012 roku ukazał się jej debiutancki album komiksowy 'Niedźwiedź, kot i królik', tworzony we współpracy z Michałem Rostockim.

  • belka lotto