marka

Niezwykły projekt BMW z udziałem uznanych polskich gwiazd

'Droga do mistrzostwa', film który powstał w ramach strategii BMW Drives Culture, opowiada życiowe historie znanych artystów. Na planie spotkało się 5 popularnych osobowości – Kora, Rafał Olbiński, Tomasz Stańko, Janusz Gajos i Agnieszka Holland.

Reżyserią filmu zajął się Bartosz Konopka, znany m.in. z dokumentu 'Królik po berlińsku', a konsultantem technicznym została Agnieszka Holland. Przed kamerą po raz pierwszy spotkało się pięć wybitnych osobistości – Kora, Rafał Olbiński, Tomasz Stańko, Janusz Gajos, a także wspomniana wcześniej Holland. 

'Droga do mistrzostwa' opowiada o tym, kim są, co determinowało ich życiowe wybory i ukształtowało ich jako artystów.

bmw23

Tworząc scenariusz 'Drogi do mistrzostwa', Bartosz Konopka inspirował się koncepcją słynnego intelektualisty Josepha Campbella. Campbell przez lata analizował mity i wyodrębnił łączącą je cechę wspólną – bohatera. Na podstawie swoich badań stworzył koncepcję podróży bohatera, która stała się fundamentem konstrukcji scenariusza i pretekstem do poszukiwań charakterystycznych cech łączących filmowych mistrzów.

Badając tysiące mitów z całego świata, Campbell zauważył, że wszędzie opowiadamy sobie podobne historie. Bohater żyje w zwyczajnym świecie, aż do dnia kiedy zostanie wezwany do przygody. Wówczas staje w obliczu zadań, prób, szuka sprzymierzeńców. Musi pokonać kolejne przeciwności, przekroczyć swoje ograniczenia, znaleźć siłę do ostatecznej konfrontacji, by w końcu dojść do mądrości – samowiedzy tłumaczy Konopka.

Reżyser zdecydował się na pracę na styku dokumentu i fabuły. Historie opowiedziane są w bajkowej i poetyckiej konwencji, w której zawiera się intrygująca symbolika.   

Cały projekt powstał w ramach strategii BMW Drives Culture. Premiera filmu 'Droga do mistrzostwa' odbędzie się 5 kwietnia 2016 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie. Artystyczny efekt tej wyjątkowej współpracy widzowie będą mogli zobaczyć na pokazie specjalnym w kinach sieci Cinema City w niedzielę 24 kwietnia, a także na telewizyjnym kanale Discovery Channel. W ramach projektu wydany zostanie także limitowany album z niepowtarzalnymi zdjęciami autorstwa Jacka Poremby i wybranymi wypowiedziami bohaterów filmu.

bmw45
  • nowa belka