kultura

Komiksowa mapa Polski

Jeżdżąc palcem po mapie Polski, coraz częściej można trafić na miasta i miasteczka, w których odbywają się cykliczne imprezy zrzeszające twórców i fanów komiksu. Zobaczcie, dokąd i kiedy warto się udać, aby zobaczyć prace najlepszych polskich i zagranicznych rysowników.

Kraków

Krakowski Festiwal Komiksu (marzec), Salon Komiksu (październik), Piątkowe Spotkania z Komiksem (co drugi piątek)

W miniony weekend odbyła się 5. edycja Krakowskiego Festiwalu Komiksu. Od 2012 roku impreza odbywa się w nowoczesnej Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, organizowana jest we współpracy Biblioteki z Krakowskim Stowarzyszeniem Komiksowym. W tym roku na Festiwalu pojawili się Nicolas Griviel, Nicolas Wild, Zbigniew i Grażyna Kasprzakowie, Dominik Szcześniak, Daniel Grzeszkiewicz, Marcin Rustecki oraz Arkadiusz Wróblewski, a także m.in. Berenika Kołomycka, Tomasz Leśniak oraz Jakub Rebelka i Kasia Niemczyk. Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe angażuje się również w działalność Małopolskiego Studia Komiksu, które organizuje cykliczne Piątkowe Spotkania z Komiksem w Artetece WBP odbywające się co drugi piątek. Niedługo jubileuszowe 100. spotkanie. W październiku wraz z Międzynarodowymi Targami Książki w Krakowie, Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe organizuje Salon Komiksu.

kfk

Warszawa

Festiwal Komiksowa Warszawa (maj), Festiwal Komiksu Historycznego (czerwiec)

FKW to druga największa w Polsce impreza komiksowa. Od kilku lat jest organizowana na Stadionie Narodowym wraz z Targami Książki. Z jednej strony to dobre rozwiązanie, dzięki któremu komiksem mogą zainteresować się mole książkowe, z drugiej jednak strefa komiksowa ginie w ogromie i przepychu Targów Książki. Niemniej to obowiązkowy przystanek dla każdego miłośnika historii obrazkowych, możliwość do uzupełnienia komiksowej kolekcji i spotkania twórców z całego świata. Z kolei Festiwal Komiksów Historycznych to impreza organizowana przez Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki. Wyraźnie sprofilowana, o kameralnym charakterze i nastawiona na aspekt edukacyjny. Dotychczas odbyło się 5 edycji tej imprezy.

stoisko Timof i cisi wspólnicy  fot. Jarek Obważanek | PSK stoisko Timof i cisi wspólnicy fot. Jarek Obważanek | PSK

Łódź

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier (październik)

Największa w Europie Środkowo-Wschodniej impreza komiksowa. W październiku 2016 odbędzie się już 27. edycja tego festiwalu. Ulokowana w Atlas Arenie w Łodzi impreza od kilku lat łączy fanów komiksów i gier komputerowych. Charakteryzuje ją moc atrakcji – ogromna giełda komiksowa, multum spotkań z twórcami z kraju i całego świata, turnieje gier, wystawy, konkurs cosplay, możliwość zdobycia autografów czołowych artystów z Ameryki, Anglii czy Francji – wszystko to wynagradza nietypową dla uczestnika tego typu imprez lokalizację. W 2014 roku MFKiG odwiedziło niemal 20 tysięcy osób. Co roku we współpracy z festiwalem organizowany jest Konkurs na Krótką Formę Komiksową – prawdopodobnie najważniejszy w Polsce konkurs na komiks o objętości do 8 stron.

komiks

Wrocław

Złote Kurczaki (styczeń/luty), Komiksofon (termin ruchomy)

Organizowane od 2013 roku Złote Kurczaki to stosunkowo młoda impreza, ale niezwykle ciekawa. Cała bowiem jest poświęcona komiksowi niezależnemu, wydawanemu własnym sumptem przez autorów, bez numeru ISBN, niejednokrotnie powielanemu na domowej drukarce i dostępnemu w ograniczonej liczbie egzemplarzy. Organizatorzy wrocławskiego festiwalu przyznają nagrody – Złote Kurczaki – od których wzięła się nazwa imprezy w pięciu kategoriach: najlepszy zin, najlepsza okładka, najlepszy scenarzysta, najlepszy rysownik oraz najlepszy komiks. Komiksofon – projekt eksperyment, który rozszerza medium komiksowe o wymiar dźwięku. Twórcy komiksowi łączą autorskie ilustracje komiksowe z inspirującą muzyką, tworząc filmy. Projekt kierowany jest do osób lubiących multimedialne eksperymenty, oraz wszystkich, zastanawiających się, jaką muzykę cenią komiksiarze, czym się inspirują podczas pracy, co uważają za dobry podkład pod swój komiks. Dotychczas odbyły się 22 edycje Komiksofonu, zaś kolejna odbędzie się już 15 kwietnia 2016. Jej gośćmi będą Wojciech Stefaniec oraz Michał Kuszyk.

Złote Kurczaki 2014

Toruń

Dwutakt: Festiwal Kultury Popularnej (maj)

Festiwal koncentruje się na treściach związanych z szeroko rozumianą popkulturą, w szczególności z satyrą, kabaretem i komiksem. Do stałych punktów imprezy należą m.in. spotkania z gwiazdami, strefa superbohaterów (całodzienny cykl prelekcji poświęconych bohaterom w trykotach), strefa Gwiezdnych Wojen (atrakcje związane z sagą George’a Lucasa), strefa dziecięca (atrakcje i zabawy dla dzieci), strefa gier, warsztaty i konkursy rysunkowe, Bitwa Komiksowa (rywalizacja rysowników, którzy spontanicznie tworzą w określonym czasie rysunek na zadany temat), występy kabaretów, giełda, wystawy. Ponadto DwuTakt przyznaje Złoty Puchar im. Janusza Christy, nagrodę za popularyzację komiksu w Polsce. Na tegorocznej edycji (7 mają 2016) zostanie przyznana Nagroda im. dra Tomasza Marciniaka, której celem jest promowanie naukowej refleksji oraz wysokiej jakości publicystyki poświęconej sztuce komiksu.

dwutakt

Poznań

Ligatura (termin ruchomy), Poznańska Dyskusyjna Akademia Komiksu (każda trzecia środa w miesiącu)

Ligaturę na tle innych festiwali wyróżnia przede wszystkim organizacja pitchingów, na których komiksowi artyści mogą zaprezentować swoje prace szerokiej publiczności, wśród której znajdują się łowcy talentów, przedstawiciele wydawnictw, artyści poszukujący współpracowników. Pitchingi są międzynarodowe, ocenia je profesjonalne jury, zaś laureaci kolejnych edycji mogą liczyć na publikację swojego projektu w profesjonalnym wydawnictwie komiksowym. Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu organizuje również Dzień Darmowego Komiksu (najbliższa edycja 7.05.2016) oraz Comics Wars.

Ligatura Ligatura

To nie wszystkie komiksowe wydarzenia na mapie Polski. Gdańsk może pochwalić się organizacją Bałtyckiego Festiwalu Komiksu (czerwiec), w Rzeszowie odbywają się Rzeszowska Akademia Komiksu oraz Podkarpackie Spotkania z Komiksem, zaś w LublinieLESZEK, Lubelskie Spotkania z Komiksem. Mniejsze i większe inicjatywy komiksowe pojawiają się coraz częściej na mapie Polski, duże, międzynarodowe imprezy przeplatają się z kameralnymi spotkaniami. Organizowane są prelekcje, warsztaty, spotkania autorskie, specjalne pokazy filmów i wspólne czytania komiksów. Niezależnie od rozmiaru i popularności są to w większości wydarzenia warte uwagi.

Autor tekstu: Jan Sławiński

  • grzybiarz
  • belka lotto