rynekmarka

Pierwsza kolekcja Mai Ganszyniec dla IKEA sprawi, że twoje mieszkanie będzie bardziej zielone

Studio Ganszyniec od ponad roku projektuje dla IKEA. W przyszłym tygodniu do sprzedaży na całym świecie trafi kolekcja ANVÄNDBAR, która jest wynikiem tej współpracy.

Maja Ganszyniec po raz pierwszy została zaangażowana przez szwedzką markę podczas prac nad IKEA PS 2014. Na tą limitowaną kolekcję składały się meble i elementy wyposażenia wnętrz dostosowane do potrzeb współczesnych nomadów, którzy często zmieniają miejsca zamieszkania i żyją na małych przestrzeniach. Przy realizacji tego przedsięwzięcia z IKEA współpracowało kilkudziesięciu designerów z całego świata, w tym Tomek Rygalik oraz zespół składający się z Krystiana Kowalskiego, Pawła Jasiewicza i Mai Ganszyniec właśnie.

Zespół Mai zaprojektował wtedy sekretarzyk, który służy do wygodnej pracy w domu, ale w razie potrzeby pozwala schować cały bałagan, jaki jej towarzyszy.

Mebel został później wyróżniony w plebiscycie must have 2014. 

Sekretarzyk - proj. Maja Ganszyniec, Krystian Kowalski i Paweł Jasiewicz Sekretarzyk - proj. Maja Ganszyniec, Krystian Kowalski i Paweł Jasiewicz

To był jednak dopiero początek przygody Mai Ganszyniec z IKEA. Współpraca z polską designerką tak spodobała się ekipie działu projektowego szwedzkiej firmy, że jej studio zaangażowano na stałe. To było ponad rok temu, a już w przyszłym tygodniu klienci IKEA zobaczą pierwszy efekt tej kolaboracji.

Na kolekcję ANVÄNDBAR składają się produkty codziennego użytku wykonane wyłącznie z naturalnych materiałów, które wspierają bardziej zrównoważony styl życia na co dzień.

Czy mowa o roślinach we wnętrzach, zdrowym gotowaniu, hodowaniu własnego jedzenia czy segregacji śmieci - kolekcja ma ułatwiać dokonywanie małych wyborów, które razem robią różnicę.

Kolekcja IKEA ANVÄNDBAR w całej okazałości, fot.: IKEA Kolekcja IKEA ANVÄNDBAR w całej okazałości, fot.: IKEA

Kiełkownik z terrakoty

fot.: Ernest Wińczyk fot.: Ernest Wińczyk
fot.: IKEA fot.: IKEA

Kiełki są doskonałym źródłem witamin i składników odżywczych. Dwupoziomowy kiełkownik z kolekcji ANVÄNDBAR pozwala hodować je w domu przez cały rok, zamiast kupować w sklepie.

Wykonano go z naturalnej gliny o porowatej strukturze, dzięki czemu wilgoć wewnątrz naczynia jest równomiernie rozprowadzana.

Zastosowanie tego materiału sprawia też, że kiełki rosną w zupełnej ciemności, gdzie mają znacznie lepsze warunki. Ważna jest także zagłębiona przykrywka, która pozwala wstępnie namoczyć ziarna oraz szkliwiony dolny pojemnik zbierający nadmiar wody po codziennym płukaniu.

Ławeczka z pojemnikiem na rośliny

Szkice koncepcyjne ławeczki Szkice koncepcyjne ławeczki
fot.: IKEA fot.: IKEA
http://www.ikea.com/ms/media/pressroom/20164/The-Bird-4-3-1600-Gif.gif

Ława z giętego drewna pozwala wprowadzić trochę ogrodu do wnętrza domu.

Pojemnik za oparciem mieści mnóstwo roślin, a to poprawia jakość powietrza we wnętrzu.

Można również trzymać w nim swoje ulubione książki i magazyny. Ława wykonana jest z litego drewna bukowego w starej, tradycyjnej technice gięcia.

Gliniane naczynia do pieczenia

fot.: IKEA fot.: IKEA

Tradycja przygotowywania potraw w glinianych garnkach była znana już Rzymianom, jak i rdzennym mieszkańcom Ameryki.

Naczynia z nieszkliwionej terrakoty z kolekcji ANVÄNDBAR pozwalają na przygotowanie potraw w zdrowszy sposób, przy użyciu mniejszej ilości tłuszczu.

Przed włożeniem do piekarnika należy namoczyć je w wodzie, by jedzenie utrzymało naturalną wilgoć i stałą temperaturę w czasie pieczenia.

Samopodlewające się doniczki

Szkice koncepcyjne doniczek Szkice koncepcyjne doniczek
fot.: IKEA
IKEA ANVÄNDBAR vase__201643_thle01a_04

Naturalna czerwona glina to tradycyjny, piękny i niezwykły materiał. Dzięki unikatowym właściwościom znajduje wiele zastosowań. Doniczki, które same podlewają rośliny, pomogą zadbać o zieleń w domu.

Naturalna terrakota absorbuje wodę zgromadzoną w pojemniku i równomiernie rozprowadza wilgoć. Dzięki czemu rośliny mogą same zdecydować kiedy i ile wody im potrzeba.

Poniżej możecie zobaczyć pozostałe elementy kolekcji.

fot.: IKEA fot.: IKEA
Pojemnik do segregowania śmieci; fot.: IKEA Pojemnik do segregowania śmieci; fot.: IKEA
fot.: IKEA fot.: IKEA
fot.: IKEA fot.: IKEA
fot.: Ernest Wińczyk fot.: Ernest Wińczyk
  • ikea