rynekkulturamedia

8 wydawnictw, które powinien znać każdy projektant

Nie do końca profesjonalnie wydawane, ale zawsze z ogromnym wyczuciem estetycznym, imponującą znajomością tematu i odwagą w przełamywaniu schematów. Progressivo przedstawia 8 magazynów, zinów i blogów, które trzeba znać.

1. Bufallo Zine

Buffalo Zine

Choć początki Buffalo zapowiadały się niewinnie, dziś ten wydawany raz w roku zin osiągnął status kultowego, a za jego ostatnie covery odpowiadają m.in. J.W. Anderson, Viktor&Rolf czy Vivienne Westwood. David Uzquiza i Adrián González-Cohen – twórcy Buffalo – starają się nie zanudzać odbiorców, publikując w kolejnych numerach vintage’owe sesje i ciekawe artykuły poświęcone modzie, sztuce i kulturze. Zin posiada nieco nostalgiczny charakter, który całości dodaje tylko uroku.

2. Library Paper

library

Tytuł łączący w sobie elementy zinu i ekskluzywnego wydawnictwa, o mocno undergrondowym charakterze. Tworzony i zaprojektowany przez studio Catalogue z Londynu.

Drukowany na Risograph GR3770 i HP Laserjet 5000n, Library Paper skupia się tamach oscylujących pomiędzy projektowaniem graficznym, designem i sztuką.

Na szczególną uwagę zasługuje konsekwencja, z jaką twórcy tytułu wykorzystują proste materiały i na wpół profesjonalny print, łącząc je z tematami kolejnych numerów.

3. Printed Pages Magazine

psv

A pomyśleć, że początkowo miał nazywać się It’s Nice That. Po namyśle, twórcy tej popularnej platformy uznali jednak, iż nowopowstający magazyn, będzie czymś więcej, niż zwykłym przedrukiem artykułów z sieci.

Od 2013 roku wydawany pod nazwą Printed Pages Magazine zyskał status absolutnego 'must have' każdego projektanta graficznego na świecie.

Prócz ciekawych tekstów i dobrego projektu, uwagę przykuwają druk i wykonanie magazynu, plasując go kilka poprzeczek nad innymi tytułami na rynku o podobnej tematyce. Nie tylko do oglądania i czytania, ale przede wszystkim do dotykania!

4. Graphic Magazine

psv

Zaprojektowany przez Yale Scholl od Art, Graphic Magazine po raz pierwszy opublikowany został w 2007 roku, w Seulu. Z czasem kwartalnik rozszerzył zasięg poza Koreę, zyskując swoją anglojęzyczną edycję, ale pozostając jednocześnie przy obranym przez twórców kursie tematycznym.

Magazyn skupia się na kierunkach w projektowaniu graficznym, które odbiegają od głównego nurtu, poświęcając każdy kolejny numer konkretnemu zagadnieniu.

Istotnym walorem Graphic Magazine jest ogromna dokładność w podejmowaniu danego tematu, dzięki czemu tytuł zyskał pozycję opiniotwórczego i pozostającego zawsze up-to-date wydawnictwa poświęconego trendom.

5. Talk Magazine

talk

Uwielbiamy wszystko czego dotknie się Eric Hu z nowojorskiego Nothing in Common. Kiedy jednak dołącza do niego nie kto inny, jak art director The Fader – Harry Gassel, możemy spodziewać się najwyższego światowego poziomu. W połowie ubiegłego roku na rynku pojawił się magazyn, który stanowi dowód niezwykłej synergii obu panów.

Talk Magazine nie dość, że genialnie zaprojektowany, prezentuje niekonwencjonalne podejście do kompozycji i layotu, a także samego formatu zamieszczanych zdjęć.

Magazyn poświęcony jest głównie modzie i kulturze, kładzie duży nacisk na młodych artystów i wyłapuje najciekawsze trendy, które warto śledzić.

6. iGNANT

ignant

Więcej niż weblog, mniej niż magazyn. Chyba sam twórca iGNANT, Clemens Poloczek nie spodziewał się takiego sukcesu. Jak sam twierdzi, chciał po prostu zgromadzić w jednym miejscu wszystko czym się interesował – od ciuchów, po design i sztukę. Trzeba przyznać, że wyszło mu to całkiem nieźle.

Blog szybko zyskał grono wiernych odbiorów i pozycję w branży, zgarniając nagrodę za nagrodą (Golden Lead Award w kategorii Weblog of the Year czy nominacja do Grimme Online Award).

I choć nie posiada swojej wersji papierowej, iGNANT doceniamy przede wszystkim za świetne wyczucie w kwestii trendów i wrażliwość estetyczną.

7. MacGuffin

psv

Co łączy Alfreda Hitchocka ze skuterem wodnym i rzemiosłem artystycznym? Odpowiedź brzmi: MacGuffin. Ciężko nam sobie wyobrazić, co by było, gdyby historyczka sztuki Kirsten Alegra nie wpłynęła w bawoła podczas wakacji w Wietnamie. Wypadek dla wszystkich skończył się szczęśliwie – zwierzę przeżyło, a Kirsten wpadła na pomysł magazynu poświeconego rzemiosłu artystycznemu.

Kristen wraz z Ernstem van der Hoevenem, historykiem architektury i artystą, współtworzą niezwykle ciekawe wydawnictwo, opisujące nie tyle projektowanie, co życie, często anonimowych, przedmiotów.

Kirsten porównuje je do rekwizytów wykorzystywanych w filmach Alfreda Hitchcocka, które co prawda nie są głównymi bohaterami, lecz napędzają wątek i przyspieszają bieg wydarzeń. MacGuffin stanowi solidną dawkę porządnie zaprojektowanego i wydanego kontentu, podporządkowanego głównemu tematowi numeru. Dostępny wyłącznie w wersji papierowej!

8. Vein Magazine

psv

Pomyślcie o typowym magazynie dla kobiet... A teraz zapomnijcie wszystko, co do tej pory wiedzieliście na ten temat.

Vein stanowi zaprzeczenie mainstreamowiej prasy kobiecej, zarówno pod kątem warstwy wizualnej (notabene niezwykle swobodnej), jak i w kontekście zawartości.

Magazyn w pierwszej kolejności skupia się na modzie, ale publikuje również ciekawe wywiady oraz prace młodych artystów. Całość dopełniają świetne zdjęcia, piękne wkomponowane w layout publikacji. Tytuł adresowany jest do wymagających odbiorców, niestety wydawany tylko po hiszpańsku. Czekamy na edycję anglojęzyczną!

Zobacz realizacje studia Progressivo!

  • psv
Progressivo to łódzkie studio graficzne, które specjalizuje się w tworzeniu spójnego wizerunku marki – jej koncepcji merytorycznej i identyfikacji wizualnej. Prace PSV poparte są głęboką analizą otoczenia produktu, znajomością trendów oraz kodów kulturowych. Siłą studia są otwartość i odwaga we wdrażaniu niekonwencjonalnych rozwiązań, a także indywidualizm każdego członka zespołu, wyzwalający dobrą energię dla twórczych pomysłów, wyprzedzających swój czas. Siedziba PSV mieści się w samym sercu miasta. To tam ich świeże pomysły, spotykają się z potrzebami klientów. W portfolio studia są prace dla takich marek, jak Łódź Design Festival, Make Me!, Targi Wiedzy Graficznej STGU, Festiwal Dobrego Smaku oraz brandów modowych, jak MMC czy MISBHV. Ich projekty wyróżnione zostały przez międzynarodowe wydawnictwa: ANIMAL GRAPHICS (wyd. Sandu) i GOOD IDEA 4 (wyd. Hightone).